Plemići ostali bez evropskog proljeća: Blijeda partija i minimalni poraz Zrinjskog u Nizozemskoj

Nogomet 30. nov 202320:40 0 komentara
X/Az Alkmaar

Fudbaleri Zrinjskog upisali su minimalan poraz u Nizozemskoj od AZ Almaara.

Prvo poluvrijeme na AFAS stadionu proteklo je u dominaciji nizozemskom tima, a aktuelni prvak Bosne i Hercegovine, uspio se odbraniti od velikog pritiska domaćeg tima.

Najbliže golu sastav Pascala Jansena, bio je u 22. minuti. Poku je šutirao, nakon čega su iz tabora Nizozemaca protestvovali, jer su smatrali da je Malekinušića lopta pogodila u ruku, na putu do gola. Glavni sudija Oleksii Derevinskyi, morao je koristiti VAR tehnologiju, ali na kraju je odlučio da ne pokaže na bijelu tačku.

Mogao je AZ na odmor sa jednim golom prednosti, ali Vangelis Pavlidis nije bio precizan. Namjestio se grčki reprezentativac u kaznenom prostoru Plemića i šutirao iskosa, ali lopta je otišla malo pored gola.

Zanimljivo da su protivnici bh. prvaka, izveli čak 12 kornera za 45 minuta, a pored toga prijetili su golu Marka Marića 10 puta, od čega su dva šuta završila u okviru gola Mostaraca. S druge strane, tim Marija Ivankovića, nije uputio niti jedan udarac ka golu Mathewa Ryana.

HŠK Zrinjski Mostar

Novu veliku priliku Alkmaar je imao na startu drugog dijela. Pavlidis je sjajno uposlio Mihailovića, ali sa pet metara nije uspio da pogodio mrežu Marića.

Minutu kasnije kapitulirala je odbrana Plemića. Pavlidis se sjajno izborio za poziciju u kaznenom prostoru Zrinjskog, a Mario Ćuže je bio neoprezan, oborivši Pavlidisa. Ukrajinski sudija pokazao je na penal, a siguran realizator bio je upravo grčki golgeter za 1:0.

Rezultat se do kraja utakmice nije mijenjao, tako da su Mostarci ostali i matematički bez nokaut faze Konferencijske lige.

Aston Villa je lider grupe E sa 9 bodova, koliko ima i druga Legija. Engleski i poljski klubovi večeras se sastaju na Villa parku.

AZ Alkmaar je poslije ove pobjede treći sa 6 bodova, a Zrinjski je posljednji sa 3 osvojena boda.

U 6. kolu Zrinjski će dočekati Aston Villu u Mostaru, dok će AZ na gostvaonje Legiji u Poljsku.