Messi hvatao za vrat protivnika: Luda noć, porazi Argentine i Brazila (VIDEO)

Nogomet 17. nov 202309:01 0 komentara
REUTERS/Agustin Marcarian

Čudesna fudbalska noć na južnoameričkom kontinentu. Poraženi su i Argentina i Brazil, slavili su Urugvajci i Kolumbijci. Sve je veća gužva na tabeli kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, koje se nastavljaju već za pet dana mečevima 6. kola.

Negdje u isto vrijeme počeli su derbi susreti na čuvenoj „Bomboneri“, gdje su se u „Klasiku“ sastali Argentina i Urugvaj, te u Barranquilli, gde je žilava Kolumbija dočekala „ranjeni“ Brazil. Bilo je uzbudljivo „za sve pare“.

Utakmica u Buenos Airesu počela je blagom inicijativom svjetskih šampiona. Sve se vrtelo oko Messija, koji je driblao, pokušavao, asistirao i šutirao, ali bez rezultata. Kako je susret odmicao, tako su i popularni „Urusi“ dizali glavu. A u samoj završnici prvog poluvremena, uspjeli su da matiraju domaću odbranu.

Brzonogi Matijas Vina je prošao lijevom stranom i poslao upotrebljiv centaršut po zemlji, a sve je na drugoj strani pratio Barcin defanzivac Ronald Araujo, koji je preciznim udarcem uspio da pošalje loptu ispod noge Emilliana Martineza. Igrao se 41. minut.

U nastavku meča, domaćin je „jurnuo“ ka golu gostiju, ali je čvrsta odbrana Urugvaja odbijala sve nalete. Bilo je i puno vatre, šest žutih kartona, žestokih duela, čak i poneka tuča, u kojoj je Messi uhvatio za vrat reprezentativca Urugvaja Mathiasa Oliveru

A onda je uslijedio mat u dva poteza. Nicolas de la Cruz je u 87. minutu sa centra poslao loptu ka Darwinu Nunezu, koji je pobjegao svom čuvaru i izašao sam pred golmana Martineza.

Poslije sjajne finte šuta, napadač Liverpoola je desnom nogom po zemlji još jednom savladao golmana svjetskih šampiona, nanijevši im prvi poraz poslije 360 dana, kada ih je u Kataru savladala Saudijska Arabija!

A Kolumbija je poslije osam i po godina savladala Brazil (2:1) i ostala jedina neporažena selekcija u kvalifikacijama za SP, zone Južna Amerika.

Međutim, ništa nije išlo tako dobro za selekciju, koju sa klupe vodi argentinski stručnjak Nestor Lorenzo. Već u 4. minutu Gabriele Martinelli je sjajno završio dugu akciju Brazilaca, kada je poslije dodavanja Vinicusa preciznim udarcem desnom nogom matirao iskusnog golmana domaćih, Camila Vargasa.

Do kraja prvog poluvremena, Kolumbijci su pokušavali da dođu do izjednačenja, prednjačio je Luis Diaz, koji je iz svih pozicija „jurišao“ ka golu Alissona, ali je ovaj do poluvremena odlio svim njegovim naletima. Imali su i Brazilci nekoliko prilika da dupliraju vođstvo, međutim, nije bilo završnog udarca. Važan je i podatak da su od 27. minuta ostali bez povređenog Vinicus Juniora.

Ipak, od početka drugog poluvremena, na krilima prepunih tribina u Barranquilli, Kolumbijci su krenuli žestoko ka golu Brazila, u isto vreme ostavivši i puno prostora za kontre gostiju. A kad Raphinha nije iskoristio dvije sjajne šanse, pogodivši i stativu, uslijedila je kazna.

Dugi napad domaćina i prelijep centaršut lijevom nogom 19-godišnjeg Yaser Asprille, u izjednačenje je pretvorio Luis Diaz. Rasplakao je i svog oca, koji je utakmicu posmatrao sa tribina.

Nije se stišala bura oduševljenja poslije gola asa Liverpoola, a uslijedio je novi delirijum. Igrao se 79. minut, kad je James Rodriguez centrirao sa desne strane, a na drugoj stativi je čudesno skočio opet Diaz i ponovo udarcem glavom smjestio loptu u mrežu šokiranog Alissona – 2:1!

Pokušavali su Brazilci na sve načine u posljednjih petnaestak minuta da dođu do izjednačenja, ali nisu stvorili nijednu šansu, pa je Kolumbija zasluženo došla do trijumfa, kojeg su mnogi navijači na stadionu proslavili u suzama!

Čile i Paragvaj su u Santijagu odigrali bez meč golova i sa dva crvena kartona, a 0:0 je bilo i na meču između Venecuele i Ekvadora.

Prvi trijumf u kvalifikacijama upisala je i Bolivija, koja je sa 2:0 savladala Peru.

Kvalifikacije se nastavljaju u sredu, 22. novembra, a u velikom derbiju na slavnoj „Marakani“ igraće Brazil – Argentina.

Rezultati 5. kola kvalifikacija za SP, zona Južna Amerika: Bolivija – Peru 2:0, Venecuela – Ekvador 0:0, Argentina – Urugvaj 0:2, Kolumbija – Brazil 2:1, Čile – Paragvaj 0:0.

Tabela: Argentina 12, Urugvaj 10, Kolumbija 9, Venecuela 8, Brazil 7, Ekvador, Paragvaj i Čile po 5, Bolivija 3, Peru 1.