Kina navodno pregovara sa Rusijom o isporuci dronova-kamikaza

Svijet 24. feb 202306:32 1 komentar
REUTERS/Roman Petushkov

Prema informacijama do kojih je došao njemački list Der Spiegel, Peking i Moskva navodno pregovaraju o kupovini 100 vojnih dronova, čija bi se isporuka mogla dogoditi već u aprilu ove godine.

Američki državni sekretar Anthony Blinken odustao je od uobičajenih diplomatskih obraćanja na prošlosedmičnoj minhenskoj sigurnosnoj konferenciji kada je izvijestio o svom sastanku s kineskim ministrom vanjskih poslova Wang Yijem, a umjesto toga je uputio ukor svom kolegi.

“Veoma smo zabrinuti što Kina razmatra pružanje vojne podrške Rusiji u njenoj agresiji na Ukrajinu”, rekao je Blinken američkoj televiziji NBC. “I jasno sam stavio do znanja da će to imati ozbiljne posljedice po veze između naše dvijje države.”

Kineski ministar je odmah negirao Blinkenove tvrdnje, ali informacije do kojih je došao Der Spiegel ukazuju da planirana saradnja Pekinga i Moskve ide i dalje nego što je Blinken naveo.

Prema tim informacijama, ruska vojska je u pregovorima sa kineskim proizvođačem dronova Xi'an Bingo Intelligent Aviation Technology oko masovne proizvodnje kamikaza dronova za Rusiju. Ova otkrića stvaraju novu hitnost u debati o mogućoj kineskoj vojnoj podršci Rusiji.

Bingo je navodno pristao da proizvede i testira 100 prototipa dronova ZT-180 prije nego što ih isporuči ruskom Ministarstvu odbrane do aprila 2023. Vojni stručnjaci vjeruju da ZT-180 može nositi bojevu glavu od 35 do 50 kilograma težine.

Izvori njemačkog magazina vjeruju da bi dizajn bespilotne letjelice mogao biti sličan dizajnu iranskog kamikaza drona Shaheed 136.

Nadalje, Bingo navodno planira isporučiti komponente i znanje u Rusiju kako bi ta zemlja mogla samostalno proizvoditi oko 100 dronova mjesečno.

Njemački list navodi kako je Kina očigledno već imala planove još prošle godine da ruskoj vojsci pruži mnogo značajniju podršku nego što se ranije znalo. Prema informacijama do kojih je došao Der Spiegel, kompanije pod kontrolom kineske vojske planirale su isporuku zamjenskih dijelova za ruske borbene avione SU-27 i druge modele.

Njemacki list je u svom izvještaju saznao da su očigledno već napravljeni planovi za falsifikovanje otpremnih dokumenata kako bi dijelovi za vojne avione izgledali kao zamjenski dijelovi za civilno zrakoplovstvo.

U januaru je holandska državna televizija NOS izvestila da su holandski mikročipovi isporučeni ruskoj namjenskoj industriji preko kineskih kompanija. Prema tom izvještaju, analiza ukrajinskih snaga zaplijenjenog ruskog ofanzivnog oružja poput raketa, helikoptera i dronova ili njihovih ostataka pokazala je da su mikročipovi iz Holandije očigledno ugrađeni u 10 od 27 pregledanih ruskih tipova oružja.

Mjesecima kruže izveštaji među bezbednosnim zvaničnicima u nekoliko zemalja da kineske kompanije ruskoj strani dostavljaju satelitske snimke borbenih zona u Ukrajini. Kao odgovor, američka vlada je nedavno stavila kinesku satelitsku kompaniju Changsha Tianyi Space Science and Technology Institute na svoju listu sankcija. Washington tvrdi da je slike od te kompanije pribavila ruska grupacija Wagner – privatna plaćenička jedinica ozloglašena po svojoj brutalnosti – kako bi omogućila “borbene operacije u Ukrajini”.

Vlada u Berlinu također ima informacije koje sugeriraju da Kina također isporučuje komercijalno dostupne dronove ruskim kupcima koji se također mogu koristiti u izviđačke svrhe u sklopu rata u Ukrajini. Vojni zvaničnici ove uređaje nazivaju uređajima s dvostrukom namjenom jer su korisni i u civilnoj i u vojnoj primjeni.

Prema informacijama do kojih je došao Der Spiegel, dronove ruskim snagama isporučuju uvozno-izvozne kompanije koje kontročiše Kina preko Ujedinjenih Arapskih Emirata. stričnjaci upućeni u analize ovih dogovora kažu da postoje dokazi koji ukazuju na to da su ruske snage zapravo rasporedile takve dronove za izviđanje duž fronta u Ukrajini.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare