Klinsmanovim Korejcima drama protiv Mancinijevih Saudijaca

Nogomet 30. jan 202420:23 0 komentara
REUTERS/Molly Darlington

Kakva drama i kakav preokret! Fudbalska reprezentacija Južne Koreje vratila se iz "mrtvih" i plasirala među osam najboljih selekcija na Kupu Azije.

Korejci su u osmini finala bili bolji od reprezentacije Saudijske Arabije. Utakmica u gradu Al Rayyanu u Kataru odlučena je tek nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca. U regularnom toku i poslije dva produžetka bilo je neriješeno 1:1 i to pošto su Korejci izjednačili u devetom minutu sudijske nadoknade vremena.

U penal seriji junak je bio njihov golman Jo Hyeon-Woo pošto je odbranio dva šuta protivnicima.

Saudijska Arabija – Južna Koreja 1:1 – penalima 2:4 (Radif 46 – Cho Gue-Sung 90+9)

Bio je ovo i duel dvojice nekad velikih fudbalera, Italijana Roberta Mancinija na klupi Saudijske Arabije i Nijemca Jurgena Klinsmanna, selektora Južne Koreje. Na kraju se radovao ovaj drugi.

Saudijcima je pripao prvi dio utakmice. U finišu prvog poluvremena dva puta su pogađali okvir gola, da bi poveli odmah poslije pauze. Gol je u 46. minutu postigao Abdulah Radif. Prihvatio je loptu u šesnaestercu Korejaca i lijevom nogom pogodio suprotan ugao.

Od tog trenutka Korejci su svim silama pokušavačli da dođu do izjednačenja i kako se bližio kraj utakmice sve su više pritiskali odbranu Saudijaca. U 86. minutu u istom napadu odlične prilike imali su prvo igrač Crvene Zvezde Hwang In-Beom, zatim i kapiten tima i zvijezda Tottenhama Son Heung-Min.

U trećem minutu nadoknade Cho Gue-Sung je prvo pogodio okvir gola Saudijaca, da bi u 90+9. minutu konačno zatresao mrežu rivala za izjednačenje i veliku radost Jurgena Klinsmanna.

Uslijedili su produžeci, dodatnih dva puta po 15 minuta, nakon, kojih nije bilo golova, pa su pobjednika na kraju odlučili penali.

Južna Koreja će u četvrtfinalu igrati protiv Australije. Taj duel na programu je 2. februara.