Stručnjaci otkrivaju: Mijenjaju li tenkovi zapadnih sila tok rata u Ukrajini

Svijet 27. jan 202311:53 2 komentara
Njemački kancelar Olaf Scholz ispred tenka "Leopard 2" (REUTERS/Fabian Bimmer)

Nakon što je potvrđeno da će primiti isporuke američkih M-1 Abramsa, njemačkih Leoparda i britanskih Challengera, Kijev se suočio s logističkom i operativnom realnošću upotrebe asortimana vrlo različitog i složenog oklopnog naoružanja u svoje borbene jedinice. To znači da će oni koji su se ponadali da će borbeni tenkovi koje su NATO saveznici donirali Ukrajini preko noći promijeniti tok rata s Rusijom, morati prilagoditi svoja očekivanja.

CNN donosni opširnu analizu novonastale situacije, uzrokovane odobravanjem slanja borbenih tenkova zapadnjih zemalja Ukrajini, a neki vjeruju kako bi za tu zemlju bilo bolje da manevriše s jednom vrstom ovih oklopnih vozila.

Prije svega, Ukrajinci moraju uzeti u obzir vremenski okvir za isporuku.

Čak i najoptimističnije procjene kažu da će trebati mjeseci da tenkovi u većim količinama uđu na ratište kako bi napravili veliku razliku, dok bi u slučaju tenkova Abrams moglo proći više od godinu dana prije nego što ih Ukrajina uspije rasporediti.

“Leopard 2 vjerovatno najbolja opcija za Ukrajinu”

Zamjenica sekretara Pentagona za odnose s javnošću Sabrina Singh kazala je u četvrtak da će Sjedinjene Države isporučiti Ukrajini naprednu verziju Abramsa, M1A2.

Istaknula je kako SAD “nemaju višak ovih tenkova u rezervama”, te dodala da će biti potrebni “mjeseci da se oni prebace” u Ukrajinu.

Mnogi analitičari smatraju da bi Ukrajini bilo lakše da se bori s jednom vrstom tenkova, i to je ono što odluku Njemačke da dopusti isporuku Leoparda čini toliko važnom.

Naime, moderni borbeni tenkovi se smatraju kompliciranim naoružanjem. Izvana izgledaju zastrašujuće i grubo, ali većina njihove učinkovitosti na bojnom polju svodi se na sofisticirane elektroničke i računarske sisteme. Ti sistemi pronalaze ciljeve i usmjeravaju tenkovske topove na njima.

Održavanje tenkova, njihov popravak i opskrba potrebnim dijelovima zahtijeva detaljnu obuku sve od posade u vozilima do logističke trake koja ih podržava, stotinama ili možda hiljadama milja od prve linije u istočnoj Ukrajini.

Tenk kojim mogu upravljati i održavati ga na najučinkovitiji način bit će prava opcija, što vjerovatno znači onaj koji je dostupan u velikom broju s manje složenim sistemima, koji radi na najpristupačnija goriva i koristi lako dostupno streljivo – a to vjerovatno znači Leopard 2”, objasnio je Blake Herzinger, nerezidentni saradnik na American Enterprise Institutu.

Nicholas Drummond, analitičar odbrambene industrije specijaliziran za kopneno ratovanje i bivši časnik britanske vojske, slaže se s ovom tvrdnjom.

Rekao bih da je sposobnost da se ukrajinski vojnici obuče da podrže sve tenkove koje dobiju gotovo važnija od vrste tenka koji koriste”, naglasio je Drummond.

On dalje pojašnjava da su njemački tenkovi dizajnirani da ih održavaju regrutirane vojne snage poput ukrajinske, dajući Leopardima prednost nad Abramsima i Challengerima, koje koriste dobrovoljne profesionalne snage u američkim i britanskim vojskama. Budući da ročnici imaju manje vremena za učenje tokom razdoblja kojeg su uniformisani, jednostavniji dizajn poput Leoparda pomaže u smanjenju mogućnosti grešaka u održavanju, dodao je.

