Amanda Knox nije kriva za ubistvo britanske studentice

Svijet 28. mar 201508:20 > 08:22
EPA/PIETRO CROCCHIONI

Talijanski sud oslobodio je Amandu Knox i njenog bivšeg dečka Raffaela Sollecitoa za ubistvo britanske studentice Meredith Kercher, javlja BBC.

Odluka je konačna u ovom slučaju koji traje godinama. Glasnogovornik Amande Knox izjavio je da su i ona i Sollecito zadovoljni ishodom u kojem je “istina konačno pobijedila”.

U prvome sudskom postupku 2009. godine Knox i talijanski državljanin Sollecito bili su proglašeni krivim, a u drugome procesu 2011. bili su oslobođeni, nakon čega je Kasacijski sud naredio ponovljeno suđenje. Kasacijski sud bavi se pravilnom primjenom zakona i rješava žalbe na rad nižih instanci.

Knox se nakon oslobađajuće presude 2011. nakon četiri godine provedene u pritvoru vratila u SAD i na odlasku kazala kako se nikada neće vratiti u Italiju, čak ni ako presuda bude osuđujuća.

Zatim su na ponovljenom suđenju pred sudom u Firenci 2014. osuđeni na 28 i pol i 25 godina zatvora.

Okrutno ubistvo 21-godišnjakinje: Pronađena polugola i prerezana grkljana

Britanska studentica Kercher, tada 21-godišnjakinja, pronađena je mrtva 2. novembra 2007. u talijanskom univerzitetskom gradu Perugi, polugola, prerezanog grkljana, u zaključanoj spavaćoj sobi stana koji je dijelila s Knox i dvije Talijanke.

Slučaj je izazvao golemu medijsku pozornost i polarizirao javnost Italije, Velike Britanije i Sjedinjenih Država. Jedina osoba koja je proglašena krivom je diler droge Rudy Guede iz Obale Slonovače koji služi 16-godišnju zatvorsku kaznu dosuđenu 2010., iako je sud zaključio da on nije djelovao sam.

Na prvom suđenju 2009., Knox i Sollecito su osuđeni jer je sud zaključio da su zajedno s Guedeom napali Kercher pošto se opirala sudjelovanju u grupnom seksu.

Niko ne zna kako su se stvari odvijale

Oslobođeni su krivnje 2011., da bi Kasacijski sud naredio ponovljeno suđenje koje je završilo 2014.

Sudija Claudio Pratillo Hellmann, koji je predsjedao vijećem 2011., rekao je da iako je slučaj završen, “prava istina” možda nikad neće biti poznata jer “niko ne zna kako su se stvari odvijale”.