Rukomet: Zmajevi pobjedom započeli Svjetsko prvenstvo

N1

Himna Bosne i Hercegovine prvi put se začula na Svjetskom rukometnom prvenstvu. U susretu dvije debitantske reprezentacije BiH i Irana, rukometaši naše zemlje ubilježil su prvu, historijsku pobjedu. Najbolji u redovima naše reprezentacije bili su Burić i Čelica, a krajnji rezultat glasio je 30-25. Duško Čelica je proglašen i igračem utakmice.

N1

Pred blizu 200 bh. navijača rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom je startala Svjetsko prvenstvo u Kataru. Nakon što je Iran postigao prvi pogodak na utakmici, pogocima Duška Čelice i Faruka Vražalića, došli smo prvi put u prednost rezultatom 2:1.

N1

Nakon toga igralo se gol za gol, a nijedna ekipa nije uspijevala napraviti osjetniju prednost sve do 19. minute kada je Iran otišao na dva gola razlike. Bilo je 9:7. Osjetna je bila nervoza na obje strane, a dokaz tome bio je veliki broj tehničkih grešaka koje su pravile obje reprezentacije. U takvoj situaciji su se ipak bolje snašli Iranci, koji su pet minuta prije kraja poluvremena imali rezultat 13:10.

Najviše problema reprezentacija BiH je imala u odbrani, gdje su naši protivnici u više navrata uspijevali postići lagane golove, a veliki broj izgubljenih lopti u napadu je Irancima dodatno olakšavao posao.

Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 16:12 za Iran.

N1

Štagod da se desilo u svlačionici žuto-plavih na poluvremenu dalo je novi elan momcima Dragana Markovića. U samo tri minute drugog poluvremena Zmajevi su izjednačili rezultat (16:16), najviše zahvaljujući golmanu Buriću, koji je nekoliko puta dobro intervenisao, i sjajnoj igri u tranziciji iz koje su uspjeli postići lagane golove. Naša reprezentacija je čak i povela 17:16, a Iranci nisu bili u stanju odgovoriti preporođenoj reprezentaciji BiH.

Prvi put su reprezentativci otišli na plus dva u osmoj minuti drugog poluvremena, kada je Alen Ovčina pogodio za 18:16. Koliko su Iranci bili u šoku pokazuje trenutak kada je iranski reprezentativac, izvodeći sedmerac, napravio prestup i nije uspio smanjiti rezultat za svoju reprezentaciju.

Ipak, Iranac Heydarpour je prekinuo seriju Zmajeva od 7:0 u desetom minutu drugog poluvremena. Do 15. minute drugog dijela igre uspjeli su Zmajevi očuvati rezultatsku razliku, a onda su ponovo ubacili u višu brzinu i u nekoliko navrata imali čak pet pogodaka prednosti.

Pred sami kraj utakmice selektor Marković je morao osvježiti ekipu, pa su više minuta dobili Mikić i Savić, ali se to u igri naše reprezentacije nije osjetilo.

Krajnji rezultat 30:25 pokazao je da je BiH kvalitetnija reprezentacija od Irana i da su Zmajevi zasluženo slavili u historijskoj pobjedi.