“Visok rizik i za SAD i Ukrajinu”

Također, neispravno održavanje svakog malog dijela moglo bi dovesti do katastrofe na vojnom polju.

Mark Hertling, vojni analitičar CNN-a koji je nekad zapovijedao 1. oklopnom divizijom američke vojske, dobro poznaje Abrams i njegove sposobnosti i ranjivosti.

Održavanje tenkova spremnima za bitku ne znači samo obuku njihovih posada, već i svake osobe u logističkom lancu koja ih podržava, rekao je na Twitteru.

“Oni koji govore ‘samo im daj te proklete tenkove!’ vjerovatno nikada nisu vidjeli koreografiju kako to izgleda na ratištu”, rekao je Hertling.

Ako u borbi pogriješite samo nekoliko stvari, to će uzrokovati katastrofu i neuspjeh. Smrtonosni tenkovi pretvaraju se u kutije koje se ne miču niti pucaju”, upozorio je ovaj stručnjak.

Budući da je Abrams oklopno vozilo američke proizvodnje, to znači da postoji “vrlo dugačak logistički rep koji seže sve do SAD”, rekao je Drew Thompson, gostujući viši naučni suradnik na Lee Kuan Yew School of Public Policy pri Nacionalnom univerzitetu u Singapuru. Ključne komponente koje se istroše ili oštete u borbi trebale bi se zamijeniti američkim dijelovima, koji bi se morali poslati u skladište za popravak u Ukrajini ili možda Poljskoj, koja je u procesu nabave vlastite flote Abramsa.

Thompson je rekao da je Pentagon dobar u rješavanju teških logističkih problema, “ali rizik je visok i za SAD i za Ukrajinu”.

Biti u mogućnosti podržati Leoparde iz europske logističke baze svakako je bolje”, rekao je stručnjak.

Što se tiče broja dostupnih Leoparda, Drummond, koji je savjetnik proizvođača njemačkih tenkova, kaže kako ih je više od četiri hiljade u službi.

“Rezervni dijelovi su lako dostupni iz više izvora”, dodao je.

“Podrška nadmašuje čistu vatrenu moć”

Raznolikost izvora za Leoparde istaknuta je u četvrtak kada je Kanada rekla da će poslati četiri tenka njemačke proizvodnje u Ukrajinu, ali što je možda jednako važno, također će pružiti obuku i tehničku podršku.

Druge NATO članice s Leopardima u svojim arsenalima su Poljska, Grčka, Španija, Turska, Mađarska, Danska, Portugal, Norveška, Slovačka i Češka. Kandidati za članstvo u NATO-u, Švedska i Finska, također imaju značajan broj Leoparda.

Drummond također daje historijsku perspektivu o tome zašto su brojevi toliko važni od Drugog svjetskog rata, kada su se američki tenkovi Sherman suočili s njemačkim tenkovima Tiger.

“Tiger je kvantitativno bio bolji od Shermana u mnogim područjima. Ali Sherman je bio dovoljno dobar”, rekao je.

“Ono što je Shermanu stvarno dalo prednost je to što je dizajniran da bude jednostavan za proizvodnju. S 49.234 proizvedena Shermana naspram 1.347 Tigera, količina je nadmašila kvalitetu. Danas mogućnost podrške nadmašuje čistu borbenu moć, zaštitu i mobilnost,” pojasnio je Drummond.

Rukovanje novim, često neusklađenim vrstama opreme nešto je u čemu su se Ukrajinci pokazali vještima u ovom ratu, spajajući stare tenkove iz sovjetske ere i one zarobljene iz Rusije u ono što se zasad pokazalo kao efikasna sila.

