Brisel je upozorio evropske kompanije i vlade da bi mogao zabraniti prodaju određenih komponenti Turskoj i drugim zemljama odakle Iran i Rusija nabavljaju dijelove za dronove i drugo oružje koje se koristi u napadima na ukrajinske gradove, javlja Guardian.
Komentari Evropske komisije uslijedili su nakon što je procurio dokument u kojem je ukrajinska vlada na 47 stranica detaljno opisala upotrebu zapadne tehnologije i tražila rakete dugog dometa za napad na lokacije za proizvodnju dronova u Rusiji, Iranu i Siriji. U dokumentu, koji je dostavljen vladama G7 zemalja u augustu, se navodi da je u prethodna tri mjeseca bilo 600 napada na gradove koristeći bespilotne letjelice (UAV) koje sadrže zapadnu tehnologiju.
Pet evropskih kompanija, uključujući poljsku podružnicu britanske multinacionalne kompanije, imenovano je kao originalni proizvođač identifikovanih komponenti.
Nema nagoveštaja o bilo kakvom prekršaju zapadnih kompanija čiji su dijelovi identifikovani.
“Proizvodnja iranskih bespilotnih letjelica se prilagodila i uglavnom koristi dostupne komercijalne komponente, čija se nabavka slabo ili uopće ne kontrolira”, navodi se u dokumentu.
Navodi se da carinski podaci pokazuju da je “gotovo sav uvoz u Iran poticao iz Turske, Indije, Kazahstana, Uzbekistana, Vijetnama i Kostarike“.
Glasnogovornik Evropske komisije rekao je da dokazi da se komponente nabavljaju preko takvih zemalja pokazuju da sankcije EU stvaraju “značajan pritisak na njihove mete”, ali da je potrebno strožije sprovođenje mjera među državama članicama.
“To znači da se budno prate strani operateri koji ponovno izvoze robu pod sankcijama EU bez znanja izvoznika iz EU. Za taj scenario tražili smo podršku vlasti trećih zemalja kako bismo osigurali da roba izvezena iz EU u te zemlje ne stigne u Rusiju. Izaslanik EU za sankcije, David O’Sullivan, blisko sarađuje s jurisdikcijama trećih zemalja kako bi osigurao da se naše sankcije ne zaobiđu”, izjavio je glasnogovornik.
Također je rekao da je ova inicijativa pokazala neke “prve opipljive rezultate” i da je sastavljena “prioritetna lista sankcionisane robe na bojnom polju” na koju kompanije treba da obrate posebnu pažnju i koju treće zemlje ne smiju da izvoze u Rusiju.
“U nekim slučajevima, međutim, ovi diplomatski napori mogu se pokazati nedovoljnim, ili jednostavno neće biti volje da se oni implementiraju. Ako ništa drugo ne funkcionira, jedina preostala opcija je da prestanemo s izvozom u te treće zemlje vrlo specifične robe koja nas najviše brine, koristeći alat EU protiv zaobilaženja sankcija. Ovaj alat bi omogućio EU da zabrani izvoz ove robe u zemlje koje se koriste da se zaobiđu naše sankcije, kao i da zabrani pružanje pratećih usluga”, objasnio je glasnogovornik.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!