EU istražitelji: Prevaranti nude 400 miliona “fantomskih cjepiva” protiv covida

Svijet 25. feb 202114:24 0 komentara
Igor Kralj/PIXSELL

Prema podacima istražitelja Europske unije, do sada su razni posrednici vladama diljem svijeta ponudili 400 milijuna doza cjepiva protiv covida-19. Riječ je o cjepivima koja se nazivaju i "fantomskima" zato što ne dolaze direktno od proizvođača i kao takva izrazito su sumnjiva kao prevarantska.

DPA u izvještaju citira svoj izvor iz Europske komisije:

“Mi ih ‘fantomskim cjepivima’ nazivamo sve više ili manje opskurne ponude koje su već poslane predsjednicima država ili vlada.”

Znalo se što se sprema još jesenas

Ovu pojavu naveliko već istražuju agencije EU-a Europol i OLAF, a DPA doznaje i to da je dotična tema bila jedna od točaka nedavnog sastanka predsjednika vlada i država iz EU-a. OLAF procjenjuje da je riječ o sveukupno 400 milijuna doza do sada ponuđenih diljem svijeta po ukupnoj cijeno od tri milijarde eura.

DPA iz Europske komisije doznaje dalje da se iz dotičnih ponuda ne može sa sigurnošću utvrditi veza posrednika koji nude cjepiva na prodaju i proizvođača, što znači da nije sigurno uopće niti je li riječ o pravom cjepivu. Istražitelji EU-a rizik procjenjuju do te mjere da bi slobodno mogla biti riječ i o “običnoj slanoj vodi u bočicama”.

Njemački Bild izvijestio je da je jedan jedini privatni posrednik prije nekoliko dana nekoliko vlada preko e-maila poslao ponudu za čak 100 milijuna doza cjepiva za koje tvrdi da je riječ o AstraZeneci. Navodi se da je riječ o osobi koja je “odranije poznata određenim njemačkim službama”.

O opasnosti od lažnih cjepiva protiv covida-19 N1 Info pisao je još 2. prosinca prošle godine, povodom upozorenja Interpola svim svojim 194 članicama diljem svijeta da se “pripreme na to da mreže organiziranog kriminala počnu ciljati na cjepiva protiv covida-19, i fizički i online”.

“Dok se vlade pripremaju na primjenu cjepiva, kriminalne organizacije se planiraju infiltrirati u opskrbne lance ili ih prekidati”, poručio je tada generalni tajnik Interpola Jürgen Stock, i to pod egidom da su “cjepiva postala glavna meta organiziranog kriminala”.

U Kini prva uhićenja

Interpol je tada upozoravao da su se međunarodne kriminalne organizacije još ranije pokušale okoristiti pandemijom.

“Kriminalne mreže ciljat će građane koji neće posumnjati preko lažnih internetskih stranica i lažnih lijekova, što bi moglo predstavljati ozbiljan rizik po njihovo zdravlje, pa i živote”, predvidio je još 2. prosinca 2020. šef Interpola.

Prije nekoliko tjedana, 2. veljače, Xinhua je prenijela vijest da je policija u Kini uhitila više od 80 ljudi i zaplijenila nekoliko tisuća lažnih cjepiva protiv covida-19.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!