Studenti širom Evrope protestuju uoči glasanja o palestinskoj državnosti u UN-u: “Mladi pokazuju svijetu kako trebamo reagovati na ovo”

Svijet 09. maj 202420:23 1 komentar
REUTERS Piroschka van de Wouw

Trideset i dvije osobe su uhapšene dok je nizozemska policija razbila protest protiv rata u Gazi na Univerzitetu u Amsterdamu drugog dana nemira zbog sukoba. Policija je saopštila da krivična djela uključuju javno nasilje, vandalizam i napad, piše Guardian.

Na video snimku Reutersa vidi se kako policajci u opremi za suzbijanje nereda udaraju na demonstrante i kako ruše improvizirane barikade od stolova, cigli i drvenih paleta. Na snimku se također vidi kako policija odvlači nekoliko studenata dok stotine viču: “Sram vas bilo!”

Kako prenosi Guardian, premijer Mark Rutte rekao je da su događaji na univerzitetu prešli granicu.

Demonstracije su dozvoljene. Uvijek. Ali korištenje nasilja protiv policije i uništavanje nikada nije dozvoljeno. Zaustavite to!” napisao je na društvenim mrežama.

Rutte je također ustvrdio da se “sve češće i sve oštrijim riječima za nasilje u Gazi okrivljuje jevrejski narod Nizozemske“, opisujući to kao neopravdano i “oblik antisemitizma protiv kojeg se moramo nastaviti glasno i jasno boriti“.

Dalje južno, na Univerzitetu Utrecht, studenti su zauzeli zgradu u znak protesta, dok su u Belgiji desetine studenata nastavile okupirati Univerzitet u Gentu u trodnevnom protestu koji je spojio zahtjeve o Gazi i klimatskoj krizi.

Tenzije oko Gaze su se proširile i na takmičenje za pjesmu Evrovizije u Malmeu u Švedskoj, gdje se klimatska aktivistica Greta Thunberg pridružila hiljadama propalestinskih demonstranata u protestu protiv učešća Izraela.

Mladi prednjače i pokazuju svijetu kako trebamo reagovati na ovo“, rekla je Thunberg, 21, dok je nosila arafatku, tradicionalni šal koji je postao simbol palestinskog otpora.

Protest je počeo dok se izraelska takmičarka Eden Golan, 20, pripremala za nastup u polufinalu.

U Španiji, demonstracije i propalestinski kampovi su i dalje u nekoliko kampusa širom zemlje. Na Univerzitetu u Valensiji, gdje su prije 11 dana postavljeni šatori, oko 50 ljudi poziva Španiju da prekine veze s Izraelom.

Na madridskom univerzitetu Complutense oko 200 studenata nagurano je u 80 šatora u kampu koji je pokrenut ove sedmice. Slične inicijative su se pojavile u Barseloni i Baskiji.

Protesti u Španiji dobili su podršku od ministarke nauke, inovacija i univerziteta, Diane Morant, koja je ove sedmice rekla novinarima da je “ponosna” na studente koji su se mobilizirali. Španski univerziteti ne bi trebalo da budu samo “mjesto za akademsko formiranje, već i kritičko razmišljanje”, dodala je ona.

Lehtikuva Heikki Saukkomaa via REUTERS
REUTERS Carla Carniel
REUTERS Lesley Martin
REUTERS Nacho Doce
REUTERS Piroschka van de Wouw

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare