Sat otkucava za Netanyahua, dio populacije očekuje ‘oštar odgovor’

Svijet 10. okt 202322:04 0 komentara
Reuters

U više od tri decenije bavljenja politikom, Benjamin Netanyahu prikupio je gotovo onoliko nadimaka koliko i pobjeda na izborima. Od 'mađioničara' preko 'kralja Bibija' do 'gospodina sigurnost' najviše je uživao u ovom zadnjem. Ali, kako je sve krenulo nizbrdo za izraelskog premijera?

Kako piše komentator CNN-a, ostaje nejasno kako je više od hiljadu militanata Hamasa uspjelo na ovako razoran i smrtonosan način iznenaditi Izrael, usmrtivši – kako je to opisao predsjednik Isaac Herzog – više Jevreja u jednom danu nego u bilo kojem trenutku od holokausta.

Sat otkucava

Ipak, za sada, Netanyahuovi protivnici ne pozivaju premijera da odstupi.

Ne bavim se sada time ko je kriv ili zašto smo bili iznenađeni. Nije vrijeme, nije mjesto”, rekao je bivši premijer Yair Lapid, sada vođa opozicije.

Ali, doći će i vrijeme i mjesto. Prema riječima Amita Segala, glavnog političkog komentatora za izraelski kanal 12, iznenađenje bi bilo da ‘Bibijevo’ premijersko mjesto preživi ovaj rat.

To bi bio nacionalni presedan. Izraelska historija nas je naučila da je svako iznenađenje i kriza dovela do pada vlade. To je bio slučaj 1973. [nakon Jomkipurskog rata] s Goldom Meir, 1982. s Menachemom Beginom u prvom libanonskom ratu i 2006. s Ehudom Olmertom u drugom libanonskom ratu. Sat otkucava”, kazao je za CNN.

Historija svakako pruža korisnu uporedbu: posljednji put kad je izraelska obavještajna služba podbacila u nečem sličnom – i to s toliko žrtava – bilo je prije gotovo 50 godina na dan kada su Egipat i Sirija napali Izrael na Jom Kipur.

Pregovori kao neizbježna opcija?

To je, međutim, bio rat “koji je slijedio neku vrstu logike normi i pravila”, rekao je Yohanan Plesner, predsjednik Izraelskog instituta za demokraciju.

Pregovarali smo o miru s [egipatskim] predsjednikom Sadatom nekoliko godina kasnije, uz većinsku podršku Knesseta. Nećemo pregovarati o miru s Hamasom. To je potpuno drugačija igra”, dodao je.

Ipak, neka vrsta pregovora – vjerovatno preko posrednika, poput Egipta – je neizbježna, smatra autor teksta Elliott Gotkine. Čak i dok Izrael tuče Gazu zračnim napadima, nameće “potpunu opsadu” enklave i priprema se za moguću kopnenu invaziju kako bi desetkovao Hamas, Netanyahu također mora pronaći način da oslobodi oko 150 talaca koje drže militanti unutar Gaze. .

Ovo bi bio težak zadatak u Netanyahuovom vrhuncu. Ali nakon 10 mjeseci suočavanja s protestima protiv njegove kontroverzne i razdorne reforme pravosuđa, slučaja korupcije – i iskustva na rubu smrti – ovo je “pohabani i pretučeni” Bibi, a ne stara verzija sebe.

Možda mu je slaba utjeha činjenica da je Hamas uspio ponovo ujediniti Izrael. Ili da je, kako je Plesner rekao za CNN, “zadnja stvar koja Izraelce trenutno zanima je Netanyahuova politička karijera”.

Također, vrijedi se prisjetiti da je Bibi otpisan nebrojeno puta prije – samo da bi se vratio, poput Terminatora, da potuče svoje protivnike, piše autor, uz opasku kako je ovaj put drugačije i Bibi je prisiljen na rat koji nije odabrao, a mogle bi ga ometati neke druge stvari.

Fokusiranje na reformu pravosuđa “nije pomoglo”, rekao je Segal s Channela 12. Ali ova invazija Hamasa, kaže on, bila bi planirana prije 12 do 18 mjeseci – kada je Netanyahu bio u opoziciji. Pogrešna procjena, rekao je, bila je to što je Hamas tražio ekonomske ustupke i ublažavanje izraelske blokade Gaze.

“Na kraju krajeva, to je nacistički režim koji nas sve želi uništiti. I ne možete živjeti s čudovištem u svom dvorištu”, dodaje.

Ekstremne ideje

Mogu li Netanyahu i Izraelske odbrambene snage IDF ubiti čudovište moglo bi postati jasnije u nadolazećim danima i sedmicmama. Mogao bi uspjeti formirati “hitnu” vladu nacionalnog jedinstva koja bi ga izolirala od bilo kakvih poziva da odstupi. Kratkoročno, ovo bi moglo marginalizirati ono što Lapid opisuje kao “ekstremnije” i “nefunkcionalnije” elemente Netanyahuove koalicije. Ali čak i ako se pomaknu sa strane, njihove ideje mogu živjeti.

Šok i bijes zbog Hamasovog spektakularnog napada bili su toliki da bi izraelski glasači mogli biti otvoreni za ekstremnije ideje.

Određeni dio populacije će očekivati vrlo, vrlo oštar odgovor i on će se temeljiti na igri s nultim zbirom: ili mi ili oni”, tvrdi Plesner. Ali, ovaj put, ‘gospodin sigurnost’ možda neće uspjeti.

Detalje o sukobima u Izraelu i Palestini čitajte u našem Live blogu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!