U ‘domu Božića’ ove godine nema slavlja, drvceta – samo molitva za mir u Gazi

Svijet 23. dec 202314:43 0 komentara
Anadolija (Ilustracija)

U nedavnoj poruci ususret jednom od najvećih kršćanskih praznika Božića, kršćani Palestine poručili su da ovaj blagdan neće obilježavati kao inače. Molit će se za mir, ali bez uobičajenog praznikovanja, ukrašavanja drvceta i mnnogih drugih tradicionalnih obilježja. Dan prije Badnje večeri, iz kolijevke kršćanstva, Betlehema, slična atmosfera i poruke. Betlehem je kao pustinja, kažu, a u "domu Božića" niko nije raspoložen za slavlje. Ove godine Božić će obilježiti samo molitva.

Glavna cesta za Betlehem je zatvorena. Ono što je inače 20-minutno putovanje od Jeruzalema sada oduzima sat vremena, dok automobili čekaju u redu da prođu kroz jednu izraelsku vojnu kontrolnu tačku. Tako je od početka rata i to je samo jedan od načina na koji je Palestincima život na Zapadnoj obali postao puno teži.

Na trgu Manger, trgovine s božićnim ukrasima i suvenirima uglavnom su zatvorene, spuštenih kapaka.

Ekipa Sky Newsa nailazi otvorenu jednu trgovinu. Od 1927. godine u vlasništvu je triju generacija porodice Tabash, no mjesecima ne posluju i kažu da ni u vrijeme pandemije koronavirusa nikada nije bilo tako loše kao sada. 

Nikada nismo imali ovakvu situaciju. Čak i u vrijeme COVID-a, dolazili su nam neki ljudi”, kaže Rony Tabash u razgovoru s dopisnikom Sky Newsa Alistairom Bunkallom.

Obično smo puni hodočasnika, puni turista. Sada možemo vidjeti Betlehem. To je kao pustinja, skoro dva mjeseca smo bez posla”, nastavlja Tabash.

Ističe kako se radnje i dalje otvaraju svaki dan “jer ovo mjesto je dio našeg srca, dio naše historije.”

“Ja i moj otac, moj brat, dolazimo da pozdravimo ljude, da ostanemo, da popijemo kafu. Jer zaista, ovo mjesto je dio našeg srca. Uvijek se nadamo boljoj budućnosti za cijeli svijet, posebno ne za nas, za našu djecu, za našu budućnost, za našu stvarnu budućnost”, ističe.

Crkva Isusova rođenja, inače puna turista i hodočasnika, tiha je, čak i tokom nedjeljne mise u decembru.

Nekolicina palestinskih kršćana prisustvuje sedmičnoj službi i moli se u pećini u kojoj se navodno rodio Isus, ali ove godine nema uzbuđenja i radosti božićnog vremena.

Po prvi put u sjećanju, ove godine neće biti božićnog drvca na trgu Manger.

Ove godine ćemo moliti na Božić i slavit ćemo napredak. Ali neće biti festivala, ničega. Tako da se nadamo da će nakon Božića biti dobro. Nadam se”, kaže Rony.

Nekoliko stotina metara dalje, kroz tržnicu i uzbrdo je crkva Luteranskog Božića.

Unutra su napravili kolijevku od ruševina i u nju položili bebu umotanu u crno-bijelu palestinsku kufiju – slika koja je obišla svijet kao znak patnje u Gazi ovog Božića.

Svake godine na ovom mjestu imamo božićno drvce sa svjetlima i darovima”, objašnjava velečasni Munther Isaac.

Međutim, ove godine nema slavlja u Palestini i Betlehemu, jer je nemoguće slaviti uz genocid koji se događa u našoj zemlji nad našim narodom. Niko nije raspoložen za slavlje, ali smo u isto vrijeme u našoj crkvi htjeli oživjeti značenje Božića i objasniti šta Božić znači našim ljudima”, dodaje svećenik.

Poslao je i poruku u svijet.

Želimo poručiti svijetu da u domovini Božića, da Božić tako izgleda. Svijet sada Božić slavi na različite načine, radosnim slavljima, paljenjem božićnih drvaca i slavljima i događanjima, ali u domu Božića, ovako izgleda Božić”.

Kratkom porukom opomenuo je na stradanje u susjednoj Gazi.

Djecu izvlače ispod ruševina”.

Sveta zemlja za mnoge je mjesto nade i čuda, a oni će se ovog Božića ovdje moliti za prekid vatre.

Ali usred odjeka iz Gaze, zvukova rata i slika smrti, mir se čini daleko.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!