Srbija se ponovo mučila: Gorka pobjeda na Kipru

Nogomet 25. mar 202420:18 0 komentara
Fudbalski savez Srbije

Mučila se reprezentacija Srbije i na Kipru. Piše se samo pobjeda, mršavih 1:0, protiv selekcije, čiji je skor u posljednjim kvalifikacijama za EP maksimalnih osam poraza.

Lutao je srpski tim, u drugom poluvremenu na momente i panično čuvao lako stečenu prednost. Na kraju, uspio i da je sačuva, uz gorak ukus trijumfa. A, moglo je da bude i sasvim drugačije… Ne i nezasluženo, jer je ekipa Temura Ketsbaje ostavila više nego pozitivan utisak.

Odlučio je rani gol Sergeja Milinković Savića, na asistenciju Lazara Samardžića. Igrao se sedmi minut, Kiprani su pali „na prepad“ i činilo se brzo potpisali kapitulaciju. Pogotovo, poslije penala i igranja rukom u kaznenom prostoru domaćina. Mitrović nije iskoristio najstrožu kaznu, ostalo je 0:1.

Kiprani su brzo došli do daha i svim silama pokušavali da izjednače. Ispratili su prvo poluvrijeme sa dvije dobre i nedorečene prilike. Štucala je tada poslednja linija srpskog tima, na momente ostavljala isuviše slobodnog prostora domaćem timu. Stekao se utisak sa tribina – da je rival bio smjeliji, reprezentativci Srbije bi imali i mnogo više problema.

Odlučio se selektor Stojković  da u drugom poluvremenu zaigra sa dvojicom napadača – uz Aleksandra Mitrovića našao se Luka Jović. Na terenu se našao i rekorder Dušan Tadić, vani su morali Saša Lukić i Lazar Samardžić. Promijenio se i raspored, povukao se Sergej Milinković Savić, drugačiju ulogu dobio je i Srđan Mijailović, često prisutan u štoperskoj liniji, sa osnovnim zadatkom „osigurača“ ispred defanzivnog trozupca.

Nije dugo trajalo – izlazak Aleksandra Mitrovića, svega 15 minuta kasnije, uz Zdjelara u veznoj liniji i Gaćinovića na poziciji lijevog spoljnjeg, vratili su Srbiju u prepoznatljiv raspored 3-4-2-1.

Najbolje šanse, ipak, imali su Kiprani. I to sredinom drugog poluvremena – najprije je Pitas sa 18 metara , desetak sekundi kasnije kasnio je i Kusulus, poslije još jedne neoprezne reakcije odbrane Srbije. Osjetili su i navijači domaćina trenutak, sa tribina se začulo „Kipar, Kipar“, ali kao da u ekipi Kipra nije imalo dovoljno dinamita za izjednačenje. Ni hrabrosti za 1:1.

U finišu, dobar pokušaj Luke Jovića, sa dvadesetak metara, završio je pored stative. Ni slalom Mijata Gaćinovića nije donio promjenu.

Debi Baždara, rekord Dušana Tadića, pobjeda i još jedna partija za brigu. Mnogo posla biće pred selektorom Draganom Stojkovićem u narednim danima…