Reprezentacija Španije je prvak svijeta: Crvena Furija osvojila Mundijal!

Nogomet 20. aug 202314:31 0 komentara
REUTERS/Carl Recine

Španske nogometašice osvojile su u nedjelju naslov svjetskih prvakinja nakon što su u finalu sa 1:0 nadigrale Englesku.

Kapitenka Olga Carmona dovela je Španiju u vodstvo od 1:0  u u 29. minuti susreta nakon što je Engleska izgubila posjed na sredini terena, a Španija brzo uzvratila i došla do prednosti koju je uspjela sačuvati do kraja. Reprezentativke Španije su imale priliku za povećanje prednosti na kraju prvog poluvremena. U drugom dijelu igračice Crvene Furije su agresivnije ali ne uspijevaju realizirati prilike za povećanje prednosti.

No onda je u 70. minuti dosuđen jedanaesterac za Španiju nakon igranja rukom u kaznenom prostoru Keire Walsh. Izvela ga je Jennifer Hermoso, ali ga je golmanica engleske reprezentacije Mary Earps odbranila i ostavila Englesku na životu. Nakon toga Engleskinje pojačavaju pritisak, no bez uspjeha. U 75. minuti Engleska je imala odličnu priliku, Lauren James je gađala bliži kut, no španjolska vratarka Catalina Coll je dobro reagirala i odbranila.

Španjolke su tako prvi put u historiji stigle do naslova svjetskih prvakinja. U proteklih osam natjecanja najuspješnije su bile nogometašice SAD-a koje su četiri puta bile svjetske prvakinje – 1991., 1999., 2015. i 2019. godine. Njemice su pobijedile dva puta 2003. i 2007. godine, Norvežanke jednom 1995. godine, a Japanke 2011. godine.

U utakmici za bronzu Švedska je u subotu u Brisbaneu pobijedila Australiju sa 2:0.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad.