Baerbock zauzela oštar stav po pitanju Tajvana tokom posjete Kini

Svijet 14. apr 202316:54 1 komentar
Annalena Baerbock (REUTERS/Carlo Allegri)

Evropski vanjskopolitički zvaničnici pozvali su danas Kinu da ne koristi silu nad Tajvanom, zauzevši oštar stav protiv prijetnji Pekinga u vezi sa ovim ostrvom nakon što su se francuski predsednik Emmanuel Macron našao na udaru kritika zbog izjava tokom njegove posjete toj zemlji, javlja Reuters.

Kina je posljednjih dana održala intenzivne vojne vježbe oko Tajvana, za koji tvrdi da je njena teritorija, i nikada se nije odrekla upotrebe sile kako bi ostrvo stavila pod svoju kontrolu.

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock je, govoreći o ovom pitanju na konferenciji za novinare u Pekingu zajedno sa svojim kineskim kolegom Qin Gangom, rekla da bi svaki pokušaj Kine da kontrolira Tajvan bio neprihvatljiv i da bi imao ozbiljne posljedice po Evropu.

Vojna eskalacija u Tajvanskom moreuzu, kroz koji… 50% svjetske trgovine ide svaki dan, bila bi užasan scenario za cijeli svijet“, rekla je Baerbock, dodajući da će to imati “neizbježne reperkusije” po evropske interese.

U intervjuima objavljenim nakon Macronove posjete Kini prošle sedmice, kojoj je bio cilj da se pokaže evropsko jedinstvo u vezi s kineskom politikom, francuski predsjednik je upozorio da Evropa ne treba dozvoliti da bude uvučena u krizu oko Tajvana koja je vođena “američkim ritmom i kineskom pretjeranom reakcijom”.

Macron se zbog ovih riječi našao na udaru mnogobrojnih kritika.

Stav Evropske unije (o Tajvanu) je dosljedan i jasan. Svaki pokušaj da se silom promijeni status quo bio bi neprihvatljiv“, rekao je visoku predstavnik EU Josep Borrell u svom komentaru.

Pitanje Ukrajine

Borrell je također rekao da budući odnosi Evrope sa Kinom zavise od toga da ona pokuša da iskoristi svoj utjecaj kako bi se pronašlo političko rješenje za ukrajinsku krizu.

Biće izuzetno teško, ako ne i nemoguće, za Evropsku uniju da održi odnos poverenja sa Kinom, što bih voieo da vidim, ako Kina ne doprinese traženju političkog rešenja zasnovanog na povlačenju Rusije iz teritorije Ukrajine“, rekao je Borrell.

Neutralnost pred kršenjem međunarodnog prava nije kredibilna“, rekao je Borrell, te prezvao predsjednika Kine Xi Jinpinga da razgovara s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i da Kina pruži više humanitarne pomoći toj zemlji.

Xi se dva puta sastao sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, ali nije razgovarao sa Zelenskim otkako je Rusija napala Ukrajinu.

Kina je izjavila da se protivi napadima na civile i nuklearna postrojenja u dokumentu objavljenom u februaru, ali se suzdržala od otvorenog kritikovanja Rusije.

Posjeta predsjednika Xija Moskvi pokazala je da nijedna druga zemlja nema veći utjecaj na Rusiju od Kine“, rekla je Baerbock.

Dobro je što je Kina signalizirala da se angažuje u pronalaženju rješenja. Ali moram jasno reći da se pitam zašto Kina do sada nije tražila od agresora Rusije da zaustavi rat. Svi znamo da predsjednik Putin ima priliku da učini to kad god poželi“, dodala je.

Poljski premijer upozorio je ranije ove sedmice da bi poraz Ukrajine mogao ohrabriti Kinu da napadne Tajvan.

Baerbock i Borrell su također govorili o rizicima prevelike ekonomske ovisnosti o Kini, u skladu s komentarima predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen u govoru prošlog mjeseca uoči njene posjete Kini.

Upravo smo platili visoku cijenu za našu energetsku ovisnost o Rusiji, a dobro je poznato da ne treba napraviti istu grešku dvaput“, rekla je Baerbock, dodajući da je ekonomska sigurnost ključ njemačke strategije za Kinu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare