Španija u četvrtfinale, Hrvatska kući

Nogomet 28. jun 202120:34 > 20:36 3 komentara
REUTERS/Wolfgang Rattay

Nogometna reprezentacija Španije prošla je u četvrtfinale Evropskog prvenstva nakog preokreta protiv Hrvatske. Konačan rezultat bio je 5:3 za Furiju.

Španci su prvi zaprijetili na ovom susretu, Koke je izašao sam ispred Livakovića, ali je loše šutirao i njegov udarac je lako zaustavio golman reprezentacije Hrvatske.

Pet minuta kasnije Španci su imali novu priliku. Morata je šutirao glavom, ali je njegov udarac na gol liniji zaustavio Domagoj Vida.

U 20. minuti Hrvatska dolazi u vodstvo nevjerovatnim autogolom Španaca. Pedri je vratio sa nekih 35 metara loptu golmanu Unai Simonu, ona mu prelazi preko noge i završava u mreži.

Samo pet minuta kasnije Hrvatska ima novu sjajnu šansu. Vlašić je u naletu došao do šesnaesterca Španije, šutirao, ali je njegov udarac završio na vanjskom dijelu mreže.

Španci su nakon toga zaigrali mnogo bolje i imali inicijativu, a izjednačenje je stiglo u 38. minuti susreta. Gaya je šutirao, njegov udarac brani Livaković, lopta se odbila do Sarabije koji je pogodio mrežu reprezentacije Hrvatske.

Crvena furija je mnogo bolje otvorila drugo poluvrijeme, a do preokreta su stigli u 57. minuti susreta. Sjajno je po lijevoj strani probio Ferran Torres, a zatim i centrirao za Cesara Azpilicuetu koji glavom pogađa pored loše postavljenog Joška Gvardiola.

Španija do novog gola stiže u 77. minuti susreta. Ferran Torres je izašao sam na Dominika Livakovića i rutinski pogodio.

Međutim, Hrvati se nisu predavali. Golovima Mislava Oršića u 85. i Marija Pašalića u sudijskoj nadoknadi “Vatreni” su izborili produžetak.

Prvi produžetak je donio nova dva gola. Ali u mreži Dominika Livakovića.

Iako su Hrvati imali prvu veliku priliku, kako to obično biva nakon propuštene šanse, uslijedila je kazna. Osporavani Alvaro Morata u 100. minutu daje četvrti gol za Furiju. Samo tri minuta kasnije Mikel Oyarzabal povećava na 5:3.

U drugom produžetku nije bilo promjene rezultata što je značilo da se izabranici selektora Zlatka Dalića vraćaju kući.