Ispovijest palestinskih zatvorenika nakon oslobađanja: ‘Ponašali su se prema nama kao prema psima’

Svijet 27. nov 202309:25 0 komentara
Anadolija

Nakon što su Izrael i Hamas postigli dogovor o privremenom prekidu vatre, oslobađanju talaca i zatvorenika, mediji su intenzivno prenosili slike izraelskih talaca kako se vraćaju kući u blještavom svjetlu, ali vrlo malo palestinskih zatvorenika koji se vraćaju u Jeruzalem kao dio primirja.

Kako piše Sky News, za to postoji dobar razlog. Izraelska policija u Jeruzalemu ne želi da se povratci kući snimaju, slave ili postanu žarište okupljanja i potencijalnih nemira.

U uskim uličicama Silwana, u sjeni jeruzalemskih bedema Starog grada, paravojna pogranična policija bila je napolju na straži.

Dopisnici Sky Newsa su pokušali doći do jedne kuće gdje su četiri dječaka vraćana u jednu porodicu, ali su spriječeni. “Ne sada”, rečeno im je prije nego što su krenuli dalje.

Područjekoje je obilazila ekipa Sky Newsa je pretežno arapska i poprište čestih nemira.

Kako bi suzbila te nemire, izraelska policija rutinski okuplja i pritvara tinejdžere nakon međusobnih sukoba.

Izrael ima kontroverznu politiku administrativnog pritvora kada se osumnjičenici mogu zadržati šest mjeseci bez suđenja ili pritvora

Dvadeset i jedan od 39 zatvorenika oslobođenih u trećoj razmjeni zarobljenika u nedjelju bili su iz istočnog Jeruzalema i tamo su vraćeni.

Ekipa Sky Newsa je došla do doma drugog zatvorenika, ali snimajući iz daljine dok policija nije krenula dalje. Unutra su zatekli porodicu Abu Ghannam dok su u kući dočekivali svog 17-godišnjeg sina.

Ghannam Abu Ghannam pritvoren je prije godinu dana, optužen za bacanje kamenja na autobus. Nikada nije osuđivan, kažu u njegovoj porodici. Sada je pušten u sklopu primirja u Gazi.

To je dar od Boga. Kao da se desilo čudo”, rekla je njegova majka za Sky News.

Izrael tvrdi da su maloljetnici koje pušta kao dio primirja teroristi, ali Palestinci negiraju i govore da su mnogi mladi koji su zadržani bez kazne za ono što bi druge zemlje smatrale prekršajima građanskih nereda.

‘Ponašali su se prema nama kao prema psima’

Ghannam je za Sky News rekao da je zatvor postao mnogo gori nakon napada Hamasa od 7. oktobra:

Zatvor je bio ponižavajući. Ušli su i tukli nas otkako je počeo rat i prema nama su se ponašali kao prema psima”.

Drugi zatvorenici koji su pušteni tokom ovog primirja držani su zbog ozbiljnijih prijestupa.

Shorouk Dwayatt je puštena nakon što je odslužila polovicu 16-godišnje kazne jer je izbola nožem Izraelca i pokušala da izbode još jednog u starom dijelu gradu Jeruzalema 2015. godine.

Na njezinom suđenju čule su se tvrdnje koje je objavila na Facebooku o svojoj žudnji da postane mučenica.

Njezina porodica tvrdi da je djelovala u samoodbrani nakon što joj je jedan od muškaraca prišao i pokušao joj skinuti maramu prije nego što je pucao u nju.

Rekla je za Sky News da će se sada školovati za pravnicu koja će pomagati drugim palestinskim žrtvama izraelske okupacije.

‘Bojim se ponovnog hapšenja’

Rekla je i da su se uvjeti u zatvoru pogoršali nakon 7. oktobra i ustvrdila da su muški čuvari tukli i progonili zatvorenice.

Plaši se da bi je Izraelci mogli ponovno pokušati zatvoriti.

Najviše se bojim ponovnog hapšenja jer su mi već prijetili time i moguće je da svaki čas mogu upasti u kuću“, kazala je.

Israa Jaabis bila je u zatvoru od 2015. godine nakon što je osuđena za bombaški napad u kojem je ranjena izraelska policajka i zadobila teške opekline na licu i rukama.

Zbog napada je bila osuđena na 11 godina zatvora, ali je također puštena u sklopu razmjene.

Pozdravljajući svoju obitelj, Israa je rekla: “Sramim se zagrliti ga (sina) jer je postao muškarac, kad mi kaže ‘moja mama’, u mojim očima je kao malo dijete”.

Opisujući uvjete u zatvoru u kojem je držana, rekla je: “Zatvorenice su u stvarno lošoj situaciji, a arapsko-izraelske žene ne znaju za kretanje zatvorenika i ne znaju kako se ponašati sa svojim tamničarima”.

Smatra se da se u izraelskim zatvorima nalazi oko sedam hiljada Palestinaca, od kojih su dvije hiljade u administrativnom pritvoru. Još stotine ih je uhapšeno i zatvoreno od početka rata.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!