Washington navodno pokušava odvratiti glavnog tužioca Međunarodnog krivičnog suda Karima Khana od podizanja optužnice protiv izraelskog premijera Benjamina Netanyahua. Međutim, kako piše bivši izvršni direktor Human Rights Watcha Kenneth Roth, argumenti koji Joe Bidenova administracija koristi su slabi. Roth, između ostalog, koristi primjer rata u Bosni i Hercegovini, kako bi kontrirao trenutnom američkom narativu.
Roth, gostujući profesor na Princeton School of Public and International Affairs koji je vodio HRW od 1993. Do 2022. godine, piše za Foreign Policy da je Netanyahu strahuje da će ga MKS uskoro optužiti za navodne ratne zločine u Gazi, te je tražio pomoć od Bidena.
Khan nije rekao šta planira, ali će najvjerovatnije optužbe biti za ometanje pristupa hrani i drugoj humanitarnoj pomoći.
Khan je već upozorio Netanyahuovu vladu da bi ova prijavljena opstrukcija mogla dovesti do akcije MKS-a, a s obzirom na odbijanje Izraela da dozvoli sudskim istražiteljima da uđu u Gazu, dokaz o opstrukciji – u obliku opštepriznatog stanja gladi – je lakše dostupan od dokaza koji se tiču Izraelskog neselektivnog i neproporcionalnog bombardovanja palestinskih civila.
Visoki zvaničnici u Hamasovom vojnom lancu komandovanja će se vjerovatno suočiti s optužbama za zločine koje je grupa počinila 7. oktobra 2023. godine.
Izraelska vlada tvrdi da nije ograničila protok pomoći, ali ROth ističe da ovo poricanje Netanyahuove strategije gladovanja nije vjerodostojno, s obzirom na opsežne izvještaje o nepotrebnim preprekama koje su izraelski zvaničnici postavili za ulazak humanitarne pomoći u Gazu.
Netanyahuova vlada je na mogućnost optužbi MKS-a odgovorila prijetnjama, rekavši da će uzvratiti Palestinskoj upravi (PA), što bi potencijalno dovelo do njenog kolapsa.
Roth smatra da ta prijetnja “ima karakteristiku pucanja sebi u nogu”, navodeći upravo “uslugu” PA u pomaganju Izraelu pomaganju da se zadrži kontrolu nad beskrajno okupiranom stanovništvu na Zapadnoj obali.
“Ali to također pokazuje nespremnost Izraela da se ozbiljno uhvati u koštac s optužbama. Ako bi postojao savjestan napor domaćeg tužioca da se oni koji ometaju pomoć pozovu na odgovornost, od MKS bi se tražilo da to uzme u obzir po svom principu komplementarnosti”, piše on.
Američki argumenti
Odgovor Bidenove administracije nije bio ništa bolji, piše Roth.
Umjesto da prizna da MKS predstavlja nezavisan napor da se održi međunarodna vladavina prava u mnogo hvaljenom “poretku zasnovanom na pravilima”, glasnogovornik administracije je tvrdio da sud nema nadležnost. To je aluzija na dugogodišnje američko protivljenje MKS-u koji ima jurisdikciju nad državljanima vlada koje nisu pristupile sudu, čak i ako su njihovi navodni zločini počinjeni na teritoriji vlade koja je član suda.
Prigovore Washingtona na takvu teritorijalnu nadležnost odbacile su vlade koje su prije više od dvije decenije osnovale sud u Rimu.
“I američka vlada je praktično odustala od tog argumenta nakon što je MKS iskoristio teritorijalnu nadležnost u martu 2023. da optuži ruskog predsjednika Vladimira Putina za ratne zločine u Ukrajini. Američki predsjednik Joe Biden rekao je da su te optužbe “opravdane”, a američki Senat se jednoglasno složio. To ima smisla, jer je suštinski atribut suvereniteta baviti se zločinima na teritoriji jedne nacije bez obzira na nacionalnost počinitelja. Palestina, kao priznata država posmatrač UN-a, dodijelila je nadležnost MKS-u, a sudije su odobrile Khanovu istragu”, objašnjava Roth.
On dalje navodi da se, s obzirom na slabost argumenta o nadležnosti, američka administracija se vraća na navodno pragmatične žalbe.
“Tiho ohrabrujemo MKS da to ne čini. To će sve raznijeti”, rekao je američki zvaničnik za Axios.
“Ovo je najnovija varijacija starog argumenta da pravda ometa mir—što implicira da je veća vjerovatnoća da će lider koji se suočava sa krivičnim prijavama nastaviti da se bori nego da prihvati potrebu za nagodbom. Ali historija pokazuje da optužbe za ratne zločine često olakšavaju mirovne napore marginalizacijom nasilnog vođe”, navodi on.
Primjer rata u BiH
Kao jedan od primjera za ovo, Roth citira bivšeg američkog diplomatu Richarda Holbrookea koji je u svojoj knjizi To End a Warjasno istakao da je Dejtonski mirovni sporazum kojim se rješio sukob u Bosni i Hercegovini bio moguć samo zato što je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju već optužio bh. srpske vojne i političke lidere, Ratka Mladića i Radovana Karadžića, što im je onemogućilo putovanje u Dejton bez rizika od hapšenja.
Holbrooke je došao do dogovora sa predsjednikom Srbije Slobodanom Miloševićem, koji još nije bio optužen.
Dalje navodi da su optužbe protiv bivšeg liberijskog predsjednika Charlesa Taylora, koje je izdao Specijalni sud za Sijera Leone, dovele su do njegovog brzog gubitka moći i utrle put za okončanje brutalnog liberijskog sukoba i pojavu jake demokratije.
Optužbe MKS-a protiv vođa Lord's Resistance Army sa sjedištem u Ugandi, koja je bila ozloglašena po otmici djece i tjeranju da postanu vojnici, natjerala je vođe da se sakriju, da se organizacija rascijepi, a njeno vojno prisustvo znatno oslabi.
“Optužbe MKS-a protiv Netanyahua mogle bi imati sličan spasonosni efekat. Danas je Netanyahu glavna prepreka trajnom prekidu vatre u Gazi. Zauzeo je ekstremne pozicije jer je dužan dvojici krajnje desničarskih ministara, Bezalelu Smotrichu i Itamaru Ben-Gviru, ako se nada da će ostati na vlasti i izbjeći mogući zatvor zbog optužbi za korupciju koje su prethodile sadašnjem sukobu”, navodi Roth na kraju.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!