Ujedinjene nacije su upozorile da postoje "jasni dokazi" da su ratni zločini možda počinjeni u "eksploziji nasilja u Izraelu i Gazi". U međuvremenu, Wall Street se nada eksploziji profita, javlja Guardian.
Kako navodi ovaj medij, tokom razgovora o zaradama u trećem kvartalu ovog mjeseca, analitičari iz kompanije Morgan Stanley i TD Banke primijetili su ovu potencijalnu eskalaciju profita u sukobu i postavili “neobično gruba” pitanja o finansijskoj koristi od rata između Izraela i Hamasa.
Guardian navodi da broj mrtvih, koji do sada uključuje preko 8.000 Palestinaca i preko 1.400 Izraelaca, nije bio na umu izvršnom direktoru i višem istraživačkom analitičaru specijaliziranom za zrakoplovnu industriju u kompaniji TD Cowen, Cai von Rumohru. Njegovo pitanje je bilo o pozitivnim stranama ovoga za General Dynamics, kompaniju za vazduhoplovstvo i oružje u kojoj TD Asset Management ima preko 16 miliona dolara.
Joe Biden je od Kongresa zatražio 106 milijardi dolara vojne i humanitarne pomoći za Izrael i Ukrajinu i humanitarne pomoći za Gazu. Novac bi mogao biti blagodat za sektor zrakoplovstva i oružja koji je imao skok vrijednosti od 7 posto, neposredno nakon Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra i početka izraelskog bombardiranja Gaze.
“Hamas je stvorio dodatnu potražnju, imamo zahtjev od 106 milijardi dolara od predsjednika“, rekao je von Rumohr tokom poziva General Dynamics-a o zaradama 25. oktobra.
“Možete li nam dati neku opštu procjenu u smislu oblasti u kojima mislite da biste mogli uočiti inkrementalno ubrzanje potražnje?”, pitao je on navodno.
“Znate, situacija u Izraelu je očigledno užasna, iskreno, i ona se tek razvija dok mi pričamo. Ali mislim da ako pogledate potencijal povećane potražnje koji proizlazi iz toga, najveći potencijal koji treba istaknuti i koji zaista ističe vjerovatno je na strani artiljerije”, odgovorio je Jason Aiken, izvršni potpredsjednik kompanije za tehnologije i glavni finansijski direktor.
Narednog dana, von Rumohr je dionicama General Dynamicsa dodijelio ocjenu “kupiti”.
Kristine Liwag, šefica odjela za istraživanje svemirskog i odbrambenog kapitala Morgan Stanleya, zauzela je sličan pristup sukobu tokom Raytheonovog poziva o zaradama 24. oktobra.
“Gledajući (zahtjev za dodatno finansiranje Bijele kuće od 106 milijardi dolara), imate opremu za Ukrajinu, zračnu i protivraketnu odbranu za Izrael i popunjavanje zaliha za oboje. I čini se da se ovo sasvim dobro uklapa u portfelj Raytheon Defense”, rekla je Liwag, čiji poslodavac drži preko 3 milijarde dolara u dionicama Raytheon, što je 2,1% vlasničkog udjela u kompaniji za oružje.
“Koliko se ova prilika može ticati kompanije i ako se dolari prisvoje, kada biste najranije mogli vidjeti da se ovo pretvori u prihod?”, pitala je ona.
Greg Hayes, predsjedavajući i izvršni direktor Raytheona, je odgovorio: “Mislim da ćete u cijelom portfelju Raytheona vidjeti korist od ovog obnavljanja zaliha… povrh onoga što mislimo da će biti povećanje gornje linije (budžeta ministarstva odbrane)”.
Kako ističe Guardian, ovakvi komentari su naizgled u suprotnosti sa “izjavom o ljudskim pravima” svake kompanije i eksplicitnim podržavanjem Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima i Vodećih principa UN-a o poslovanju i ljudskim pravima.
Osim opuštenog načina raspravljanja o finansijskim koristima dalekog oružanog sukoba, komentari postavljaju pitanja o tome da li se ovi glavni institucionalni dioničari zaliha oružja pridržavaju vlastite politike ljudskih prava.
