Jasmin Emrić, zastupnik A-SDA u Parlamentu Bosne i Hercegovine, govorio je o migrantskoj krizi u našoj zemlji.
“USK je prije dvije godine bio suočen sa ovom situacijom sa kojom se suočava Tuzla. Nismo znali da vlasti u BiH, nadležne institucije, neće moći upravljati masivnim prilivom migranata. Tada su se građani samostalno organizirali uz potporu lokalnih vlasti, Grada Bihaća i USK. Otvoreni su privremeni prihvatni centri i ti ljudi su prihvaćeni. Kasnije se dosta toga radilo na pokušaju da se shvati ta težina migrantske krize u cijeloj BiH, da slike iz Bihaća budu poruka nadležnim vlastima da se mora hitno reagovati”, kazao je Emrić za N1.
“Da smo mogli na pravi način organizirati čuvanje granice i unaprijediti suradnju sa našim sujedima, iskrenu suradnju, onda vjerovatno težina migrantske krize u BiH ne bi bila u ovom obimu, njom bi se moglo upravljati. Kada smo u proljeće preko Kluba za evropske integracije i sigurnosna pitanja pokrenuli ovu temu i ukazali na problem migracija u BiH, nisam očekivao da nadležne institucije BiH neće reagirati i da će se držati po strani ovog problema. Da su htjeli reagovati, imali su vremena”.
Poručio je da aktuelni zakonodavni okvir u kojem je predviđena koordinacija upravljanja migrantskom krizom ne funkcionira i to je slabost.
“Najvažnije je riješiti situaciju koja je vezana za Vučjak. Ta humanitarna katastrofa se mora prekinuti. Slažem se s tim da ovo šatorsko naselje nije trebalo biti ni formirano. Od proljeća pa do decembra pričamo o tome da ćemo doći u tešku situaciju sa Vučjakom ako se ništa ne riješi. Nažalost, ništa se nije riješilo”, naveo je.
Kazao je da su u lancu koordinacije Vijeće ministara BiH, Parlamentarna skupština i Predsjedništvo BiH odgovorni za ovo stanje.
“Da je bilo više političke angažiranosti i volje, onda se problem mogao svesti na minimum rizika. Mi smo nedjelovanjem proizveli jednu veliku katastrofalnu humanitarnu situaciju u USK”.
Osim vlasti u BiH, krivica je i na Evropskoj uniji, kaže naš sagovornik.
“EU je zatvorila granice i kažu da ne žele više migrante, a ranije su poslali signal migrantima da oni dođu u EU. Sad su migranti u čekaoinici u Unsko-sanskom kantonu gdje su im zatvorena vrata. Mi kao BiH smo suočeni sa čekanjem dobre volje EU, kada će donijeti drugu odluku. Vidim da se metode odvraćanja migranta na najbrutalniji način primjenjuju. Mi u USK smo pokazali empatiju, taj osjećaj prema migrantima i mi smo ih jedini prihvatili. Mi kažemo, nama migranti ne predstavljaju problem u nekoj kvoti sa kojom mi možemo da se nosimo. Ali isto tako tražimo i od ostalih dijelova BiH da to shvate. Zašto ne bi Kanton Sarajevo shvatio tu situaciju i odredio neku svoju kvotu”, naveo je Emrić.