Pacijenti iz istočnog Jeruzalema prisiljeni da se vrate u Gazu: “Gdje ću nabaviti pelene i mlijeko? Gaza više nije ista”

Svijet 19. mar 202409:36 0 komentara
Reuters

Izraelske vlasti pripremaju se ove sedmice poslati natrag u Gazu grupu palestinskih pacijenata koji su bili na liječenju u bolnicama u istočnom Jeruzalemu. Među njima je i nekoliko novorođenčadi.

Grupa od 22 Palestinaca iz Gaze uključuje pet novorođenčadi i njihove majke, pacijente s rakom koji su sada u remisiji i nekoliko osoba koje su bili u njihovoj pratnji, prema izjavama predstavnika bolnice. Svi su dobili dopuštenje od izraelskih vlasti da putuju u istočni Jeruzalem pod okupacijom Izraela radi napredne medicinske njege – većina prije Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra.

Tijelo izraelskog ministarstva odbrane odgovorno za palestinska pitanja, COGAT, mjesecima je tjeralo zvaničnike bolnice u istočnom Jeruzalemu da sastave popis pacijenata kojima više nije potrebno bolničko liječenje kako bi ih poslali natrag u Gazu, rekli su za CNN.

Očekuje se da će se pacijenti s tog popisa, u koji je CNN imao uvid, ukrcati u autobuse za prijelaz Kerem Shalom na granici između Izraela i Gaze.

Među njima će biti Nima Abu Garrara, koja je trudna s blizancima dovedena iz Rafaha u istočni Jeruzalem i rodila je 5. oktobra. Od tada njezini blizanci znaju samo sigurnost sobe u bolnici Makassed. Uskoro će to biti zamijenjeno za ratnu stvarnost.

Ako se vratim s blizancima… kuda ću s njima? Gdje ću nabaviti pelene i mlijeko?” upitala je, u suzama. “Gaza više nije ista”.

Mjesecima Abu Garrara i još dvije majke dijele istu malu sobu, koja je prepuna potrepština za bebe. Koferi i putne torbe nagomilani su u svakom ćošku. Bočice za bebe, konzerve adaptiranog mlijeka i plišane životinje zauzimaju svaki dostupni stol.

Mogla bih se vratiti, a onda oni napadnu Rafah“, rekla je o izraelskoj vojsci. “Ja ću biti odgovorna za sve što im naškodi. Umirala sam kad sam došla ovamo i ostala s njima ovdje kako bih ih zaštitila”, dodala je, misleći na svoje blizance.

Ali ostanak u istočnom Jeruzalemu više nije opcija.

U odgovoru na upit CNN-a, COGAT je potvrdio da se Palestinci iz Gaze kojima “nije potrebna daljnja medicinska njega” šalju natrag u Gazu, te da će COGAT koordinirati povratak s međunarodnim organizacijama za pomoć. “U slučajevima kada postoji potreba za daljnjim liječenjem, COGAT organizira njihov boravak u bolnicama kako bi zaštitio njihovo zdravlje”, rekla je agencija.

Kao i svi na popisima za premještanje s kojima je CNN razgovarao, Abu Garrara kaže da je duboko rastrgana između sigurnosti istočnog Jeruzalema i čežnje za svojom porodicom – i doma koji je nepovratno promijenjen izraelskom neumoljivom, višemjesečnom kampanjom iz zraka i zemlje.

Moja kći je tamo“, rekla je Asmaa Al Dabje, još jedna majka. “Ona me treba. Svaki put kad mi se obrati, pita me kad se vraćam. Svaki put kad je zračni napad, djeca idu zagrliti svoje majke, a moja nema koga zagrliti“.

Kao medicinska sestra, kaže da je rat provela s osjećajem da je iznevjerila svoju profesionalnu dužnost pomoći.

Izgubila sam 43 svojih kolega. Izgubila sam članove porodice, prijatelje i komšije. Moja kuća je izbrisana. Bojim se da ću se vratiti i iznenada zažaliti što sam svoje novo dijete izložila riziku“.

Hannan Sharadan kaže da je provela sedam godina pokušavajući zatrudnjeti prije nego što je ostala trudna s blizancima.

Bojim se jer nema prekida vatre”, rekla je dok je ljuljala sina Abdullaha. “Život je postao jako skup. Šire se bolesti. Infekcije. To nije normalan život“.

Ovo nije prvi put da su se pacijenti iz Gaze koji se liječe u bolnicama u istočnom Jeruzalemu vratili kući otkako je izbio rat, rekli su zdravstveni radnici za CNN, ali je to prvi put da su bili prisiljeni to učiniti.

Prije oktobra, trećina onih koji su primali njegu u bolnici Augusta Victoria bili su pacijenti iz Gaze kojima je bilo potrebno napredno liječenje raka.

“Odbili smo ih poslati natrag”, rekao je izvršni direktor bolnice dr. Fadi Atrash. “I dogovorili smo se da budu još uvijek na liječenju”.

Ali izraelske vlasti nastavile su vršiti pritisak na njega, rekao je, dodajući da su sada bez mogućnosti.

Na kraju krajeva, to nije naša odluka. A ovo je stvarno frustrirajuće. [Nismo] mogli pomoći ljudima u Gazi od početka rata. Kao liječnici, to je naš svakodnevni osjećaj, da nismo u stanju učiniti ništa”, rekao je Atrash.

Mohammed, koji se liječio od raka štitnjače i zamolio je CNN da ne koristi njegovo prezime zbog zabrinutosti za privatnost, kaže da je odvojen od svoje šestero djece otkako je krajem septembra došao u istočni Jeruzalem.

“Onaj koji mi najviše slama srce je moj sin Hamza”, rekao je, objašnjavajući da je jedanaestogodišnjak slijep.

“Rastrgan sam. Jedina želja koju imam u životu je vratiti se kući. Žao mi je što sam uopće došao ovdje na liječenje. Volio bih da mogu biti s njima, jer znam koliko me trebaju”.

U prepunoj sobi u bolnici Makassed, žene se pripremaju za nadolazeće putovanje na koje nemaju drugog izbora nego krenuti. Slatkiši i grickalice pakiraju se u kofere koje će uskoro vući preko graničnog prijelaza Kerem Shalom.

Al Dabie, medicinska sestra, kaže da se želi vratiti. Spakirala je torbu s najdražim slatkišima svoje kćeri.

“Šta god Bog želi da nam se dogodi tamo, dogodit će se i ovdje. Ne želim ostati ovdje. Želim ići kući”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!