Američki vaskularni hirurg koji je napustio Gazu nakon što je bio volonter tamo rekao je u srijedu da ga ništa moglo ni pripremiti za razmjere ozljeda s kojima se tamo suočio.
Reuters prenosi da je radio na desetinama pacijenata dnevno, a većina njih su bili mladi. Većina se suočavala s komplikovanim ozljedama uzrokovanim gelerima. Većina operacija završavala je amputacijama.
“Vaskularna hirurgija je zaista bolest za starije pacijente i rekao bih da nikada nisam operisao nikoga mlađeg od 16 godina, a to je bila većina pacijenata na kojima smo ovog puta radili”, rekao je za Reuters Shariq Sayeed iz Atlante, Georgia.
“Najviše je bilo pacijenata od 13, 14, 15, 16 i 17 godina. Uglavnom su imali povrede od gelera, a to je nešto sa čime se nikad nisam bavio, to je bilo nešto novo.”
Tokom svog boravka u Europskoj bolnici u Gazi, Sayeed je rekao da je njegov tim radio sa 40-60 pacijenata dnevno. Velika većina su bili slučajevi amputacije.
“Nažalost, postoji i vrlo visoka učestalost infekcija, tako da kada jednom imate amputaciju koja ne zacijeli, završite s većom amputacijom”, rekao je.
Oko 70 posto operacija koje je obavio odnosile su se na ozljede nanesene gelerima, a ostatak uglavnom na ozljede od eksplozije i urušavanja zgrada.
Ismail Mehr, anesteziolog iz države New York, koji je predvodio misiju u Gazi, rekao je da su medicinari volonteri “zanijemili zgob onoga što su vidjeli” kada su u aprilu stigli u južnu Gazu.
Mehr je predsjednik IMANA Medical Relief, programa koji se fokusira na medicinsku pomoć u katastrofama i zdravstvenu podršku, koji je obezbijedio liječenje za više od 2,5 miliona pacijenata u 34 zemlje svijeta.
Bio je u Gazi nekoliko puta ranije, ali nije mogao ni zamisliti ono šta je vidio ovoga puta:
“Zaista, gdje sam god pogledao vidio san uništenje u Khan Younisu, nijedna zgrada nije stajala.”
Svjetska zdravstvena organizacija navodi da od 36 bolnica koje su opsluživale više od 2 miliona stanovnika Gaze, samo 10 je bilo u funkciji do početka aprila.
Zdravstvenim ustanovama nedostajalo je medicinskog materijala, opreme, osoblja i napajanja, rekao je Mehr. Njegov najveći strah sada je očekivani izraelski napad na južni grad Rafah, gdje je polovina od 2,3 miliona stanovnika Gaze potražila sklonište.
“Nadam se i molim Boga da Rafah ne bude napadnut”, rekao je. “Zdravstveni sistem neće moći da se pobrine za to. Biće to potpuna katastrofa.”
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!