FIFA promijenila pravila za prijelazne rokove i pozajmice igrača

Nogomet 20. jan 202216:02 0 komentara
reuters

Svjetska fudbalska federacija (FIFA) je danas saopštila da uvodi promjene pravila u prelaznim rokovima, koja se odnosi na pozajmice igrača.

Od 1. jula ove godine do 31. juna sljedeće godine, klubovi će moći da imaju najviše osmoricu pozajmljenih igrača u drugim klubovima.

Od 1. jula do 31. juna 2024. godine, taj broj se smanjuje na sedam, a od 1. jula 2024. na šestoricu igrača, koji će moći da budu pozajmljeni drugim klubovima.

Izuzetak od pravila će biti igrači mlađi od 21 godinu i igrači koji se smatraju poniklim u klubu. Također, bit će limitiran broj igrača koji mogu da budu pozamljeni u isti klub. Najviše trojica će moći da idu u isti klub, čime će se smanjiti uticaj popularnih “filijala“. Bit će zabranjene i pozajmice u treći klub. Odnosno, neće moći da se raskida pozajmica u jednom klubu i da se igrač šalje u drugi u toku sezone. Minimalna i maksimalna dužina pozajmice će biti ograničena na godinu dana.

Mnogim klubovima ovo pravilo neće ići na ruku.

Naprimjer, Atalanta trenutno ima 63 pozajmljena igrača u drugim klubovima, po čemu je evropski rekorder. Iako dobar dio njih ispunjava uslove da nisu stariji od 21 godine, ili da su ponikli u klubu, neki od njih ipak nisu u okvirima novih pravila. Čak 24 Atalantina igrača trenutno na pozajmicama su stariji od 21 godine, a polovina od njih nisu ponikli u klubu poput Christiana Romera (Tottenham), Pierluigija Golinija (Tottenham), Victora Kovalenka (Spezia), Sama Lamersa (Eintracht), Arkadiusa Recce (Spezia),  Antona Krešića (Rijeka)…

Na drugom mjestu je Genoa sa 37 igrača na pozajmicama. Treći je Maccabi Haifa sa 30, pa slijede Sassuolo (29), Maccabi Tel Aviv (28), Inter (26), Fiorentina (20), Dinamo Kijev (20), Milan (18), Napoli (17), Bašakšehir (17)… Primjetno je da će italijanski klubovi biti najviše pogođeni novim pravilima.

Manchester City trenutno ima sedmoricu igrača na pozajmicama u drugim klubovima koji su stariji od 21 godine i ne spadaju u igrače ponikle u klubu. To su Yangel Herrery (Espanyol), Ko Itakura (Schalke), Filip Sandller (Troyes), Patrik Roberts (Troye), Marlos Moreno (Kortrijsk), Danijel Arzani (Lomel) i Riotaro Mesino (Estoril).

Chelsea je također na listi

Čelsi ima šestoricu na pozajmicama: Tiemoue Bakayoko (Milan), Michy Batshuay (Bešiktaš), Emerson Palmieri (Lyon), Danny Drikwater (Reading), Matt Miazga (Alaves), Abdul Rahman Baba (Reading).

Jasno je da će nekim klubovima sada biti prilično sužen izbor u malverzacijama sa fiktivnim transferima i dovođenjem fantomskih pojačanja, koji se kasnije šalju na razne pozajmice samo kako bi se obrnuo novac za njihove transfere.

Istovremeno, opcija pozajmice za mlade igrače koja se pokazala kao jako dobra za njihov razvoj ostaje na snazi i oni će moći da se razvijaju i afirmišu u manjim fudbalskim sredinama. Donekle će se na ovaj način stati na kraj i gomili transfera koji su formalno zavedeni kao pozajmice, kako bi klubovi ispeglali finansijske knjige i prošli razne godišnje monitoringe, prije nego što kupe te igrače. Za finansijski fair-play, ovo je dobra opcija.

Klubovi poput Cityja, Chelseaja, Juventusa, Intera i drugih neće moći baš u toj mjeri da razigravaju svoje igrače po drugim klubovima i dižu im cijenu. Riječ je o igračima koji se godinama razigravaju po pozajmicama, napreduju, skače im vrijednost, a onda ih klub samo iskoristi kako bi njihovim prodajama povećao kapacitet u budžetu i ispoštovao granice finansijskog fair-playa za atraktivna pojačanja koja kupuje za ogroman novac.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!