Finska razmatra mogućnost povlačenja iz međunarodnog sporazuma koji zabranjuje protupješadijske mine zbog ruske upotrebe tog oružja u Ukrajini, izjavio je ministar odbrane Antti Hakkanen.
Napuštanje Otavski sporazum iz 1997., koji zabranjuje korištenje, skladištenje, proizvodnju i transfer protivpješadijskih mina, zahtijevalo bi većinsku podršku finskog parlamenta.
Ovakav potez omogućio bi finskoj vojsci da ponovo počne skladištiti mine, prvi put otkako je ova nova članica NATO-a potpisala sporazum 2012. godine.
“Zatražio sam procjenu da li bi upotreba protupješadijskih mina bila faktor jačanja finske odbrane i da li bismo trebali imati sposobnost da ih koristimo. Ovo se radi isključivo s odbrambene perspektive”, rekao je Hakkanen u telefonskom razgovoru za Reuters.
Finska je uništila više od milion protupješadijskih mina nakon što je postala posljednja država EU koja je potpisala ovaj sporazum, koji je ratifikovalo ili mu pristupilo više od 160 zemalja.
Finska, koja dijeli 1.300 kilometara dugu granicu s Rusijom, prošle godine se pridružila NATO savezu, što je bila značajna promjena politike izazvana ratom u Ukrajini. Rusija je na to odgovorila prijetnjama “kontramjerama”.
Protupješadijske mine su dizajnirane da budu skrivene u tlu i automatski detoniraju kada neko stane na njih ili im se približi. Ove mine ubijaju ili sakate vojnike i civile podjednako, a često ostaju zakopane dugo nakon završetka sukoba, predstavljajući trajnu prijetnju civilima.
Hakkanen je naglasio da Rusija aktivno koristi mine u ratu protiv Ukrajine i da Finska stoga mora ponovo razmotriti njihovu važnost za vlastitu odbranu.
“Vrlo pažljivo smo analizirali putem obavještajnih podataka kako Rusija djeluje u Ukrajini, posebno njihovu masovnu upotrebu pješadije i mina,” rekao je Hakkanen. “Ova masovna upotreba pješadije je jedan od argumenata zbog kojeg vrijedi razmotriti upotrebu protupješadijskih mina”.
Nakon uništavanja svojih zaliha mina, Finska je razvila alternativni odbrambeni sistem, daljinski detoniranu “eksplozivnu minu” koja ispaljuje projektile prema meti kada se aktivira.
Javni pritisak na vladu da preispita članstvo Finske u Otavskom sporazumu raste od ruske invazije na Ukrajinu 2022. Pritisak je dodatno pojačan prošlog mjeseca nakon što je komandant finskih odbrambenih snaga, Janne Jaakkola, izjavio za finski kanal MTV da bi o toj temi trebalo ponovo razgovarati.
U srijedu je finskom parlamentu predata peticija kojom se poziva na izlazak Finske iz sporazuma. Peticiju je potpisalo više od 51.000 ljudi.
Rusija nikada nije pristupila Otavskom sporazumu niti odustala od upotrebe mina, dok je Ukrajina potpisnica. Sjedinjene Američke Države su jedina članica NATO-a koja nije dio ovog sporazuma, prenosi Reuters.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!