Za Palestince u ratom razorenoj Gazi, fudbal predstavlja “život”

Svijet 06. mar 202416:03 0 komentara
Reuters

Nemilosrdni rat u Gazi traje već skoro pet mjeseci, a Palestinci tamo su zadržali svoju ljubav prema fudbalu usred raseljavanja, razaranja i prekida komunikacija, piše Al Jazeera.

Za Hamzu El Outyja, navijača Real Madrida, večeri kada su utakmice Lige šampiona uvijek su bile posebne. Ovaj 20-godišnji student medicine odrastao je prateći španski klub dok su vladali evropskim fudbalom u protekloj deceniji.

U novembru su se El Outy i njegova porodica preselili dalje na zapad prema obali u ratom razorenom pojasu Gaze nakon što su čudom preživjeli izraelski raketni napad pored njihove kuće u Deir el-Balahu.

“Moja kuća je gomila ruševina, tamo su zatrpana sva moja fudbalska sjećanja”, rekao je El Outy suzdržavajući suze.

Kada sam imao dom, uvijek bih se pripremao za kasne utakmice (Lige šampiona) uz limenku bezalkoholnog pića, čips i kokice“, rekao je on za Al Jazeeru.

Međutim, ovaj vatreni navijač i dalje pronalazi način da prati podvige svog omiljenog tima u španskoj La Ligi i Ligi šampiona.

Kada se 14-struki pobjednici Lige prvaka u srijedu uvečer suoče sa RB Leipzigom, El Outy možda neće moći pratiti utakmicu uživo, ali se nada da će to nadoknaditi kasnije.

“Ići ću kod prijatelja da pogledam najzanimljivije događaje. Ne mogu da propustim utakmicu – oni (Real Madrid) su dio mog srca“, rekao je on.

Gaza se suočava s čestim dugotrajnim prekidima u komunikacijama od početka rata jer je nekoliko tornjeva mobilnih komunikacija uništeno u napadima.

Sutra, 7. marta, će se navršiti pet mjeseci otkako je Izrael započeo rat protiv Gaze, nakon napada Hamasa na južni Izrael.

Više od 31.000 Palestinaca, uključujući najmanje 12.300 djece, ubijeno je u Gazi od 7. oktobra. Više od 8.000 se i dalje vodi kao nestalo, a mnogi su zarobljeni pod ruševinama.

Više od polovine domova u Gazi, 360.000 stambenih jedinica, uništeno je ili oštećeno, prema najnovijim podacima Ureda UN-a za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA), Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i palestinske vlade.

Ulice, koje su nekada bile ispunjene smjehom i veseljem, sada oslikavaju traumatičnu sliku: žene kukaju nad tijelima svoje mrtve djece, muškarci traže ljude zatrpane pod ruševinama, a djeca očajnički traže hranu.

Kada je fudbal bio sinonim za život

Uprkos teškim okolnostima, ljubitelji fudbala u Gazi nose ljubav prema igri u svojim srcima.

To im donosi rijetku radost i u trenutku odvraća pažnju od bombardovanja i gubitka dragocjenih života.

Palestinci iz Gaze daju sve od sebe da prate sport koji toliko vole, bilo preko radio prijemnika na baterije, TV ekrana, ili mobitela uprkos slaboj internet konekciji.
Sondos Abu-Nemer i njena majka su veliki ljubitelji fudbala.

Petnaestogodišnjakinja iz Deir el-Balaha ponosna je vlasnica replike majice Al Nassr-a koja nosi ime Cristiana Ronalda, njenog omiljenog igrača.

Posljednji put sam gledala utakmicu Al Nassra bilo je 1. februara, protiv Intera iz Majamija, kada je Talisca postigao divan hat-trick“, izjavila je ona.

Abu-Nemer je jedva odgledala nekoliko minuta utakmice na mobitelu prije nego je internet konekcija pala.

