Zašto Milorad Dodik nije dobio novi poziv Tužilaštva BiH?

Vijesti 10. okt 201618:27 > 19:08
N1

Počela su saslušanja u Tužiteljstvu BiH u vezi sa neustavnim referendumom, koji je održan u Republici Srpskoj.

Članovi Komisije za provedbu referenduma kažu da ne mogu krivično odgovarati. U Dodikovom pravnom timu nam je potvrđeno da predsjednik Republike Srpske nije dobio novi poziv na saslušanje.

Dva od devet članova Komsije za provedbu referenduma ispitana su u Tužiteljstvu BiH. Nakon saslušanja, i to u svojstvu osumnjičenih, Goran Zmijanjac i Milan Pektović, izašli su uvjereni da nisu počinili krivično djelo za koje se terete.

Saslušan sam u svojstvu osumnjičenog, ne želim da opstruišem postupak. Došao sam da dam izjavu i naravno da negiram krivicu“, kazao je Goran Zmijanjac.

Milan Petković je izjavio: “Ja sam rekao kakva je bila odluka mene kao nestranačke ličnosti, kao advokata u ovoj Komisiji. Objasnio sam da sam tu bio kao stručnjak, a ne kao član neke stranke, čiji nisam bio član, a nisam ni danas.

Do sada su u slučaju referendum, u Tužiteljstvu BiH ispitane osobe koje po svom rangu nisu mogle značajno utjecati na odluke o referendumu ili kršenje odluka Ustavnog suda BiH.

Ali, Tužiteljstvo nije uputilo poziv, recimo, predsjedniku Komisije za provedbu referenduma, ili predsjedniku NS RS, Nedeljku Čubriloviću, koji je i donio odluku o raspisivanju referenduma,. Niti, premijerki Republike Srpske, Željki Cvijanović. No, pozvan je predsjednik RS, Milorad Dodik, koji je glasno govorio o referendumu, ali nije potpisao niti jedan akt u vezi s tim.

Državno tužiteljstvo formiralo je predmet protiv Milorada Dodika i drugih pod optužbom da su prekršilili odluke Ustavnog suda BiH.

No, treba podsjetiti da je Posebnu sjednicu Parlamenta, na kojoj je donesena odluka o referendumu, sazvana na inicijativu poslaničkih grupa, a ne Dodika. Po toj logici, poziv na saslušanje trebalo bi dobiti 63 narodna poslanika, koji su glasali za takvu odluku. Također, otvara se pitanje zašto je Tužiteljstvo pozvalo tek dva od devet članova Komsije za provedbu referenduma, koja nema nadležnost da provodi ili ne provodi odluke Utsavnog suda BiH.

Komisija referendumska ne može da provodi odluke Ustavnog suda. To je isto kao kad bi neko pitao Centralnu izbornu komisiju zašto nije provedena odluka Sjedić-Finci“, rekao je Milan Petković.

Darko Kremenović, advokat Milana Petkovića smatra da nema osnova za krivična djela koja se stavljaju na teret Dodiku i drugima i da će se to lako braniti.

Prvi koji je pozvan na saslušanje je Milorad Dodik, koji je odbio da se odazove, zbog toga što se u Sarajevu ne osjeća sigurno.

Njegov pravni tim je pravdao izostanak sa saslušanje, što je Tužiteljstvo i prihvatilo. Dodikov advokat, Goran Bubuć, potvrdio je za N1 da predsjednik Republike Srpske još nije dobio novi poziv na saslušanje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.