Liga prvaka: Real izdržao napade Cityja i slavio na penale, Bayern slomio otpor Arsenala

Nogomet 17. apr 202423:47 0 komentara
REUTERS/Molly Darlington

Fudbaleri Real Madrida i Bayerna plasirali su se u polufinale Lige prvaka. Bayern je minimalno savladao Arsenala rezultatom 1:0, dok je Realu protiv Cityja za to trebalo izvođenje jedanaesteraca.

Početno ispitivanje snaga proteklo je borbom na sredini terena

U 11. minuti prvi je zaprijetio Real. Camavinga je primio loptu na 25 metara, šutirao iz centralne pozicije, ali je Ederson bez problema odbranio.

Samo minut kasnije Real je poveo. Valverde je sa desne strane uposlio Viniciusa, ovaj ubacio do Rodryga, Ederson je odbranio njegov prvi pokušaj, ali drugi nije mogao.

Gol Rodryga pogledajte OVDJE.

Samo dva minuta kasnije dobro je probio Grealish po lijevoj strani, poslužio Bernarda Silvu, ali je njegov šut izblokiran.

“Građani” napadali, “Kraljevi” parkirali autobus

U 17. minuti ponovo dobra akcija na lijevoj strani za City. Bernardo SIlva je centrirao na peterac, a Haaland ne nadskočio Natcha, no nije dobro glavom zahvatio loptu, koja je otišla preko gola Lunina.

Nastavili su se napadi “Građana”. U 19. minuti De Bruyne je probio po desnoj strani, centrao, Lunin je loše odreagovao, Haaland je šutirao glavom i pogodio prečku. Lopta se odbila do Bernarda Silve, no Portugalac se nije snašao te mu se lopta odbila od nogu i završila u gol autu.

Reuters/Jason Cairnduff

Real je nakon toga igrao za ne dozvoli Cityju da drži posjed lopte i tako onemogući protivniku da stvara šanse. U 24. minuti izigrali su napadači ponovo odbranu “Građana”. Vinicius je kroz trojicu protivnika proigrao Carvajala na ivici šesnaesterca, ali njegov šut bio je loš, te je lopta završila preko gola.

Nakon 27 minuta igre De Bruyne je samom solo akcijom osvojio 20 metara, došao do ivice šesnaesterca i snažno šutirao, ali je Lunin skrenuo loptu u korner.

U 32. minuti u solo prodoru bio je Grealish koji se sjurio sa lijeve strane u šesnesterac gostiju, šutirao, ali je loptu skrenuo u korner jedan od defanzivaca “Blancosa”.

Samo minut kasnije ponovo je probao De Bruyne sa ivice šesnaesterca, ali lopta odlazi preko gola.

U 36. minuti nakon osvojene lopte na sredini terena, Haaland je sjajno proigrao Grealisha, koji je sa 8 metara šutirao, ali je pogodio samo vanjski dio mreže.

Statistički utakmica do tada nije oslikavala stanje na terenu, tj. veliku inicijativu Cityja u nastojanju da dođe do izjednačenja.

screenshot

Bilo je to sve u prvom poluvremenu. City nije uspio pronaći put do mreže, dok Real nije imao priliku nakon postignutog gola.

City napadao, Real “parkirao autobus”

Početkom drugog dijela nastavio je City ofanzivu. Nakon kornera u 47. minuti lopta je na rubu šesnaesterca završila kod Grealish, koji je šutirao iz voleja, ali je sjajno boksovao Lunin.

JOŠ SPORTA

Prva akcija koju je Real uspio organizovati od postignutog pogotka Real je dogodila se u 50. minuti kada je Rodrygo šutirao sa distance, lopta je otišla daleko preko gola.

Novu sjajnu priliku City je imao u 52. minuti. Nakon dobre akcije Građana Natcho je pred svojim petercem uspio presjeći loptu za Haalanda, ali je prevario i Lunina, pa je lopta umalo završila u golu. Natcho je, srećom po navijače Reala, uspio izbiti loptu sa gol linije.

Nakon toga je uslijedio mirniji dio igre, u kojem je Real uspio usporiti napade domaćih, iako su teško uopšte prelazili na protivničku polovinu terena.

Nakon toliko šansi, uspjeli su izjednačiti domaći u 76. minuti. Doku je je centrirao sa lijeve strane, lopta se nesretno odbila od Rudigera tačno na noge Kevinu De Bruyneu, kojem iz peterca nije bilo teško pogoditi za izjednačenje.

Gol Kevina De Bruynea pogledajte OVDJE.