“Mi vršimo svoj uticaj tako što vodimo naše poslovne operacije na načine koji nastoje da poštuju, štite i promovišu čitav niz ljudskih prava kao što su ona opisana u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima Ujedinjenih nacija”, navodi se u “Izjavi o ljudskim pravima” kompanije Morgan Stanley”.
“Iako vjerujemo da vlade širom svijeta snose primarnu odgovornost za očuvanje ljudskih prava, prepoznajemo korporativnu odgovornost za poštovanje ljudskih prava artikulisanu u Vodećim principima Ujedinjenih naroda o poslovanju i ljudskim pravima”, dodaje se.
“TD-ova predanost poštovanju ljudskih prava je u skladu s korporativnom odgovornošću za poštovanje ljudskih prava kao što je navedeno u Vodećim principima Ujedinjenih naroda o poslovanju i ljudskim pravima (UNGP). Od 2018. poduzimamo pregled trenutne prakse i procedura i nastavljamo raditi na integraciji UNGP-a u cijeloj Banci”, navodi se u “Izjavi o ljudskim pravima” TD-a.
Međutim, samo tri dana nakon početka rata između Izraela i Hamasa, Vijeće Ujedinjenih naroda za ljudska prava izdalo je upozorenje da “već postoje jasni dokazi da su ratni zločini možda počinjeni u posljednjoj eksploziji nasilja u Izraelu i Gazi, i svi oni koji su prekršili međunarodno pravo i ciljali na civile moraju odgovarati za svoje zločine, saopštila je Nezavisna međunarodna istražna komisija UN-a za okupiranu palestinsku teritoriju, uključujući istočni Jerusalem i Izrael”.
“Komisija prikuplja i čuva dokaze o ratnim zločinima koje su počinile sve strane od 7. oktobra 2023., kada je Hamas pokrenuo složen napad na Izrael, a izraelske snage odgovorile zračnim napadima u Gazi”, navodi Vijeće za ljudska prava, te su slično navele organizacije Amnesty International i Human Rights Watch.
“(Vodeći principi UN-a o poslovanju i ljudskim pravima) su jasni u svojim očekivanjima od kompanija da poštuju ljudska prava u svom lancu vrijednosti”, rekao je Cor Oudes, vođa programa humanitarnog razoružanja, poslovnih sukoba i ljudskih prava u PAX for Peace, a Nevladina organizacija sa sjedištem u Holandiji koja se zalaže za zaštitu civila od ratnih dejstava.
“Za banke to uključuje osiguranje da njihovi klijenti ili kompanije u koje inače investiraju ne uzrokuju ili ne doprinose kršenju ljudskih prava ili međunarodnog humanitarnog prava”, rekao je Oudes.
“Ako banka ulaže u proizvođača oružja koji isporučuje oružje državama koje ga koriste u teškim kršenjima ljudskih prava ili međunarodnog humanitarnog prava, prema UNGP-ima, banka ima odgovornost da djeluje kako bi spriječila daljnja kršenja, kao i da ublaži postojeći uticaj o ljudskim pravima”, dodao je on.
Ali UN neće biti pravni arbitar o tome da li su američke kompanije učestvovale u kršenju ljudskih prava, što je ključna rupa za institucionalne investitore i kompanije za proizvodnju oružja.
“Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima je dobra samo onoliko koliko je tumači vlada domaćin, što bi u ovom slučaju bile SAD”, rekla je Shana Marshall, stručnjakinja za finansije i trgovinu oružjem i pomoćnica direktora Instituta za bliskoistočne studije na Univerzitetu George Washington.
“Ovi analitičari se mogu osjećati sigurno znajući da američka vlada nikada neće protumačiti taj zakon na takav način da će biti spriječeni da izvoze oružje u zemlju na koju SAD nema potpuni embargo, što vjerovatno svakako neće imati nikakve veze sa zakonom o ljudskim pravima”, dodala je.
Kompanije Morgan Stanley i TD Bank nisu odgovorile novinarima Guardiana na zahtjeve za komentar.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad