Pune jedinice intenzivne njege, šatori za trijažu ispred klinika, uznemirujuća stopa smrtnosti: Treći val infekcije pogađa Portugal teže nego i jedan prije. Toliko da sada u pomoć mora doći čak Bundeswehr.
Tijekom cijele 2020. godine Portugal se mogao opisati kao pacijent obolio od korone sa blagim tokom bolesti. No to se od nove godine naglo promijenilo: Porast oboljelih tokom sedam dana je doslovno eksplodirao, trenutno iznosi skoro 850 novih infekcija na 100 000 stanovnika. Oko 43 posto svih poznatih zaraza i 44 posto svih smrtnih slučajeva od početka pandemije koronom uslijedilo je samo u januaru 2021. godine, navele su zdravstvene službe ove zemlje.
Stanje je “veoma nepeto”, potvrdio je i Reinhard Naumann, šef lisabonskog Ureda Fondacije Friedrich Ebert. “Cjelokupno stanovništvo je veoma nervozno s obzirom na ovaj dramatičan razvoj situacije posljednje dvije tri sedmice.”
Kao razlog eskalacije vlada je navela mutirane varijante virusa koje su se prvi put pojavile u Velikoj Britaniji, ali i slabljenje ograničenja tokom Božića. Odavno ponovo važi strogi lockdown sa zatvorenim školama, prodavnicama i restoranima kao i ograničenja u kretanju. Zabranom putovanja vlada želi spriječiti širenje virusa u inozemstvu dok se stanje ne popravi.
Šatori za trijažu
Sanitetska vozila su morala ponekad i satima čekati prije nego štu su mogla prevesti pacijente u prepunjenje bolnice, izvještava dopisnik DW-a iz Portugala, Jan-Philipp Scholz. Sa oko 850 oboljelih širom zemlje jedinice intenzivne njege su skoro potpuno popunjene, oko 6700 oboljelih su hospitalizirani u redovnim jedinicama njege. Ispred nekih klinika su postavljeni šatori za trijažu: u njima ljekari na osnovu primanja kisika i tjelesne temperature odlučuju ko od novih pacijenata treba prvi dobiti medicinsku pomoć.
Po ubrzanom postupku su postavljeni šatori kako bi se mogli primiti dodatni pacijenti. Joao Roquette SA English University Lisabon je izjavio da je i košarkaška sala u njegovoj srednjoj školi pretvorena u mjesto za prijeme oboljenih od Covida. “Sportske sale su fleksibilne, to je prednost. One se zaista mogu jednostavno pretvoriti u poljsku bolnicu. Puno je teže pronaći odgovarajući medicinski personal i održati bolnicu u radu.”
Dok oboljeli od Covida bivaju zbrinuti u državne ustanove, privatne klinike imaju druge zadaće, objašnjava Naumann za DW: “Privatni sektor je važan kako bi pacijenti koji nisu oboljeli od Covida, koji sada više ne mogu biti primljeni u ustanove javnog zdravstva, bili zbrinuti”, kaže on. Tamo se upravo izvode tretmani koji su također važni, ali koji u javnim ustanovama zbog Covida više ne mogu biti pruženi.
Cijeli tekst pročitajte na portalu DW.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare