Sayonara, Rangers: Furuhashi donio pobjedu u Old Firmu

Nogomet 08. apr 202316:18 0 komentara
Action Images via Reuters/Lee Smith

Najveće rivalstvo škotskog fudbala dobilo je i svoju 434. epizodu – veoma uzbudljivo. U "Old firmu“ odigranom u subotu popodne na "Celtic Parku“ domaći Celtic je rezultatom 3:2 (1:1) savladao Rangers.

Nakon ovog trijumfa zeleno-bijeli tim iz Glazgova ima čak 12 bodova više u odnosu na najvećeg rivala, koji mu je najbliži pratilac na vrhu tabele. Do kraja škotskog Premiershipa ostalo je još sedam kola, a ekipa Angelosa Postekoglua nalazi se nadomak osvajanja 53. šampionske titule u historiji, a 11. u poslednjih 12 sezona.

Nastavlja se gotovo savršena sezona Celtica jer u 31 kolu imaju 29 pobjeda i po jedan poraz i remi, dok je Rangersov niz od pet vezanih pobjeda sada prekinut. Ipak, priprijetio je sastav Michaela Beala na ovom susretu.

Junak pobjede Celtica bio je Japanac Kyogo Furuhashi, koji je postigao dva gola i dodatno se učvrstio na vodećem mjestu liste strijelaca u škotskom šampionatu – ukupno je dao 22 gola.

U vodstvo je svoj tim doveo u 26. minutu posle dodavanja O’Rileya, ali je do poluvremena uspeo da izjednači Rangers. Strelac je bio James Tavernier.

Furuhashi u 62. minutu donosi novu prednost Celticu, a 11 minuta kasnije Jota, koji je bio asistent kod drugog gola, postiže i treći gol za domaćina. U 79. minutu Rangers uspijeva da smanji vodstvo rivala, a svoj 100. gol u dresu ovog tima postigao je Taverrnier.

U pobjedničkom timu od 64. minuta u igri je bio Crnogorac Sead Hakšabanović, a starter u Rangersima bio je Hrvat Borna Barišić, koji je odigrao čitav duel i bio asistent kod drugog gola.

Bio je ovo šesti uzastopni “Old firm“ na “Celtic parku“ u kojem gost nije uspio da pobijedi, a zanimljivo je da nas do kraja sezone čeka još jedan okršaj ova dva slavna tima. U finalu Kupa Škotske 30. aprila će se na “Hampden parku“, neutralnom terenu, sastati upravo Rangers i Celtic.