Spasilačke ekipe nastavljaju tražiti preživjele dok je broj mrtvih duž tursko-sirijske granice premašio 8.400. Očekuje se da će ti brojevi rasti kako se spasilački napori multinacionalnih spasilačkih timova ubrzavaju usred ledenih i olujnih vremenskih uslova. Više desetina hiljada ljudi je povrijeđeno. Od početka zemljotresa novinar TRT-a World u Turskoj Aksel Zaimović spava u neuslovima, prati situaciju iz minute u minutu, a za N1 iz Gaziantepa, grada koji je najviše pogođen potresom javio se i ispričao svoje utiske te pojasnio kakva je trenutno situacija na terenu.
Zaimović je kazao da se s ekipom upravo vratio s jedne od lokacija na kojoj se traga za preživjelima koji se i dalje nalaze pod ruševinama.
“Tokom noći pratili smo napore domaćih ekipa koje su nam rekle da u suštini ekipe koje su i dalej na terenu morale su koristiti sofisticiranu opremu kako bi došle barem do nekakvih tragova da bi utvrdili da li je barem neko preživio na tim lokacijama. To je bilo indikativno da su uspjeli pronaći šest osoba u jednom stambenom kompleksu, a samo nekoliko zgrada niže uz ulicu uspjeli su pronaći jednu porodicu (žena i dvoje djece), u tom tenutku, ubrzo je dojava stigla i do najužih članova porodica s kojim sam imao priliku razgovarati i rekli su da se u suštini najviše nadaju je da su oni još uvijek živi, ali spasilačke službe ih još nisu uspjele izvuć ii rponaći iako su cijelu noć radile na tome”, ispričao je Zaimović.
Kazao je da su trenutne brojke o broju mrtvih samo preliminarne te da će one, nažalost, samo rasti iz sata u sat.
“Čuli smo i maloprije vremensku prognozu i zaista vremenske neprilike nikako ne idu na ruku spasilačkim ekipama, jako je teško tragati, neuslovno je, pogotovo sinoć gdje je temperatura pala ispod pet stepeni, a subjektivni osjećaj je bio kao da je deset stepeni ispod nule. Poprilično je komplikovana situacija, ali nas raduje to što smo u ovom zlatnom ciklusu od 72 sata i mi se nalazimo u ovom posljednjem periodu od 24 sata gdje spasilačke ekipe još vjeruju da mogu pronaći veći broj preživjelih koji su još pod ruševinama”, istakao je novinar TRT-a.
Kazao je da su jučer usjeli sa jednim spasilačkim timom iz Turske uspjeti doći do mjesta koje je udaljeno 90 kilometara od centra Gaziantepa.
“Nažalost, mreže nisu baš dobre na tom području tako da nismo uspjeli realizovati nijedno javljanje uživo s tog područja, ali ono što smo vidjeli zaista su apokaliptične scene. Moja očekivanja su bila, na osnovu priča s ljudima da je bio nekoliko zgrada koje su urušene u tom zemljotresu, međutim, to su naselja. Dakle, kompletna naselja su nestala i tu su samo ostale uspomene da je tu neko živio. I onog trenutka kada smo izašli iz autobusa dočekale su nas uplakane majke koje su tražile barem nekakvu informaciju ako im možemo reći šta se dešava s njihovim članovima porodice. Zaista su to jako potresne scene i spasiocima je veoma teško kojih ima više od 65.000 trenutno na terenu. U toku je trenutno i transport spasilačkih ekipa koji dolaze iz drugih zemalja. Više od 64 zemlje rekle su da su u stanju u istom trenutku poslati svoje spasilačke timove tako da očekujemo da dođu u Tursku, pogotovo u Gaziantep koi je najteže pogođen zemljotresom”, istakao je Zaimović.
Naglasio je da je neizvjesnost ono što ljude čini poprilično nervoznim.
“Od prvog drugog razornornog zemljotresa ukupno je oko 400 raznih podrhtavanja tla zabilježeno na ovom području. još nije isključeno da li će doći do određenih pomijeranja tla. Čuli smo naučnike koji su rekli da se prethodnih dana taj rascjep pomjerio za 10 metara i to zaista veoma utječe ne samo na geografski položaj Turske već i na živote građana. Zbog toga svi strahuju da će se možda pojaviti i taj treći val zemljotresa zato što tlo i dalje još podrhtava pa je zbog toga neizvjesnost sve veća”, poručio je na kraju razgovora Zaimović.
Sve u vezi zemljotresa u Turskoj i Siriji pratite u našem LIVE BLOGU.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!