“Mir počinje članstvom Palestine u UN-u”

Svijet 08. maj 202418:14 0 komentara
Palestinske izbjeglice, 1948.

U petak, 10. maja, 193 članice Ujedinjenih naroda mogu okončati rat u Gazi i dugotrajnu patnju palestinskog naroda glasanjem za priznanje Palestine kao 194. članice UN-a, pišu Jeffrey Sachs, profesor i direktor Centra za održivi razvoj na Univerzitetu Kolumbija, i Sybil Fares, savjetnica za Bliski istok i Afriku za Mrežu rješenja za održivi razvoj UN-a.

Arapski svijet je ponovio svoju spremnost da uspostavi odnose s Izraelom u kontekstu rješenja s dvije države. Ovo seže unazad do Arapske mirovne inicijative iz 2002. godine i ponovljeno je na Izvanrednom arapsko-islamskom summitu 2023. godine. Na dan 16. maja, lideri regije će se okupiti na 33. samitu Arapske lige, gdje će vjerovatno biti upućen još jedan apel za mirom i stabilnošću.

Put ka okončanju rata i normalizaciji odnosa na Bliskom istoku je jasan. Priznati Državu Palestine u UN-u, na granicama iz 1967. godine, s glavnim gradom u Istočnom Jerusalemu i kontrolom nad muslimanskim svetim mjestima. Tada će se uspostaviti diplomatski odnosi i zajamčena će biti međusobna sigurnost Izraela i Palestine. Većina svijeta se svakako slaže s dvodržavnim rješenjem jer je to utemeljeno u međunarodnom pravu i rezolucijama UN-a”, navode autori u tekstu koji je objavila Al Jazeera.

Oni ističu da danas 142 od 193 zemlje službeno priznaju Državu Palestinu, ali Sjedinjene Američke Države su kontinuirano blokirale članstvo Palestine u UN-u, gdje priznanje državnosti zaista ima važnost.

Izrael i dalje njeguje svoj san – i noćnu moru svijeta – o nastavku apartheidske vladavine. Barbados, Jamajka i Trinidad i Tobago su vrlo nedavno uspostavili diplomatske odnose s Državom Palestinom, a Generalna skupština je spremna velikom većinom glasati za priznanje članstva Palestine”, pišu oni.

Navode da se jedinstvo globalne zajednice za političko samoopredjeljenje Palestine također odražava na studentskim kampusima širom SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva i ostalog svijeta.

Studenti znaju prepoznati patnju apartheida i mogući genocid kad ga vide; i aktivno zahtijevaju kraj patnje”, ističu.

Prema Članku 4 Povelje UN-a, priznanje se ostvaruje odlukom Generalne skupštine nakon preporuke Vijeća sigurnosti.

Prošlog mjeseca, 18. aprila, glasanje Vijeća sigurnosti o članstvu Palestine blokirale su SAD, ali je 12 od 15 članova Vijeća glasalo za. Velika Britanija je bila suzdržana.

Zbog veta SAD-a, skupština će razmotriti pitanje tokom Hitne posebne sjednice 10. maja. Ovo glasanje će pokazati veliku podršku članstvu Palestine. Zatim će se to ponovno razmatrati u Vijeću sigurnosti.

Naša poenta je da treba staviti članstvo u UN na prvo mjesto. Mir nikada neće biti postignut na kraju još jednog “procesa mira”, kao što je to bio slučaj s propalim Oslo procesom, niti po hirovima imperijalnih sila koje su neprestano razarale regiju. Današnji lideri Izraela odlučno su protiv dvodržavnog rješenja, a SAD i UK su odlučne u odbrani odbijanja Izraela. SAD i UK su ponovno uništile dvodržavno rješenje uvijek tako što se izjasne da to podržavaju, ali nikad u datom trenutku. Oni su favorizirali beskonačne pregovore dok Izrael provodi svoj apartheidski sistem, rat koji predstavlja mogući slučaj genocida i ilegalna naselja kao “činjenice na terenu””, navode autori.

Ističu da bi dobrodošlica Palestine kao članice UN-a također značila ključne korake u osiguranju sigurnosti kako Izraela tako i Palestine. Mir bi bio nametnut međunarodnim pravom, uz podršku Vijeća sigurnosti UN-a, Arapskih država, i zaista svjetske zajednice.

“Historijski trenutak”

Sachs i Fares navode da je “ovaj trenutak bio na pomolu više od stoljeća”.

Objašnjavaju da je 1917. Godine Velika Britanija proglasila provinciju Osmanskog Carstva, koja joj nije pripadala, kao jevrejsku domovinu. Sljedećih 30 godina obilježeno je nasiljem koje je dovelo do Nakbe, a zatim do ponovljenih ratova.

Nakon rata 1967. godine, kada je Izrael osvojio preostala palestinska područja, upravljao je apartheidskom državom. Izraelsko društvo postalo je sve tvrđe u svojoj vladavini, s ekstremistima izraelske i palestinske strane koje su obje na suprotnim stranama gorke podjele koja se samo povećava”, pišu Sachs i Fares.

SAD i UK su bezobzirno i cinički neiskreni posrednici. Politika u obje zemlje već dugo vremena je čista cionistička, što znači da se obje zemlje gotovo uvijek stavljaju na stranu Izraela bez obzira na pravdu i zakon”, ističu.

Na kraju navode da smo sada došli do “zaista historijskog trenutka da okončamo desetljeća nasilja”.

Nema više procesa mira koji će biti podrivani političkim manipulacijama. Mir može doći kroz neposrednu primjenu dvodržavnog rješenja, s priznanjem Palestine u UN-u kao početnom tačkom, a ne krajnjom. Diplomatsko priznanje treba uključivati i poticati daljnje ključne korake za međusobnu sigurnost. Došlo je vrijeme, 10. maja, da svi članovi UN-a podrže međunarodno pravo i glasaju za pravdu i mir”, navode.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!