“Šeškanje“ Finaca u Stožicama: velika pobjeda Slovenije, šokantan poraz Krstajićeve Bugarske

Nogomet 14. okt 202320:15 0 komentara
REUTERS/Borut Zivulovic

Slovenski nogometaši napravili su novi korak prema Europskom prvenstvu nakon što su u okviru kvalifikacijske skupine H, na domaćem terenu u Ljubljani, svladali Finsku 3-0.

Junak susreta bio je napadač Leipziga Benjamin Šeško koji je postigao dva pogotka tijekom prvog poluvremena te time usmjerio svoju momčad prema pobjedi. U 16. minuti je realizirao jedanaesterac za 1-0, dok je u 28. pogodio za 2-0. Na samom kraju, u sudačkoj nadoknadi, Janža je postavio konačnih 3-0.

Slovenija je vodeća u skupini te ima 16 bodova. Tri manje ima Danska, ali i utakmicu manje, dok su sada četiri boda iza Slovenaca igrači Finske i Kazahstana.

U toj skupini H ranije su međusobno igrale posljednje dvije reprezentacije s ljestvice, a u Belfastu je Sjeverna Irska bez većih problema pobijedila San Marino 3-0. Utakmica je riješena u uvodnih nešto više od deset minuta jer je toliko trebalo Sjevernoj Irskoj za dva pogotka. U petoj je zabio Smyth, a u 11. minuti Magennis za 2-0. Posljednji gol na susretu dao je McMenamin u 81. minuti.

Obje su reprezentacije ostale na svojim dosadašnjim pozicijama, Sjeverna Irska je pretposljednja, a San Marino posljednji. No, Sjeverna Irska je skupila šest bodova, a njen subotnji suparnik i dalje je na nuli uz razliku pogodaka 0-24.

U skupini G su, u Sofiji, igrali Bugarska i Litva, dvije jedine reprezentacije tog okruženja bez pobjede. Nakon 90 sofijskih minuta bez pobjede je još jedino Bugarska jer je Litva slavila s 2-0. U 42. minuti je domaći igrač Kraev zaradio drugi žuti karton nakon čega je Litva iskoristila igrača više i naplatila ga s dva pogotka do kraja.

Oba je dao Širvis, u 45. i 55. minuti, no Litva je i dalje daleko od gornjeg doma ljestvice gdje se vodi borba za odlazak na EURO. Litva sada ima pet bodova, dok je posljednja Bugarska ostala na dva.

Ranije tijekom subote važnu pobjedu na potencijalnom putu prema Euru ostvarili su nogometaši Ukrajine koji su, kao domaćini u Pragu, svladali Sjevernu Makedoniju 2-0. U susretu s brojnim prilikama na obje strane Ukrajina je povela nakon pola sata igre. Sudakov je pucao, a lopta se odbila od jednog igrača Sjeverne Makedonije, promijenila smjer i prevarila gostujućeg vratara.

Nakon toga su gosti bili bolji, ali su uporno propuštali prilike. U drugom poluvremenu je Ukrajina mogla slomiti suparnika, ali prvo Mudrik nije uspješno riješio situaciju jedan na jedan s golmanom Sjeverne Makedonije, a potom je goste dva puta spašavao okvir vrata.

Sve je zaključeno golom Ukrajinaca u 95. minuti kada je Karavajev primijetio istrčalog suparničkog golmana i u nebranjenu mrežu pogodio s više od 30 metara.

U toj skupini C Engleska je vodeća s 13 bodova, a druga Ukrajina sada ima deset. Po sedam bodova imaju Italija i Sjeverna Makedonija, ali Talijani imaju dvije utakmice manje od Ukrajinaca.