Željo pobijedio na Tušnju i izborio Evropu, Sloboda ispala nakon 9 godina

Nogomet 28. maj 202318:56 0 komentara

Posljednje kolo Premijer lige Bosne i Hercegovine riješilo je i posljednju dilemu što se tiče putnika u Evropu. Pored od ranije poznatih Zrinjskog, Borca i Sarajeva, četvrti predstavnik BiH u kvalifikacijama za evropska takmičenja biće Željezničar. Plavi su pobijedili Slobodu na Tušnju 2:1, a Široki koji je bio jedini konkurent Želji, izgubio je protiv Leotara u Trebinju identičnim rezultatom.

Predstavnik Bosne i Hercegovine u kvalifikacijama za Ligu prvaka bit će Zrinjski, a boje BiH u kvalfikacijama za UEFA Konferencijsku ligu branit će Borac, Željezničar i Sarajevo.

Sloboda – Željezničar 1:2

Ekipa Nermina Bašića odlično je otvorila utakmicu i stigla do prednosti već u 7. minuti. Andrija Deljo povukao je loptu na sredini terena prema Slobodinom golu i sjajno uposlio Santosa, a Brazilac udarcem sa puno osjećaja lobuje Semira Bukvića i pogađa mrežu Tuzlaka.

UŽIVO: Preokret Posušja u završnici meča, sve ostale utakmice završene

Desetak minuta kasnije Stojan Vranješ pokušava donijeti izjednačenje Slobodi, ali njegov udarac brani Vedad Muftić.

Leotar u nižem rangu, Igman, Tuzla City i Posušje osigurali opstanak

Nastavila je ekipa Danijal Pranjića ofanzivno prema golu gostiju, ali nakon centaršuta Kapetanovića nije se najbolje snašao Amer Bekić. Već u narednom napadu mogao je Željo do 0:2, ali šut Semira Štilića na sreću po tuzlanskim tim odlazi tik pored gola.

Bivši fudbaler Slobode Sulejman Krpić mogao je u nastavku pogoditi mrežu Slobode, ali udarac glavom završava preko Bukvićevog gola.

Finiš prvog poluvremena pripao je Slobodi. Tražili su crveno-crni poravnanje. Hadžibeganović je probio po desnoj strani, ali njegov ubačaj skoncentrisano je pokupio Cocalić i otklonio opasnost.

Šest minuta u nastavku bilo je dovoljno Željezničaru da Slobodu baci na koljena. Štilić lijepo proigrava Santosa, koji bježi Maksimoviću i majstorski matira drugi put Bukvića na meču.

Pokušavali su fudbaleri šokirane Slobode da se pokušaju golom vratiti u igru, ali udarci Vranješa i Šuberta bili su bezopasni po gol Muftića.

Uspio je Željezničar “umrtviti” utakmicu, a domaći su bez učinka nastavili prijetit golu Željezničara preko Husejinovića i Vranješa.

Ipak Emir Jusić uspio je postići počasni gol za konačnih 2:1 u 87. minuti.

Željezničar je završio na kraju na trećem mjestu Premijer lige BiH sa 53 boda, s obzirom da je Sarajevo poraženo na Koševu od Igmana, a Sloboda sa 32 boda i posljednje pozicije seli u Prvu ligu Federacije Bosne i Hercegovine.

Tuzlaci ispadaju iz PL BiH nakon devet godina, kada ih je legedarni Miroslav Ćiro Blažević vratio u društvo najboljih.

Teška decenija za tuzlanski tim, s obzirm na to da drugi put ispadaju u posljednjih 11 godina iz najjače fudbalske lige BiH.

Navijači Slobode su pred kraj meča skandirali “Uprava napolje”.

Leotar – Široki Brijeg 2:1

Zanimljivo da je i Široki, konkurnt Želji za Evropu pred posljednje kolo Premijer lige BiH, poveo u istom minutu protiv Leotara na Policama golom Ilije Bagarića. Napadač Širokobriježana postigao je svoj peti gol sezone, a upisao je i tri asistencije.

Nastavak utakmice donio je incijativu i posjed lopte za sastav Marka Maksimovića, ali nisu uputili nijedan udarac u okvir gola za prvih 45 minuta.

Samo tri minute trebale su Leotaru da dođu do povrananja u drugom dijelu. David Čavić matirao je u Trebinju Renata Josipovića za 1:1.

Danilo Sipovac pogodio je pet minuta prije kraja za pirovu pobjedu Trebinjaca.

Leotar ja završio na pretposljednjem mjestu Premijer lige sa 34 boda i “seli” u Prvu ligu Republike Srpske. Trebinjce jedino može spasiti odustajanje osvajača 1. Lige RS FK Kurpe od Premijer lige, nakon čega bi igrali doigravanje za opstanak.

Široki ostaje ove sezone bez Evrope. Tim sa Pecare završio je sezonu na poziciji broj pet sa 48 bodova.