Optimizam da bi Izrael i Hezbollah mogli postići trosedmični prekid vatre je nestao nakon što je izraelski premijer Benjamin Netanyahu dao par kontradiktornih izjava o prijedlogu u roku od nekoliko sati, piše Guardian.
U najnovijem saopćenju iz Netanyahuovog ureda, objavljenom jutros, izraelski premijer je kritikovao medijsko izvještavanje o tom pitanju, ali je potvrdio da je Izrael konsultovan u vezi s prijedlogom o prekidu vatre koji su iznijele SAD.
“Izrael dijeli ciljeve inicijative koju predvode SAD da se ljudima duž naše sjeverne granice omogući siguran povratak njihovim domovima. Izrael cijeni napore SAD-a u tom pogledu jer je uloga SAD-a neophodna u unaprijeđenju stabilnosti i sigurnosti u regionu”, navodi se u saopštenju.
Međutim, u prethodnom saopštenju u četvrtak se navodi navodi da su “izvještaji o primirju netačni”.
“Ovo je američko-francuski prijedlog na koji premijer nije ni odgovorio”, naveo je Netanyahuov ured.
Kako piše Guardian, “čini se da su Netanyahuove izjave replicirale njegove odgovore na prethodne diplomatske inicijative koje su predvodile SAD u vezi sa prekidom vatre u Gazi, gdje je Izrael sugerirao da je otvoreniji za razgovore u četiri oka prije nego što izrazi drugačiji stav kada se suoči s protivljenjem članova njegove koalicije”.
Ovo također nije prvi put da je doveo američke zvaničnike u tešku situaciju. Naime, oni su na početku naveli da je njegova vlada “uključena” u plan za 21-dnevni prekid vatre kada su ga objavile SAD, Francuska i drugi saveznici, te da je prijedlog bio “koordiniran” sa Izraelom.
“Imali smo razloge da vjerujemo da su Izraelci u izradi nacrta i u donošenju istog bili potpuno informisani i potpuno svjesni svake riječi u njemu“, rekao je novinarima u četvrtak John Kirby, glasnogovornik za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, te je dodao da SAD ne bi iznijele ovaj prijedlog da nisu vjerovale da će on biti “primljen sa ozbiljnošću s kojom je sastavljen”.
Saopćenje je uslijedilo kasno uvečer nakon što je Abdallah Bou Habib, libanonski ministar vanjskih poslova, pozvao sve strane da provedu prijedlog, rekavši da eskalacija nasilja prijeti “samom postojanju” njegove zemlje.
Govoreći na Generalnoj skupštini UN-a u New Yorku, Bou Habib je rekao da je prijedlog američko-francuskog prekida vatre “prilika da se stvori zamah, da se preduzmu koraci ka okončanju ove krize”.
Ranije je Netanyahuov ured, koji se danas obraća Generalnoj skupštini UN-a, naveo da će IDF “nastaviti da se bori punom snagom” za postizanje svojih ratnih ciljeva. Ti ratni ciljevi uključuju siguran povratak kući više za 60.000 Izraelaca koji su prisiljeni da napuste svoje domove u sjevernom Izraelu zbog bombardovanja Hezbollaha, koje je počelo 8. oktobra prošle godine, dan nakon početka rata u Gazi.
Pripreme za kopnenu operaciju?
U četvrtak je libanonsko ministarstvo zdravlja saopćilo da je skoro 700 ljudi ubijeno ove sedmice, dok je Izrael dramatično eskalirao napade za koje kaže da su ciljani na vojne kapacitete Hezbollaha. IDF je saopštio da je u napadu na južno predgrađe Bejruta ubijen komandant Hezbollaha Mohammad Surur. Izrael je ove sedmice izveo nekoliko napada u Bejrutu, ciljajući na visoke komandante ove grupe.
Nakon eksplozije u Bejrutu je na desetine raketa ispaljeno prema gradu Safedu na sjeveru Izraela, a jedna je pogodila ulicu u obližnjem gradu. Vojska je saopštila da je ukupno u četvrtak iz Libana ispaljeno 175 projektila, no da je većina njih presretnuta ili pala na otvorenim područjima, a neki su izazvali požare.
Izraelska vojska je danas saopćila da je presrela projektil ispaljen iz Jemena koji je aktivirao sirene za zračni napad u naseljenom centralnom području Izraela, uključujući u Tel Avivu. Još jedan projektil iz Jemena pao je u centralni Izrael prije otprilike dvije sedmice. Napadi su uslijedili nakon što je izraelski vojni zvaničnik u srijedu rekao da se zemlja priprema za moguću kopnenu operaciju u Libanu.
U četvrtak je glasnogovornik izraelske vojske Avichay Adraee ponovio da se vojska priprema za kopnenu operaciju dok čeka odluku o tome da li da je pokrene, te da su zračne snage oštetile Hezbollahove zalihe oružja i rade na sprječavanju daljnjeg transfera oružja iz Irana.
Pritisak u Netanyahuovoj koaliciji
Hezbollah još nije odgovorio na poziv na primirje, iako su i ta grupa i Iran koji je podržava ranije rekli da će napadi biti obustavljeni jedino ako dođe do prekida vatre u Gazi.
Emmanuel Macron, koji je zajedno s Joeom Bidenom podržao prijedlog 21-dnevnog primirja, rekao je da će Netanyahu morati preuzeti odgovornost za regionalnu eskalaciju ako ne pristane na prekid vatre.
“Prijedlog koji je iznesen je solidan“, rekao je francuski predsednik, dodajući da je plan koji podržavaju SAD i EU pripremljen sa samim Netanyahuom.
Domaće političke posljedice prekida vatre za Netanyahua bile su jasne kada je njegov ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir rekao premijeru da njegova stranka Otzma Yehudit (Jevrejska sila) neće podržati glasovima koaliciju ako vlada pristane na prekid vatre sa Hezbollahom.
“Nećemo napustiti stanovnike sjevera. Svaki dan dok je ovo primirje na snazi i dok se Izrael se bori na sjeveru, Otzma Yehudit neće biti posvećen koaliciji”, rekao je Ben-Gvir na sastanku stranke.
Lider opozicione Demokratske stranke, Yair Golan, također se založio protiv prihvatanja trosedmičnog prekida vatre, rekavši da bi Izrael u početku trebao pristati na primirje od nekoliko dana kako bi vidio da li bi to bilo sprovedeno na odgovarajući način.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!