Titula ostaje samo san: Liverpool kiksao i protiv West Hama

Nogomet 27. apr 202415:30 0 komentara

Fudbaleri West Hama i Liverpoola remizirali su u utakmici 35. kola Premier lige, pošto je susret u Londonu završen rezultatom 2:2.

Liverpool je bolje otvorio meč, ali inicijativa Redsa je kao po pravilu bila jalova. Jurgen Klopp je promiješao karte pošto su njegovi izabranici odigrali veliki broj mečeva u prethodnom periodu, pa je ekipi sa sjevera Engleske bilo još teže da “otključa“ odbranu Čekićara bez Mohameda Salaha, Dominika Szoboszlaija i Darwina Nunjeza.

U 26. minutu su gosti tražili jedanaesterac pošto je golman West Hama Alphonse Areola srušio Codyja Gakpa. Nekoliko sekundi nakon toga, u nastavku akcije je i štoper londonskog kluba Angelo Ogbona rukom zaustavio šut Luisa Diaza, ali su arbitri prethodno dosudili ofsajd u kom je bio upravo Kolumbijac.

Liverpool je najbolju priliku u prvih pola sata imao zahvaljujući udarcu Trenta Alexander-Arnolda, ali je Areola to odbranio. Redsi su ponovo zaprijetili u 40. minutu, kada je Diaz nanizao nekoliko protivničkih fudbalera i udarcem sa lijevog boka pogodio bližu stativu.

West Ham je poveo u 43. minutu zahvaljujući Jarrodu Bowenu. Endo je izgubio loptu na 25 metara od sopstvenog gola. Bowen je potom šutirao, da bi Van Dijk izblokirao udarac i loptu poslao u korner. Kudus je vrlo brzo uputio centaršut, a Bowen glavom pogodio dalji ugao i zatresao mrežu.

Bio je to historijski trenutak – nijedan fudbaler West Hama nije postigao više pogodaka od Bowena u jednoj sezoni Premijer lige (16 golova), pošto se nekadašnji as Hull Cityja izjednačio sa dosadašnjim rekorderom Paolom Di Caniom.

Vrlo brzo po povratku sa pauze je Liverpool došao do izjednačenja. Diaz je uputio loptu u sredinu, gdje se Robertson maestralno snašao i matirao markiranog Arelou udarcem u bliži ugao u 48. minutu.

Liverpool je preokrenuo 17 minuta kasnije. Alexander-Arnold je centrirao iz kornera, a lopta se odbila Gakpu. Nizozemac je šutirao pravo u nesretnog Ogbonu, od kojeg se lopta odbila i prevarila Areolu i Součeka koji su bili na gol liniji.

Mogao je Diaz da postigne nekoliko golova na ovom meču, ali nije iskoristio nijednu priliku. U 73. je ponovo napravio dar-mar prodorom, ali mu Areola „vadi“ loptu iz daljeg ugla i spriječava povećanje vodstva gostiju.

Tri minuta kasnije je Alisson bio u problemima – prvo ispustio loptu, pa spriječio pogodak Emersona. Spasa nije bilo već u sljedećem naletu West Hama – Bowen je maestralno centirao ka Antoniju, koji je glavom pogodio bliži ugao i tako postavio konačan rezultat.

Liverpool je tako, čini se, i definitivno ostao bez šanse da se bori za titulu jer su sada treći na tabeli sa 75 bodova. Imaju trenutno dva boda manje, ali i meč više u odnosu na City, te dva meča više u odnosu na drugoplasirani Arsenal.