EPL: Arsenal pobjedom zadržao lidersku poziciju, petarda Burnleya

Nogomet 02. dec 202318:04
REUTERS/Hannah Mckay

Danas su odigrane prve utakmice 14. kola Engleske Premier lige, a pobjede su upisali domaće ekipe Burnley, Arsenal i Brentford.

Tobdžije su večeras na Emiratesu upisali novu pobjedu i tako zadržali lidersku poziciju u Engleskoj Premier ligi. Arsenal je poveo već u 6. minutu, Bukayo Saka je naletio na loptu unutar kaznenog prostora i svladao golmana udarcem u donji lijevi ugao gola – 1:0.

Nije dugo trebalo Tobdžijama da udvostruče prednost, šest minuta poslije bilo je već 2:0. Martin Odegaard je ušao u obećavajuću šansu nakon lijepe asistencije Zinchenka, a zabio je preciznim udarcem uz desnu stativu.

Gosti su uspjeli smanjiti rezultat u 86. minuti. Matheus Cunha je zabio sjajan gol. Opalio je sa ruba šesnaesterca u lijeve rašlje. Golman Raya je samo ispratio loptu pogledom – 2:1.

Sa sigurnih 3:1, Brentford je uspio savladalati Luton. Povele su pčelice na otvaranju drugog dijela, Neal Maupay je poslao odbijanac u donji lijevi ugao nakon što je lopta unutar šestnaesterca dospjela do njega – 1:0.

U 56. minuti domaći stižu do drugog pogotka, veoma nespretno svoju mrežu zatresao je Carlton Morris koji je blokirao šut, ali i promijenio smjer lopte – 2:0.

Luton se vraća u utakmicu u 76. minutu, prekrasan gol izvan šesnaesterca postigao je Jacob Brown koji je uputio brz i snažan šut tačno u donji lijevi ugao – 2:1.

Ipak domaći u 82. minuti ponovo dupliraju prednost. Shandon Baptiste je poslao odbijanac u desne rašlje nakon što je lopta unutar šestnaesterca dospjela do njega – 3:1.

Petarda izabranika Vincenta Kompanya

Burnley je sjajno otvorio susret, a domaći do vodstva stižu već u 1. minuti. Jay Rodriguez je pratio sjajan centaršut i savršeno glavom pogodio pored desne stative, Foderingham ovdje nije imao šanse – 1:0.

Domaći su duplirali prednost u 29. minuti, sjajnu loptu poslao je O'Shea za Bruun Larsena, koji koristi neopreznost odbrane gostiju, te matira Foderinghama za 2:0.

Nastavili su izabranici Kompanya sa sjajnom igrom i u drugom poluvremenu, a u 73. minuti stižu do trećeg pogotka. Nevjerojatnu solo akciju je potegao Zeki Amdouni i završio sa udarcem unutar kaznenog prostora. Poslao je loptu precizno u donji desni ugao.

Do četvrtog pogotka stižu dva minuta poslije, Zeki Amdouni dodaje loptu u kazneni prostor. Luca Koleosho se povezao sa dodavanjem i brzo zakucao loptu od stativu u donji lijevi ugao.

Burnley je do vrha napunio mrežu gostiju u 81. minuti. Lopta se odbila nazad, a pokupio ju je Josh Brownhill tik izvan šestnaesterca. Bez razmišljanja je ispalio projektil unutar desne stative. Wesley Foderingham nije mogao dokučiti njegov pokušaj pa je rezultat promijenjen tako na 5:0. Reprezentativac Bosne i Hercegovine, Anel Ahmedhodžić u porazu svoje ekipe odigrao je svih 90 minuta.