Istraživanje: Svjetske krize su podijelile evropske glasače na pet “plemena”

Svijet 17. jan 202417:44 0 komentara
REUTERS/Liesa Johannssen

Evropski glasači više nisu podijeljeni na lijeve ili desne, pro- ili anti-EU tabore, već na pet različitih “plemena” čiji će sukobljeni interesi vjerovatno dominirati na skoro 20 izbora širom kontinenta ove godine, navodi se u istraživanju koje prenosi Guardian.

U izvještaju se tvrdi da je na živote Evropljana uticalo pet velikih kriza posljednjih godina – klimatska vanredna situacija, migracijska kriza 2015., globalna ekonomska previranja, rat u Ukrajini i posljedice pandemije koronavirusa, što sugerira da će glasači u Evropskom parlamentu i nacionalnim izborima ove godine fokusirati se na onu za koju se najviše brinu.

Autori izvještaja tvrde da se svih pet ovih kriza “osjetilo širom Evrope, iako različitog intenziteta u različitim dijelovima kontinenta”, te da ih mnogi Evropljani doživljavaju kao “egzistencijalnu prijetnju” i da su “dramatično uticale na politiku vlade”.

U 2019., centralna borba bila je između populista koji su htjeli okrenuti leđa evropskim integracijama i mejnstrim stranaka koje su željele spasiti evropski projekt od Brexita i Trumpa”, naveo je jedan od autora istraživanja Mark Leonard.

Ovog puta, bit će to nadmetanje između suprotstavljenih strahova od porasta temperature, imigracije, inflacije i vojnog sukoba”, rekao je Leonard, direktor istraživačkog centra Evropskog vijeća za vanjske odnose (ECFR) sa sjedištem u Berlinu.

Ivan Krastev iz Centra za liberalne strategije u Sofiji, u Bugarskoj, rekao je da je studija pokazala da su se građani, u smislu kako oni vide EU, “udaljavali od ideoloških veza desnice i ljevice” i da su umjesto toga više podstaknuti svojim stavovima o ovim krizama.

U izvještaju “Sopstvena kriza: Politika traume u izbornoj godini u Evropi” sugerira se da bi se glavne političke stranke mogle boriti da mobiliziraju glasače o pitanjima kao što je budućnost evropskog projekta, sugerirajući umjesto toga da bi trebalo da “ispitaju i predlože rješenja” za najhitnije brige birača.

Autori su naveli da su klimatska kriza i imigracija pitanja koja će se pokazati kao dva najveća mobilizatora u predizbornim kampanjama koje će se voditi širom Evrope 2024. godine, kao što je to bio slučaj na parlamentarnim izborima u Nizozemskoj u novembru. Glasači u toj zemlji su glasali za antiimigrantsku stranku slobode (PVV) Geerta Wildersa, dok je proekološki savez zelenih i laburista na čelu s bivšim potpredsjednikom Evropske komisije Fransom Timmermansom završio na drugom mjestu.

Borba između ova dva ‘plemena’ je … sukob dvije ‘pobune protiv izumiranja‘”, rekli su autori.

Klimatski aktivisti strahuju od izumiranja ljudskog i drugog života; antimigrantski aktivisti strahuju od nestanka njihovih nacija i kulturnog identiteta”, naveli su.

Glasači koji imigraciju smatraju najvećom krizom uglavnom podržavaju desničarske stranke poput Nacionalnog skupa u Francuskoj ili njemačke Alternative za Njemačku (AfD), a oni koji daju prednost klimatskim problemima obično podržavaju zelene ili ljevičarske stranke kao što su španjolski socijalisti ili poljska ljevica.

Jedna rana politička posljedica ovoga bila je “evropeizacija” migracije jer je EU nastojala da ublaži zabrinutost birača, rekli su autori, a istovremeno, “renacionalizacija” debate o usporavanju globalnog zagrijavanja među desničarima.

Osim izbora za Evropski parlament, koji se trebaju održati u junu, birači u 15 evropskih zemalja – uključujući Portugal, Belgiju, Austriju, Hrvatsku, Litvaniju i Veliku Britaniju – ove godine izlaze na nacionalne parlamentarne i predsjedničke izbore.

Istraživanje u devet država članica EU koje predstavljaju 75 posto stanovništva bloka, te Velikoj Britaniji i Švicarskoj, pokazalo je da 73,4 miliona evropskih glasača vjeruje da je klimatska vanredna situacija najvažnija kriza koja utiče na njihovu budućnost.

Skoro isto toliko (72,8 miliona) smatra da je pandemija koronavirusa, koja je razotkrila ranjivost nacionalnih zdravstvenih sistema sa velikim ekonomskim posledicama, najvažnije pitanje, 69,3 miliona je reklo da su globalna ekonomska previranja njihova glavna briga, 58,2 miliona je govorilo o imigraciji, 49 miliona o ruskoj invaziji na Ukrajinu, a 46,4 miliona nije izabralo nijedno od ovih pet ponuđenih pitanja.

Studija je, međutim, pokazala da ova biračka “plemena” nisu bila ravnomjerno raspoređena ni geografski, ni prema starosti ni prema obrazovanju. Glasači u Njemačkoj, na primjer, smatraju da je imigracija najveća kriza (31%), dok su među Francuzima to klimatske promjene (27%).

U Italiji i Portugalu, koje su obje bile teško pogođene finansijskom krizom 2008. i krizom eurozone koja je uslijedila, veći broj (34%) ispitanika rekao je da su svjetska ekonomska previranja i rastući troškovi života najvažniji među njihovim brigama.

Strahovi od ruskog rata protiv Ukrajine, u međuvremenu, bili su najveći u zemljama najbližim sukobu: ispitanici u Estoniji (40%), Poljskoj (31%) i Danskoj (29%) su to vidjeli kao najvažniju krizu, naspram 7% u Francuskoj i Italiji i 6% u Španiji i Velikoj Britaniji.

Što se tiče generacija, klimatska kriza je bila prioritet među mladima, a 24% mladih od 18 do 29 godina smatra da je to najvažnije pitanje za njihovu budućnost. Ta starosna grupa je takođee smatrala da je imigracija najmanje važna briga (9%).

Od svih starosnih grupa, starije generacije su bile najviše zabrinute zbog imigracije koju smatraju vitalnim pitanjem, a 13% ispitanika od 50 do 69 godina i 16% ispitanika starijih od 70 godina to smatra svojom najvećom brigom. Među visokoobrazovanim biračima, klimatska kriza je bila glavna briga (22%).

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!