Samo jedan ljekar iz Vrazove se odazvao štrajku upozorenja

Vijesti 17. nov 201617:33 > 19:14
N1

Nakon polusatnog štrajka upozorenja, koje su organizirali iz sindikata doktora medicine i stomatologije, postignut je dogovor o uključivanju u pregovore o novom kolektivnom ugovoru. Oni bi trebali otpočeti do kraja ovog mjeseca. Ključni će biti zahtjevi za poboljšanje uvjeta rada i povećanje satnice, koja je trenutno najniža u Federaciji BiH.

Sindikat KCUS-a danas se nije priključio štrajku upozorenja.

Na satu 10 i 30 – vrijeme kada je u svim zdravstvenim ustanovama u Federaciji BiH, gdje je organiziran sindikat doktora medicine i stomatologije počeo polusatni štrajk upozorenja. Ispred Doma zdravlja Vrazova – prazan plato. Samo jedan ljekar odlučio je iskazati svoje nezadovoljstvo. Ostali su tek, iz udobnosti svoje ordinacije, promatrali brojne novinarske ekipe.

“Poznat je sindrom ‘ćutologije’ u našoj zemlji. Ne bih to komentarisao više”, poručio je Zdravko Margeta, specijalista medicine rada.

U Zeničko- dobojskom i Tuzlanskom kantonu neće da šute. Više stotina ljekara odlučilo je dići svoj glas – zatražili su da se i njihovo mišljenje uvaži.

“Tražimo promjenu koeficijenata, povećanje koeficijenata ljekara i eventualno uvođenje stavke u vidu ljekarske odgovornosti”, kazao je Meho Kovačević, predsjednik Sindikata dr. medicine u KB Zenica.

“Mi samo želimo da definišemo i dimnezioniramo svoje stanje u zdravstvenom sistemu koje je sada srozano”, dodaje Harun Drljević, predsjednik ljekarske komore ZDK.

O tome dovoljno govori činjenica da od 2007. godine ljekari imaju najnižu satnicu u Federaciji, koja iznosi 2 KM.

“Recimo organi uprave su 2,7 KM, što je 30-40 posto veća satnica nego ljekara. Satnica ljekara je ne najmanja, nego ubjedljivo najmanja. Ne samo satnica ljekara, satnica svih uposlenih u zdravstvu. Ali plata ljekara je dodatno smanjena tim nekakvim koeficijentima, odnosno onim što bi se trebalo zvati koeficijent složenosti poslova”, tvrdi Rifat Rijad Zajid, predsjednik UO saveza strukovnih sindikata dr. medicine i stomatologije.

Razlog je to i sve češćeg odlaska ljekara iz BiH. Svjesni su toga i u Federalnom ministarstvu zdravstva.

“Naša je intencija da ovako kao što je predvidio i kolektivni ugovor imamo i mogućnosti stimulirati, odnosno da poslodavac može stimulirati svakog stručnjaka svaku osobu koja daje doprinos na tom radnom mjestu”, kazala je Marina Bera, pomoćnica ministra zdravstva FBiH.

A pacijenti su i kvalitetom i efikasnošću ljekara zadovoljni. Današnji štrajk nisu ni osjetili.

A koliko će ljekari čekati na poboljšanje uvjeta. Štrajk je zamrznut, a početak pregovora o novom kolektivnom ugovoru očekuje se krajem ovog mjeseca.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.