Sinoć smo dobili učesnike sljedećeg Super Bowla

Ostali sportovi 29. jan 202408:57 0 komentara
Geoff Burke-USA TODAY Sports

U Super Bowlu, u noći s 11. na 12. veljače u Las Vegasu, velikom finalu NFL lige, igrat će branitelj naslova Kansas City Chiefs i San Francisco 49ers.

Dramatična su i napeta bila konferencijska finala u kojima je Kansas City u gostima svladao najbolju momčad osnovnog dijela sezone američkog nogometa Baltimore Ravens 17-10, dok je San Francisco pred svojim navijačima, u velikom preokretu, nadjačao Detroit 34-31.

Kansas City je Super Bowl izborio četvrti put u posljednjih pet godina, a u prvom poluvremenu gostovanja kod Baltimorea ponovno je besprijekorno funkcionirala veza ‘quarterbacka’ Patricka Mahomesa i ‘tight enda’ Travisa Kelcea. Na poluvremenu je Kansas City vodio 17-7 nakon čega je uslijedio nastavak u kojem su dominirale i inače sjajne obrane oba sastava.

Takav ritam utakmice odgovarao je Kansas Cityju koji je čuvao prednost od dva posjeda, makar se Baltimore imao šansu vratiti. No, na startu posljednje četvrtine Sneed je fantastičnom obrambenom reakcijom izbacio loptu iz naručja domaćeg igrača Zayja Flowersa na samom pragu polaganja, dok je sedam minuta prije kraja presječeno riskantno bacanje ‘quarterbacka’ Baltimorea Lamara Jacksona, koje je također moglo dovesti Baltimore do 14-17.

Kansas City je do kraja sačuvao prednost i izborio nastup na 58. Super Bowlu gdje će im suparnik biti San Francisco.

Pred ispadanjem u finalu Nacionalne konferencije bio je San Francisco jer je na poluvremenu domaćeg susreta gubio od Detroita 7-24. Ogromna je razlika bila između ove dvije momčadi na terenu tijekom uvodnih 30 minuta, ali sve se okrenulo u trećoj četvrtini.

Stali su i obrana i napad Detroita, a San Francisco je kroz treću četvrtinu uspio izjednačiti na 24-24. Deset minuta prije kraja Jake Moody je pogodio ‘field goal’ za 27-24, dok je San Francisco veliki povratak zaokružio polaganjem Mitchella za 34-24 tri minute prije kraja. Detroit je time propustio ogromnu šansu da po prvi puta u svojoj povijesti zaigra u Super Bowlu.

Kansas City je prošle godine u Super Bowlu pobijedio Philadelphiju 38-35, a prije toga Chiefsi iz Kansas Cityja su pobjednici NFL lige bili 2020. godine. Upravo su tada u finalu svladali San Francisco 31-20. Također, Kansas City bi potencijalnom pobjedom ove godine postao prva momčad, nakon 19 godina i New Englanda, koja je obranila naslov.

U svojoj povijesti Kansas City ima tri osvojena SuperBowla, dok je San Francisco pet puta bio najbolji, posljednji put 1994. godine.