Anketa: Sanchez i dalje za zakon o amnestiji uprkos protivljenju 60 posto Španaca

Svijet 04. dec 202313:23 0 komentara
Reuters

Oko 60 posto Španaca protivi se obustavi sudskih postupaka protiv Katalonaca koji su 2017. organizovali zabranjeni referendum o neovisnosti, pokazala je anketa objavljena u ponedjeljak, ali premijer Pedro Sanchez ostaje ustrajan u zakonu o amnestiji "zbog suživota u Kataloniji".

Sanchez je prošli mjesec dobio novi četverogodišnji mandat na čelu lijeve koalicijske vlade jer su ga podržali zagovornici nezavisnosti Katalonije u zamjenu za zakon o amnestiji koji bi trebao biti usvojen u parlamentu početkom 2024.

Taj zakon nepravednim smatra gotovo 60 posto stanovnika Španije, pokazala je anketa koju je među 2.000 ispitanika provela agencija 40db za novine El Pais i radijsku postaju Cadena SER.

Anketa ukazuje da jedino glasači lijevog Sumara, manjeg partnera u španjolskoj vladi, snažno podržavaju taj zakon, kao i stranke koje zagovaraju neovisnost autonomnih pokrajina Katalonije i Baskije.

Vlada je prošli mjesec objavila nacrt zakona prema kojem će biti obustavljeni sudski i administrativni postupci protiv više od 300 osoba optuženih u posljednjih deset godina.

Suspendovano suđenje

Sudac u Gironi, gradu u Kataloniji, suspendirao je prošle sedmice suđenje koje se trebalo za deset dana održati protiv četiri zagovornika neovisnosti koja su tokom protesta 2018. blokirala tamošnju željezničku prugu. Nakon što je obrana iznijela najavu zakona o amnestiji, koji bi mogao biti uveden između januara i marta 2024., sudac je odgodio ročište za novembar 2024.

Stupi li zakon na snagu kako je predviđeno, četiri optužene osobe bit će oslobođene daljnjeg postupka.

“Nastojimo nadići ono što se dogodilo 2017. Cilj tog zakona je normalizacija života u Kataloniji, želimo popraviti suživot”, izjavio je Sanchez u intervjuu za Cadenu SER.

Predstavnici njegove Španske socijalističke stranke (PSOE) i stranke Zajedno za Kataloniju (JxCAT), bivšeg katalonskog premijera Carlesa Puigdemonta koji se od 2017. nalazi u Belgiji, sastali su se u subotu u Ženevi. Na tom prvom sastanku, nakon prošlomjesečnog sporazuma, bio je i strani diplomat iz San Salvadora koji će nadgledati provođenje sporazuma.

Protesti nastavljeni u Madridu

Zbog toga je Narodna stranka (PP) desnog centra, najveća opoziciona stranka u Španiji, organizirala u nedjelju u Madridu protesti na kojem su hiljade građana izrazile ogorčenje.

“Sve što radimo je unutar španskog ustava”, rekao je Sanchez.

Desna opozicija ga je optužila za organiziranje “tajnog” sastanka u Švicarskoj, na što je odgovorio da je to tek “diskretni” sastanak u inozemstvu jer “neki akteri ne žive u Španiji, nego u Bruxellesu”.

Puigdemont se nalazi u Belgiji nakon što je organizovao referendum u Kataloniji, a stupanjem na snagu zakona o amnestiji trebao bi biti ukinut uhidbeni nalog raspisan za njim u Španiji.

Sanchez je ranije rekao da se on sam uoči parlamentarnih izbora održanih u julu protivio uvođenju takvog zakona o amnestiji, no da ga je bilo potrebno prihvatiti zbog rezultata izbora, odnosno kako bi se Španija “odblokirala” poslije izjednačenog rezultata između ljevice i desnice. Sanchez je dobio natpolovičnu podršku za sastavljanje vlade zahvaljujući glasovima u parlamentu sedmero zastupnika stranke Zajedno za Kataloniju.

Oko 85 posto ispitanika odgovorilo je u anketi da je “mogućnost vladanja” bio glavni razlog Sanchezovog pristajanja na zakon o amnestiji dok je 38 ispitanika navelo i “unapređenje suživota u Kataloniji” kao razlog.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!