Odšteta taksisti koji je odbio rukovati se sa šeficom

Svijet 24. nov 201508:29 > 08:31
Pixabay

Odluka danskog Odbora za ravnopravnost građana da poslodavci moraju da isplate odštetu taksisti iz Kopenhagena koji nije premješten na bolje radno mjesto nakon što je odbio da šefici, iz religioznih razloga, pruži ruku, izazvala je burna reagovanja u danskoj javnosti.

Na sastanku na kom se razgovaralo o formiranju posebnog taksi-odjeljenja koje će prevoziti isključivo mušterije visokog ranga sa aerodroma do hotela, taksista porijeklom iz Turske, inače rođen i odrastao u Danskoj, odbio je pruženu ruku šefice, uz obrazloženje da mu religija ne dozvoljava rukovanje sa ženama.

Na osnovu toga ona je, međutim, kasnije odlučila da taksista ne može da bude u novoformiranom odjeljenju, jer je i eventualno rukovanje sa ženskim mušterijama važan dio poslovne politike firme, što je dovelo do toga da taksista podnese prijavu Odboru za ravnopravnost, koji je stao na njegovu stranu.

Pored očekivanih oštrih kritika sa desnog političkog spektra, ovakvu odluku Odbora je, međutim, veoma žestoko kritikovao i jedan Socijaldemkrata i visoki funkcioner gradske uprave Kopenhagena – čiji je otac, inače, također imigrant iz Turske – Lars Aslan Rasmusen, koji je ocijenio da se radi o “vrlo problematičnoj odluci”.

“To (odluka Odbora), jednostavno, nije u redu. To šteti integraciji (stranaca). To šteti ugledu danskih muslimana. To je, za mene, provokativno”, izjavio je Lars Aslan Rasmussen za dnevnik Ekstra Bladet i istakao da je siguran da bi taksista koji odbija da se rukuje sa ženskim mušterijama u Turskoj bio odmah otpušten.

Taksi kompanija je, inače, odlučila da ne plati odštetu i najavila žalbu višim instancama, a i Lars Aslan Rasmussen je saopštio da će ovo pitanje pokrenuti pred odgovarajućim organima gradske uprave Kopenhagena zaduženim za funkcionisanje taksi službi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.