Šokantna praksa kojoj je podvrgnuto sve više djevojaka i žena

Svijet 08. mar 202412:21 0 komentara
PROFIMEDIA

Broj djevojaka i žena podvrgnutih sakaćenju genitalija porastao je za 15 posto u odnosu na 2016. godinu, otkriva najnoviji izvještaj Unicefa.

Više od 230 miliona djevojaka i žena koje danas žive podvrgnuto je praksi sakaćenja ženskih genitalija, otkriva najnoviji izvještaj Dječijeg fonda Ujedinjenih naroda (Unicef). Uprkos ohrabrujućim podacima u nekim zemljama, ovaj broj je povećan za 15 odsto u odnosu na 2016. godinu, saopštio je Unicef.

Izvještaj koji je UNICEF objavio danas na Međunarodni dan žena ukazuje na spor napredak u okončanju prakse sakaćenja ženskih genitalija. Napredak u ovoj oblasti zaostaje za rastom stanovništva, posebno u mjestima gdje je ova praksa najčešća, upozorava Unicef.

Sakaćenje ženskih genitalija fizički šteti djevojčicama, utiče na njihovu budućnost i ugrožava njihove živote, rekla je izvršna direktorica Unicefa Catherine Russell . Dodala je da bilježe i zabrinjavajući trend da se sve više djevojčica podvrgava praksi mnogo prije svog petog rođendana.

Sve veće protivljenje praksi

Izvještaj pokazuje da većina djevojaka i žena podvrgnutih ovoj praksi, njih 144 miliona, živi u Africi. Njih 80 miliona živi u Aziji, a šest miliona na Bliskom istoku. 40 posto djevojaka ili žene koje su bile podvrgnute sakaćenju ženskih genitalija žive u ranjivim sredinama koje su opterećene sukobima, sa brzim rastom stanovništva, što može opteretiti obrazovanje i zdravstvene usluge.

Ipak, izvještaj također otkriva da je napredak moguć. Polovina napretka u posljednjih 30 godina postignuta je u posljednjoj deceniji. UNICEF ističe Keniju, Sijera Leone i Egipat kao pozitivne primjere.

Mijenja se i odnos prema sakaćenju ženskih genitalija. Prema izvještaju, oko 400 miliona ljudi u zemljama Afrike i Bliskog istoka koji praktikuju praksu protivi se toj praksi, što je dvije trećine tamošnjeg stanovništva.

Kako bi iskorijenio ovu praksu, UNICEF poziva lidere i zajednice da pojačaju napore za okončanje rodne diskriminacije i nejednakosti.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!