Englezi zaustavljaju krađu i uvode pravilo koje će zauvijek promijeniti fudbal

Nogomet 05. aug 202310:06
Action Images via Reuters/Paul Childs

Nešto što smo vidjeli već na Svjetskom prvenstvu u Kataru na kraju prethodne godine, postaće normalno u fudbalskom svijetu od ove sezone.

Krađe vremena na kraju mečeva neće biti, a prvi od „liga petice“ koji su se odlučili na ovu promjenu jeste Premijer liga.

U Engleskoj od naredne godine sudije će tačno mjeriti svaku sekundu i imaće pravo da nadoknade bukvalno svaki propušteni sekund.

Primjenu tog pravila prvi put vidjeli smo na Mundijalu, kada su nadoknade mečeva dostizale i više od deset minuta.

Prvi put smo bili svjedoci predugih nadoknada na utakmici koju su odigrali Engleska i Iran (6:2). Iako je u prvom poluvremenu bilo prekida zbog povrede iranskog golmana Alireze Beiranvanda, sigurno su mnogi bili u čudu kada su vidjeli sudijsku nadoknadu od 14 minuta.

Oni koji su pomislili da je najduže što će možda biti na ovom Mundijalu, prevarili su se, jer se u drugom poluvremenu igralo 15 minuta nakon isteka 90.

Ukupno je odigrano čak 195 minuta nadoknade, više od čitave dvije utakmice u prvom kolu Mundijala, a prosječna nadoknada je bila čak 12 minuta.

Šef sudijskog odbora FIFA Pierluigi Collina objasnio je razlog za ovolike nadoknade.

„Tokom Svjetskog prvenstva u Rusiji pokušali smo da budemo tačniji kada je u pitanju nadoknada izgubljenog vremena, pa smo već tada imali dodatnih šest, sedam ili osam minuta. Tako smo svima rekli da se ne iznenade kada četvrti sudija u Kataru pokaže veliki broj na semaforu. Ako želimo više aktivne igre, moramo biti spremni na ovolike nadoknade. Uzmimo primjer da se postignu tri gola u poluvremenu, u tom slučaju izgubi se pet minuta na slavlje“, objasnio je Collina.

Tako su Englezi izračunali da je prošle sezone u Premijer ligi lopta bila u igri tek 55 minuta, a u drugom, trećem i četvrtom rangu engleskog fudbala to je još manje. Pretpostavka je da će novim pravilom to da se promijeni, ali to je i dalje sve u domenu teorije.

Sada, ova odluka ima svoje loše, ali i dobre strane.

Ova promjena bi svakako trebalo da natera svakog navijača da dva puta razmisli da li će napustiti utakmicu prije nego što se čuje posljednji sudijski zvižduk.

Sa jedne strane, igrači više neće moći da troše više vremena kada izvode prekide, aut, što će značiti i veću dramu i zabavu za navijače tokom mečeva.

Ali, s obzirom da je kalendar već dovoljno gust i složen, ovo će samo značiti da će fudbaleri provoditi znato više vremena na terenu, što će najverovatnije dovesti do pada kvaliteta igre.

Ukoliko se ova odluka pokaže kao dobra, očekivano je da to isto urade i ostale „lige petica“.