De Bruyne je samo dva minuta kasnije mogao ponovo postići gol, ali je ovaj put njegov šut sa ivice šesnaesterca u korner krajnjim naporom skrenuo Lunin.

Belgijanac je imao još jednu priliku u 82. minuti. Akanji je uposlio ofanzivca koji je utrčavao i šutnuo iz prve sa penala, ali je lopta otišla preko gola.

Opsada gola Reala se nastavila do samog kraja meča, ali gola Cityja nije bilo, te je meč otišao u produžetak.

Produžeci

U produžecima City je nastavio vršiti pritisak, iako ne jednakim intenzitetom kao u regularnom dijelu meča zbog velikog utroška energije, dok je Real čekao šansu iz kontranapada.

I pored svih napada Cityja, Real je imao najbolju šansu prvog produžetka. Brahim Diaz je sjajnim dodavanjem pronašao Rudigera u šesnaestercu, ali je ovaj pokazao zašto fudbal ne igra kao napadač i očajnim šutem prebacio je gol sa male udaljenosti.

U drugom produžetku je bilo očito da su oba tima ostala bez snage. To je svakako pomoglo Realu, koji više nije morao trpjeti gotovo nesnosan pritisak engleskog tima. Blancosi su čak bolje i otvorili drugi produžetak, ali je prvu bolju šansu imao City, kada je Doku uposlio Kovačića, čiji je šut iz peterca izblokiran.

U 120. minuti mogao je Julian Alvarez riješiti pitanje pobjednika, ali nakon dodavanja Fodena, Alvarez je šutirao pravo u Lunina.

Penali

Julian Alvarez je prvi šutirao za City i pogodio. Za Real je u prvoj seriji gađao Luka Modrić, ali je legendarni hrvatski fudbaler promašio, tačnije, odbranio mu je Ederson.

Druga serija počela je udarcem Bernarda Silve. Lunin je ovog puta pročitao Silvinu namjeru i odbranio pokušaj po sredini gola. Za Real je pogodio Bellingham.

Nije ovo bila noć Hrvata. Mateo Kovačić promašio je penal u trećoj seriji za City. Vasquez je pogodio za Madriđane.

Foden je šutirao u četvrtoj seriji za City i bio precizan, a jednako precizan bio je i Natcho Fernandez.

U petoj seriji bio je precizan golman Ederson. Prolazak Real Madrida posljednjim penalom donio je Antonio Rudiger.

Bayern slomio otpor Arsenala u drugom poluvremenu

U prvom poluvremenu nakon samo sedam minuta Bayern je je zaprijetio prvi, a u prilici je bio Harry Kane. Šutirao je iz dobre situacije, ali je lopta pogodila vanjski dio stative.

Bayern je bio dominantan u prvih 10-ak minuta, ali kako je vrijeme prolazilo Arsenal se uspio prilagoditi i stvoriti prvu veliku šansu u 21. minuti. Gabriel Martinelli se provukao kroz odbranu Bavaraca, u maniru vrsnog slalomaša, ali nije uspio da uputi udarac jer je loptu u posljednjem trenutku ispred njega pokupio Neuer.

Mogli su Tuchelovi izabranici do vodstva samo minut kasnije. Sijevnula je kontra njemačkog tima, ali je Raya odbio šut Mazraouija u korner. Nedugo zatim je Musiala šutirao sa distance, Raya je ponovo intervenisao.

U 32. minuti Odegaard je pronašao samog Martinellija u kaznenom prostoru, a Brazilac šutirao pravo u kapitena Bayerna.

Početkom drugog poluvremena Bayern je imao dvije sjajne šanse. Uvukao se Kimmich nešto bliže sredini terena i centrirao pravo na Goretzku. Vezista je šutnuo glavom i pogodio prečku, da bi lopta samo nekoliko sekundi kasnije ponovo udarila o okvir gola – poslije šuta Guerrera koji je djelimično izblokirao Saliba.

REUTERS/Kai Pfaffenbach

Bayern je ipak poveo u 63. minuti. Doletio je Kimmich iz drugog plana u kazneni prostor i smjestio loptu koju je poslao Guerrero glavom u mrežu.

Njegov gol pogledajte OVDJE.

REUTERS/Angelika Warmuth

Imao je i Arsenal dobru šansu nakon kontranapada kojeg je završio Jesus desetak minuta pred kraj utakmice, ali udarac Brazilca je bio neprecizan, iskosa sa male udaljenosti.

Do kraja meča rezultat se nije mijenjao, pa je Bayern ostao u utrci za jedini preostali trofej ove sezone i zasluženo prošao u polufinale Lige prvaka.