Prvo Grand slam finale za Čehinju Muchovu, nakon nevjerovatnog preokreta

REUTERS/Kai Pfaffenbach

Biće ovo prvo finale jednog od četiri najveća turnira u godini za Muchovu. Dosadašnji najveći uspjeh bio je plasman u polufinale Australian opena, dok je u Parizu u prethodna dva navrata treća runda za nju bila nepremostiva prepreka.

Češka teniserka Karolina Muchova u čudesnom polufinalu izborila plasman u završnicu drugog po redu Grand slama turnira u godini, poslije pobjede nad drugom igračicom svijeta bjeloruskom teniserkom Arynom Sabalenkom – 7:6 (7:5), 6:7 (5:7), 7:5.

Prvi set je bio prilično uzbudljiv, a pripao je Čehinji 7:6 (7:5). Muchova je u devetom gemu načinila brejk i povela sa 5:4, potom je servirala za set, ali je Sabalenka uzvratila.

U taj-brejku, Bjeloruskinja je povela sa 5:4, ali je potom Muchova osvojila dva poena na svoj servis, a zatim iskoristila i prvu set loptu, načinivši mini brejk – 7:5.

Obje teniserke su u prvih osam gemova drugog seta načinile po dva brejka (4:4). Muchova je potom dobila deveti gem, na svoj servis, pa je Sabalenka morala da servira za ostanak u meču.

Isti slučaj je bio i kad je Muchova povela sa 6:5, ali je ponovo Bjeloruskinja uzvratila i izborila taj-brejk (6:6). A tu je Sabalenka stekla dvije set lopte za izjednačenje, iskoristila je drugu – 7:5.

U trećem setu, Sabalenka je prva stigla do brejka, povela je sa 4:2, a potom je osvojeni brejk potvrdila odbranivši svoj servis za 5:2. Malo ko je tada očekivao da je to posljednji gem koji će u parizu osvojiti Sabalenka, Muchova je načinila veliki preokret, uz dva brejka, za svoje prvo finale Grand slam turnira – 7:5.

Muchova će za titulu igrati protiv bolje iz drugog polufinala, u kojem će se sastati svjetski broj jedan, Poljakinja Iga Swiatek i Brazilka Haddad Maia.