Kenijski Facebook moderatori tuže Metu, dijagnosticiran im teški PTSP-a

Svijet 18. dec 202416:37 0 komentara
Chris DELMAS / AFP

Više od 140 moderatora sadržaja na Facebooku dijagnosticirano je s teškim posttraumatskim stresnim poremećajem (PTSP), uzrokovanim izlaganjem uznemirujućem sadržaju na društvenim mrežama, uključujući ubistva, samoubistva, seksualno zlostavljanje djece i terorizam, piše Guardian.

Moderatori su radili po osam do deset sati dnevno u objektu u Keniji za kompaniju koju je angažovala ova dru[tvena mreža, a PTSP, generalizirani anksiozni poremećaj (GAP) i veliki depresivni poremećaj (VDP) dijagnosticirao im je dr. Ian Kanyanya, šef službi za mentalno zdravlje u bolnici Kenyatta National u Nairobiju.

Ove masovne dijagnoze su dio tužbe podignute protiv matične kompanije Facebooka, Mete, i Samasource Kenije, kompanije za outsourcing koja je provodila moderaciju sadržaja za Metu koristeći radnike iz cijele Afrike.

Podaci iz tužbe navode da su slike i videozapisi, uključujući nekrofiliju, bestijalnost i samopovređivanje, doveli do toga da su neki moderatori padali u nesvijest, povraćali, vrištali i bježali sa svojih radnih mjesta.

Slučaj ukazuje na ljudsku cijenu ekspanzije društvenih mreža u posljednjim godinama, koja zahtijeva sve veću moderaciju, često u najsiromašnijim dijelovima svijeta, kako bi se korisnici zaštitili od najgoreg materijala koji pojedinci objavljuju.

Najmanje 40 moderatora uključenih u ovaj slučaj konzumiralo je alkohol, droge poput kanabisa, kokaina i amfetamina, te lijekove poput tableta za spavanje. Neki su prijavili raspad brakova, gubitak želje za seksualnom intimnošću i prekid odnosa s porodicom. Neki koji su uklanjali videozapise terorističkih i pobunjeničkih grupa strahovali su da su pod prismotrom i da će, ako se vrate kući, biti meta napada ili ubistva.

Facebook i druge velike društvene mreže i kompanije za umjetnu inteligenciju oslanjaju se na vojske moderatora sadržaja kako bi uklonili objave koje krše njihove standarde zajednice i trenirali sisteme umjetne inteligencije za isto.

Moderatori iz Kenije i drugih afričkih zemalja od 2019. do 2023. provjeravali su objave iz Afrike na svojim jezicima, ali su bili plaćeni osam puta manje od svojih kolega u SAD-u, prema navodima u tužbi.

Medicinski izvještaji podneseni sudu za radne odnose u Nairobiju, koji je Guardian pregledao, prikazuju strašne uvjete rada u Meta-inom objektu, gdje su radnici konstantno pregledavali slike u hladnom prostoru nalik skladištu, pod jakim svjetlima, a njihova radna aktivnost je bila praćena iz minuta u minut.

Skoro 190 moderatora podnijelo je višestruku tužbu koja uključuje optužbe za namjerno nanošenje mentalne štete, nepoštene radne prakse, trgovinu ljudima, moderno ropstvo i nezakoniti višak radnika. Svi ispitanici koje je pregledao dr. Kanyanya dijagnosticirani su s PTSP-om, GAP-om i VDP-om, a kod 81% slučajeva simptomi PTSP-a su bili teški ili ekstremno teški, uglavnom godinu dana nakon što su napustili posao.

Meta i Samasource odbili su komentarisati optužbe zbog trajanja sudskog postupka.

Martha Dark, osnivačica i suizvršna direktorica organizacije Foxglove sa sjedištem u Velikoj Britaniji, koja podržava ovaj sudski slučaj, izjavila je: “Dokazi su neosporni: moderiranje Facebooka je opasan posao koji uzrokuje doživotni PTSP kod skoro svih koji ga rade”.

“U Keniji je traumatizirano 100% od stotina bivših moderatora koji su testirani na PTSP. U bilo kojoj drugoj industriji, kada bismo otkrili da 100% sigurnosnih radnika pati od bolesti uzrokovane svojim poslom, odgovorni bi morali podnijeti ostavke i suočiti se s pravnim posljedicama masovnog kršenja ljudskih prava. Zato Foxglove podržava ove hrabre radnike u traženju pravde od sudova”, navela je ona.

Četiri moderatora razvila su tripofobiju, odbojnost ili strah od ponavljajućih obrazaca malih rupa ili izbočina, što izaziva intenzivnu anksioznost. Kod nekih se ovo stanje razvilo nakon što su viđali rupe na raspadajućim tijelima dok su radili na sadržaju s Facebooka.

Meta je izjavila da ozbiljno pristupa podršci moderatorima sadržaja. Ugovori s trećim stranama koje moderiraju sadržaj na Facebooku i Instagramu navodno sadrže očekivanja u vezi sa savjetovanjem, obukom i podrškom na licu mjesta 24/7, te pristup privatnoj zdravstvenoj zaštiti. Meta tvrdi da su plaće iznad industrijskih standarda na tržištima na kojima djeluju te da koriste tehnike poput zamagljivanja, isključivanja zvuka i prikazivanja u monokromatskim bojama kako bi ograničili izloženost moderatora grafičkom materijalu.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!