Veliko međunarodno istraživanje: Mladi imaju sve manje povjerenja u demokratiju

Svijet 12. sep 202313:13 0 komentara
AFP/Andrej Isaković

Demokratija je i dalje popularna širom svijeta, ali suočeni s globalnim nizom izazova, od nejednakosti do klimatske krize, mladi manje vjeruju u nju nego stariji, pokazuje veliko međunarodno istraživanje koje je objavljeno danas.

Prema rezultatima ove ankete sprovedene u 30 zemalja, koje prenosi Guardian, 86% ispitanika bi radije živjelo u demokratskoj državi, a samo 20% vjeruje da su autoritarni režimi sposobniji da pruže “ono što građani žele”.

Međutim, samo 57% ispitanika u dobi od 18 do 35 godina smatra da je demokratija poželjnija od bilo kojeg drugog oblika vlasti, naspram 71% onih starijih od 56 godina, a 42% mlađih je reklo da podržava vojnu vladavinu, naspram samo 20% starijih ispitanika.

U izvještaju Fondacije za otvoreno društvo (OSF), donatorske mreže civilnog društva koju finansira milijarder filantrop George Soros, također je utvrđeno da se više od trećine (35%) mladih smatra da “jaki lider” koji ne organizuje izbore ili konsultacije sa parlamentom predstavlja “dobar način za vođenje zemlje”.

Naši nalazi su i otrežnjujući i alarmantni“, rekao je Mark Malloch Brown, predsjednik OSF-a i bivši zamjenik generalnog sekretara UN-a.

Ljudi širom svijeta i dalje žele vjerovati u demokratiju, ali od generacije do generacije to povjerenje blijedi kako rastu sumnje u njenu sposobnost da donese konkretne promjene u njihovim životima”, objasnio je on.

Anketa je pokazala snažnu podršku za ljudska prava, pri čemu se većina onih između 85% i 95% u svim regijama i na svim nivoima prihoda složila da je pogrešno što vlade krše prava pojedinca na osnovu izgleda, vjere, seksualne ili rodne orijentacije.

U vrijeme umnožavanja nacionalnih i međunarodnih kriza, ispitanici su bili najviše zabrinuti zbog siromaštva i nejednakosti (20%), klimatske krize (20%) i korupcije (18%), a više od polovine (53%) smatralo je da njihova zemlja ide u pogrešnom smjeru, a oko trećina je rekla da političari ne rade u svom najboljem interesu.

Povjerenje u temeljne elemente demokratije koegzistira s dubokim sumnjama u njenu praksu i utjecaj u stvarnom svijetu”, rekao je Malloch Brown.

Od pitanja koja se najdirektnije odnose na ljude, siromaštvo i nejednakost su rangirani na najvišem mjestu – uključujući u Senegalu, najslabijoj ispitanoj ekonomiji, i SAD, najjačoj, sa prosječnim rezultatom od oko 21%.

Migracije, iako su bile vrlo vidljive kao ključno pitanje političke kampanje u mnogim zemljama, nisu bile razlog za brigu. Samo 7% ispitanika reklo je da im je migracija najveća briga, na globalnom i nacionalnom nivou, a 66% želi sigurnije i legalne rute za migrante.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!