Maiko Shirane iz “Ljekari bez granica” o katastrofi koju je preživjela u Gazi

Svijet 16. nov 202316:07 0 komentara
Anadolija

Zvaničnica organizacije Ljekari bez granica (MSF) Maiko Shirane iz Japana početkom mjeseca vratila se u domovinu iz Pojasa Gaze koji je izložen brutalnim izraelskim napadima.

Maiko je u razgovoru za Anadolu opisala katastrofu koja se dešava u Gazi, napominjući da je sada ključno da se što prije postigne primirje.

Ova 36-godišnja humanitarna radnica ispričala je da se ujutro 7. oktobra probudila uz zvuke projektila i eksplozija.

Službenica za ljudske resurse Ljekara bez granica bila je pri samom isteku angažmana u Pojasu Gaze, a ranije je radila u Ukrajini i Afganistanu.

U Gazi je prvo radila u periodu od 2018. do 2019. godine, da bi ponovo dobila angažman na tom području u maju ove godine.

– Život u Gazi –

Maiko je izjavila da je odranije bila upoznata o sukobima na području Gaze i regionalnim tenzijama.

Ipak, kako je kazala, bila je prilično iznenađena kada je tek došla u Gazu jer je odmah primijetila da “stanovnici Gaze žive vrlo mirnim i normalnim životom, slično kao i Japanci”.

Istakla je da je u Gazi vidjela sliku drugačiju od one koja se obično prikazivala u mnogim medijima koji su izvještavali samo o sukobima na tom području.

Reuters

“Vidjela sam da i ljudi tamo idu u školu, šetaju, druže se sa prijateljima u kafićima, roštiljaju sa porodicama vikendom i provode vrijeme na zajedničkim večerama”, ispričala je Maiko, dodajući da je i sama najviše uživala u večerama blizu plaže nakon radnog vremena.

Dodaje da je posebno uživala u ukusnim jelima u Gazi, posebno u falafelu i humusu.

– Zvuci projektila –

Međutim, kako je rekla, sve se promijenilo tog jutra 7. oktobra kada se probudila uz zvuke projektila i snažnih eksplozija, pogledala je vani i vidjela rakete.

Kako je ispričala, shvatila je da je počeo rat, sišla u podrum zgrade i otišla u sklonište.

Mislila je da će rat u prvoj fazi “trajati nekoliko dana, kao i prethodni sukobi”.

“Međutim, vazdušni napadi su bili posvuda. Naša zgrada se tresla. Bila sam veoma uplašena i mislima sam da ću umrijeti. Sjetila sam se tada priča moje bake o zračnim napadima u Japanu koje je ona kao dijete doživjela tokom Drugog svjetskog rata”, rekla je ova Japanka.

Istakla je da je bombardovano i područje blizu zgrade u kojoj se nalazila, dodajući da su zračni udari trajali od jutra do ponoći.

“MSF nije mogao da nastavi sa svojim aktivnostima. Jasno je bilo da je ovo bio početak rata. Kao strankinja nisam uopšte razmišljala o tome da zauzmem stranu Hamasu ili Izraela”, kazala je.

– “Nismo mogli ništa uraditi” –

Ispričala je da su prekinuli uobičajene aktivnosti MSF-a i počeli proces evakuacije.

Maiko je kazala da je bombardovanje nastavljeno bez prestanka dok su se kretali sa sjevera na jug Gaze radi evakuacije.

Kako je rekla, u bombardovanju su najviše stradali nevini civili.

“Nismo mogli ništa učiniti bez prekida vatre. Bolnice su oštećene tokom bombardovanja, mnogi zdravstveni radnici su ranjeni ili ubijeni. Bez obzira na to koliko smo željeli pomoći i pružiti medicinsku podršku, nismo mogli ništa učiniti. Nije bilo sanitetskog materijala, nije bilo goriva za pogon generatora”, ispričala je.

Anadolija

Podsjetila je da je potom prekinuta i komunikacija putem interneta i fiksnih telefona.

“Bili smo lišeni komunikacijskih mreža, često nismo imali pristup internetu. Od 7. oktobra sve do jutra 1. novembra, kada smo evakuisani, uopšte nismo znali kada ćemo biti evakuisani i kako se možemo spasiti”, kazala je Maiko.

– Apel na hitno primirje –

Maiko je istakla da je 1. novembra evakuisana preko graničnog prelaza Rafah i da se potom vratila u Japan, odakle pomno prati dešavanja u Gazi.

Ističe kako niko nema pravo bombardovati naseljena područja i bolnice.

“Niko ne smije bombardovati zdravstvene ustanove. Civilna područja kao što su zdravstvene ustanove i škole ne mogu se bombardovati i moraju se zaštititi. Ovi objekti moraju biti zaštićeni čak i u slučaju rata”, kazala je Maiko.

Poručila je da je u ovom momentu najvažnije postići primirje.

“Ništa se ne može bez prekida vatre. Želim posebno naglasiti da međunarodna zajednica mora nastaviti da priča o značaju prekida vatre. Jedino rješenje je prekid vatre kako bi prešli na sljedeću fazu. Najvažnije pitanje je hitni prekid vatre kako bi se zaštitili nevini civili”, rekla je ona.

– “Humanitarne pauze” –

Smatra da apeli na “humanitarnu pauzu” u sukobima kako bi se dostavila humanitarna pomoć civilima nisu dovoljni.

“‘Humanitarna pauza’ koja će trajati nekoliko sati nije dovoljna da se spase životi civila. Kao predstavnica humanitarne organizacije, mislim da postoji hitna potreba za prekidom vatre. Ne možemo nikoga zaštititi bez prekida vatre. Mora se zaustaviti ubijanje ljudi”, kazala je Maiko.

– Želi ponovo ići u Gazu –

Smatra da je vrlo važno da i ljudima u Japanu objasni šta se to dešava u Gazi.

“Želim učiniti sve što mogu za Gazu, ali trenutno je to prilično ograničeno. Ne mogu se vratiti u Gazu trenutno, situacija je prilično užasna. Želim japanskom društvu jasno ispričati šta sam doživjela u Gazi”, kazala je.

Israeli Defense Forces/Handout via REUTERS

Maiko je dodala da bi, ukoliko se ukaže prilika, voljela ponovo otići u Gazu kako bi nastavila pružati podršku i pomoć tamošnjim ljudima.

Ljekari bez granica (MSF) je međunarodna, humanitarna i nevladina organizacija koja pruža medicinsku pomoć žrtvama oružanih sukoba, epidemija i prirodnih ili ljudski izazvanih katastrofa.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Pročitajte više

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!