Njemačko obećanje o 14 tenkova Leopard samo je djelić od 300 koliko Ukrajina kaže da joj treba. Iz glavne vladajuće stranke u Njemačkoj rečeno je u srijedu u tvitu da će drugi partneri Kijeva dati više kako bi dva bataljona Leoparda – ukupno oko 80 tenkova – stiglo u urkajinske ruke.

NATO saveznik Poljska, koja je predvodila pokušaj da se Njemačka natjera da dopusti isporuku opreme njemačke proizvodnje Ukrajini, vjerovatni je donator Leoparda.

Dužnosnici kažu da bi ukrajinske posade već mogle započeti obuku na tenkovima koje će na kraju dobiti u kratkom roku. Ali, oni će na ratištu biti vjerovatno tek za nekoliko mjeseci.

Ukrajinsko vojno osoblje treba biti obučeno – Leopard je vrlo napredna oprema, tehnološki, i to će trajati nekoliko sedmica, samo proces obuke“, rekao je portugalski ministar vanjskih poslova João Gomes Cravinho za SIC u srijedu.

“Nakon toga postoje logističke prepreke koje treba riješiti sa saveznicima, tako da će potrajati dva ili tri mjeseca”, dodao je.

“Vođenje egzistencijalnog rata”

Dok Ukrajina čeka na moderne tenkove, Rusija vjerovatno neće trošiti vrijeme.

Institut za proučavanje rata (ISW) u četvrtak je izvijestio da se Moskva možda priprema za ofanzivu u regiji Luhansk u istočnoj Ukrajini, u kojoj će naglasak biti na konvencionalnim ruskim snagama, a ne na trupama Wagner grupe koje su djelovale tamo.

Ali saznanje da dolaze novi tenkovi dat će ukrajinskim zapovjednicima više slobode u raspoređivanju svojih trenutnih zaliha kako bi se suprotstavili svakoj ruskoj ofanzivi, rekao je ISW.

Hertling, vojni analitičar CNN-a, također je rekao da bi tenkovi Leopard mogli biti na ratištu za otprilike tri mjeseca. Za Abramse bi to moglo potrajati osam i više mjeseci, napisao je na Twitteru.

“Ali to je munjevita brzina za isporuku (i) pripremu snaga koje nisu obučene za ova vozila”, rekao je Hertling.

I iako će Leopardima i Abramsima možda trebati neko vrijeme da stignu do bratišta, stručnjaci kažu da će ih ukrajinska vojska trebati godinama.

Gledamo kako se ukrajinska vojska modernizira i zapadnjači u isto vrijeme dok vodi egzistencijalni rat”, rekao je Herzinger s American Enterprise Institutea.

“Dakle, donose se odluke o tome kakvu će vrstu tenkova također željeti u budućnosti, što dolazi s puno dugoročnih izbora u vezi sa sigurnosnim partnerima”, rekao je.

Ukrajina možda neće uskoro ući u NATO, ali će biti naoružana kao zemlja NATO-a.

Analitičari primjećuju impresivan arsenal opreme kompatibilne s NATO-om koja je već na bojnom polju ili je u pripremi za Ukrajinu – borbena vozila iz SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva i Njemačke, raketni sistemi HIMARS i druga artiljerija, te baterije protuzračne odbrane Patriot.

“Ovo će osigurati ne samo količinu, već i kvalitetu opreme koja im je dostupna i omogućiti Ukrajini da se učinkovitije uključi u NATO i druge zapadne logističke sisteme i sisteme održavanja”, napisao je Frank Ledwidge, vojni stručnjak sa Sveučilišta u Portsmouthu. na The Conversation ovog mjeseca.

“Ukrajina ne samo da će imati sposobnost poraziti sve nadmoćniju rusku vojsku ove i sljedeće godine – već će njezine oružane snage biti sredstvo odvraćanja od svakog daljnjeg napada ponovno naoružane, revanšističke Rusije u budućnosti. To će osigurati sigurnost Ukrajine – a time i Europe – u sljedećem desetljeću”, zaključuje.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare