Pakistanac osumnjičen da je u ime Irana kovao zavjeru za ubistvo visokih američkih političara ili dužnosnika - uključujući možda i bivšeg predsjednika Donalda Trumpa - nalazi se u američkom pritvoru nakon što je optužen da je pokušao angažirati ubice da izvrše zavjeru, prema američkim zvaničnicima i sudskim dokumentima.
Asif Merchant (46) uhapšen je u Teksasu 12. jula dok se spremao napustiti zemlju, rekli su tužitelji, prenosi Politico.
Američki zvaničnici tvrdili su da zavjera nije povezana s pokušajem atentata na Trumpa na skupu u okrugu Butler u Pennsylvaniji, dan nakon Merchantova hapšenja. Umjesto toga, rekli su, čini se da je zavjera povezana s naporima Irana da uzvrati za ubistvo iranskog generala Qasema Soleimanija u napadu američkog drona koji je Trump naredio u Iraku 2020.
Sudski podnesci koji su objavljeni nakon što je slučaj postao javan u utorak upućuju na potencijalnu metu u eliptičnim terminima kao na američkog političara ili javnog zvaničnika, bez konkretnog spominjanja Trumpa. Ali u razgovorima koje je Merchant vodio s drugima, Trumpovo se ime pojavilo kao moguća meta, prema službeniku za provođenje zakona kojemu je odobrena anonimnost kako bi razgovaraoo osjetljivim detaljima istrage.
Bivši visoki zvaničnik Trumpove administracije rekao je u utorak da je dobio brifing od FBI-a o “dužnosti upozorenja” o Merchantu prije nego što je optužnica otpečaćena.
Među indikacijama da je Merchant ciljao na zvaničnika na visokom nivou je i njegov komentar koji je navodno dao da je meta bila dobro zaštićena.
Dana 4. juna, tokom istražne operacije koju je pokrenuo FBI, Merchant je rekao povjerljivom izvoru da će “svugdje oko” mete biti zaštita, rekao je specijalni agent FBI-a Anthony Cipriano u izjavi pod zakletvom podnesenoj saveznom sudu u Brooklynu, New York.
Merchant se pojavio pred tamošnjim federalnim sudom 17. jula i sudac za prekršaje naredio mu je pritvor bez garancije, prema sudskim zapisima. U neobičnom potezu, krivična prijava i pismo tužitelja koji pozivaju na Merchantovo pritvaranje držani su u tajnosti do utorka na zahtjev vlade.
Tokom posjeta tužiteljima i agentima za provođenje zakona u utorak u Iowi, državni odvjetnik Merrick Garland osudio je navodnu zavjeru, ali je naglasio da istražitelji ne vide vezu s pokušajem atentata na Trumpa u Pennsylvaniji. Zvaničnici vjeruju da je pucnjavu izveo Thomas Matthew Crooks, 20-godišnji Amerikanac iz Bethel Parka u Pennsylvaniji, kojeg je na mjestu događaja ubio snajperist Tajne službe.
“Želim priznati da je nakon pokušaja atentata na bivšeg predsjednika Trumpa prošlog mjeseca, američki narod svjesniji nego ikad ozbiljnosti prijetnji s kojima se suočavaju naši javni dužnosnici”, rekao je Garland. “Iako je naša istraga o pokušaju atentata u toku, kao što je FBI više puta izjavio, nismo pronašli nikakve dokaze da je napadač imao suučesnike ili suzavjerenike, bilo strane ili domaće”.
Prema sudskim dokumentima, FBI je postao svjestan Merchantove zavjere u aprilu nakon što je putovao u Iran i Pakistan prije nego što je odletio u SAD i došao do nekoga ko je policiji prijavio da ga je Merchant tražio da pomogne u krađi informacija, organiziranju prosvjeda i prenošenju van atentata. Taj neimenovani kontakt pristao je postati povjerljivi izvor za FBI, stoji u sudskim dokumentima.
FBI je dogovorio par tajnih službenika da glume ubice koji bi mogli pomoći u operaciji, prema tužiteljima. Upoznao ih je u junu i rekao im da želi ubiti “političku osobu”, napisao je Cipriano.
Na kasnijem sastanku s povjerljivim izvorom, Merchant je dao rudimentarni pisani kod koji bi zamaglio svrhu njihove interakcije, navodi se u dokumentima.
“Merchant je napisao da bi riječ ‘majica’ značila ‘protest’, što je opisao kao ‘najlakši posao'”, napisao je Cipriano. “Izraz ‘flanelska košulja’ značio bi ‘krađa’, što je bio ‘teži posao’.”
“Flis jakna”, nastavio je Cipriano, bila je Merchantova šifra za ubistvo.
Kad je Merchant uhapšen, agenti su pronašli popis kodnih riječi u njegovom novčaniku, rekao je Cipriano.
Sudski podnesci ne kažu da je Merchant izričito izjavio da je djelovao u ime Irana, ali kažu da je “pokazivao afinitet prema Iranu”, često je tamo putovao i imao ženu i djecu u Iranu i Pakistanu.
Prijetnje iz Irana navele su Tajnu službu da posljednjih mjeseci pojača sigurnost Trumpa i drugih sadašnjih i bivših američkih dužnosnika. To je povećanje djelomično potaknuto zavjerom za koju se Merchant tereti, rekao je u utorak službenik za provođenje zakona.
“Svakako, to je bio dio računice”, rekao je dužnosnik, kojem je odobrena anonimnost kako bi razgovarao o sigurnosnim aranžmanima.
Glasnogovornik tajne službe Anthony Guglielmi rekao je da su dužnosnici svjesni iranske prijetnje i da je uzimaju u obzir pri planiranju sigurnosnih mjera.
Neki u Kongresu su tražili još više sigurnosne zaštite kao odgovor na prijetnje koje su američki dužnosnici pripisali Iranu.
Tokom saslušanja u Senatu prošle sedmice o pokušaju atentata na Trumpa u Pennsylvaniji i postupanju saveznih agencija u tome, senator Tom Cotton (R-Ark.) vršio je pritisak na vršitelja dužnosti direktora Tajne službe Ronalda Rowea u vezi s otkazivanjem sigurnosnih detalja za bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost Robert O'Brien.
“Ko je donio tu odluku uprkos stalnim, vjerodostojnim prijetnjama Irana?” upitao je Cotton, pozivajući da se ponovno uspostavi zaštita.
“To nije bila tajna služba”, rekao je Rowe, dodajući da se takva zaštita obično daje predsjedničkim memorandumom.
“Prilično sam uvjeren da agencija to može učiniti i mislim da to treba učiniti, ako pogledate s kakvim se prijetnjama on i svi drugi suočavaju”, rekao je Cotton.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!