Kada nemamo internetsku vezu, oslanjamo se na radio za vijesti s utakmice i tako sam čula za nastup Palestine na Azijskom kupu u Kataru“, objasnila je ona.

Palestina je prvi put u svojoj historiji stigla do osmine finala turnira, što je izazvalo veliku radost među ljudima u pojasu Gaze i okupiranoj Zapadnoj obali.

Fudbaleri koji dolaze iz Gaze razočarali su se na terenu kada je njihovom uspjehu došao kraj porazom od Katara, ali su osvojili više desetina hiljada navijača u zemlji domaćinu i u Palestini.

Niko nije očekivao da će Palestina proći u prvom krugu – svi smo tako ponosni na ove igrače“, izjavila je ponosno Abu-Nemer.

Kako navodi Al Jazeera, u Gazi je fudbal oduvijek bio sinonim za život.

Prije 7. oktobra, fudbal je bio glavna tema razgovora među mnogim Palestincima širom enklave, i među mladima i među starijima.

Kafići raspoređeni duž obala Sredozemnog mora koje čini obalu Gaze organizovali bi posebne događaje za prikazivanje utakmica, a stotine navijača bi se okupilo da gledaju i navijaju. Većina ovih kafića – Ranoosh, Al-Waha i Flamingo – uništeno je u ratu.

Mladi ambiciozni fudbaleri pokušavali bi da imitiraju akrobatsko slavlje svojih omiljenih igrača nakon postignutog gola u utakmici uličnog fudbala.

Najveće utakmice u klupskom fudbalu, kao što su El Clasico (Real Madrid protiv Barselone) ili engleski derbi, i FIFA Svjetsko prvenstvo, ispraznile bi ulice dok bi svi bili zalijepljeni za svoje TV ekrane.

“Fudbal mi skreće pažnju s bombardovanja”

Dok je jedna generacija odrasla u eri Christiana Ronalda protiv Lionela Messija, sadašnja poštuje Vinicijusa Juniora, Judea Bellingama, Pedrija i Laminea Jamala.

Navijač Barcelone Basel Abdul-Jawwad, medicinski tehničar u bolnici za mučenike Al-Aksa, veliki je obožavatelj Frenkieja De Jonga.

“Gledao bih svaku utakmicu Barselone prije rata”, kaže on.

Ovaj 23-godišnjak živi u ulici Salah al-Din. Posljednji put kada je Barcelona igrala u Ligi prvaka, Abdul-Jawwad je urlao od oduševljenja kada je Robert Lewandowski postigao pogodak za prvenstvo Španije.

Fudbal mi skreće pažnju od bombardovanja koja izgleda nikad ne prestaju i stvarnosti ovog brutalnog rata“, dodao je Abdul-Jawwad.

S obzirom na to da je većina stanovništva Gaze, više od 1,5 miliona ljudi, potisnuto u Rafah na jugu usred velikih razaranja kuća, stotine hiljada njih se sada nalazi u šatorima.

Hani Qarmoot je još jedan navijač Barcelone koji se preselio u Rafah sa sjevera nakon što su izraelske snage pretresle i napale njegovu kuću u izbjegličkom kampu Jabalia. To se dogodilo 27. oktobra, dan prije El Clasica.

Odbrojavao sam do utakmice kada je moja kuća napadnuta“, rekao je.

Moji rođaci, koji su bili navijači Real Madrida i sa kojima sam gledao fudbal uprkos žestokom rivalstvu između timova, poginuli su u napadu“, dodao je.

Qarmoot sada nema načina da prati svoj voljeni tim. Oni koji su u mogućnosti da se na kratko povežu na internet vijesti dijele sa svima ostalima u šatorskom naselju.

Izvan šatora, djeca još uvijek igraju fudbal, iako u sjeni letećih dronova i u strahu od izraelskog bombardovanja.

Bez obzira na sve što se dešava oko njih, fudbalski navijači okreću se ovom sportu kako bi pronašli predah od svog bola, piše Al Jazeera.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!