Francuska deklasirala Nizozemsku na otvaranju kvalifikacija za EURO

Nogomet 24. mar 202322:41 0 komentara
REUTERS/Gonzalo Fuentes

Fudbalska reprezentacija Francuske na sjajan način započela je kvalifikacije za Evropsko prvenstvo i u prvom kolu savladala selekciju Nizozemske rezultatom 4:0.

Francuzi su počeli furiozno i odmah nakon početka utakmice došli do prednosti. Griezmann je osvojio loptu na sredini terena dodao do Mbappea, koji je sačekao Griezmanna i poslužio ga na ivici šesnaesterca sa lijeve strane, a fudbaler Atletica je matirao Cillessena za 1:0 na Stade de Franceu.

Samo šest minuta kasnije Francuska je udvostručila prednost. Griezmann je sa desne strane izveo slobodan udarac, Cillessen je loše intervenisao, a loptu koja se od njega odbila pokupio je Upamecano i sa tri metra lako pogodio za 2:0.

Francuzi su do 21. minute faktički riješili meč. Tchouameni je sjajno dodao petom za Kyliana Mbappea, koji je pretrčao cijelu odbranu Nizozemske i pogodio za 3:0.

Sa tim rezultatom otišlo se na odmor, a u drugom poluvremenu, kao i u prvom, Nizozemska je djelovala bezidejno i bezopasno. S druge strane, Francuzi su nastavili sa dominacijom, a pred sami kraj meča novopečeni kapiten Francuza, Kylian Mbappe postigao je svoj drug gol na utakmici u 88. minuti nakon izgubljene lopte Nizozemaca i serije finti kojom je Francuz izluđivao protivničku odbranu.

Nizozemci su u sudijskoj nadoknadi imali priliku ublažiti poraz iz jedanaesterca, ali je Mike Maignan odbranio penal Memphisu Depayu nakon što je Upamecano igrao rukom u svom šesnaestercu.

Mogli su Francuzi pobijediti i većom razlikom, ali je gol Diabyja poništen zbog ofsajda prije četvrtog gola Francuske.

Francuzi su sada prvi u Grupi B kvalifikacija, zajedno sa Grčkom, koja je porazila Gibraltara sa 3:0.