Diplomati Europske unije i najutjecajnijih zapadnih država u Bosni i Hercegovini upozorili su vlasti Republike Srpske da će planirani referendum u tom entitetu o statusu Suda i Tužiteljstva BiH smatrati prijetnjom suverenitetu i integritetu države "što se neće tolerirati", stoji u zajedničkoj izjavi objavljenoj u utorak u Sarajevu.
Izjavu su potpisali šef Delegacije EU u BiH Lars Gunnar-Wigemark, ambasador Britanije Edward Ferguson, ambasadorice Sjedinjenih Država Maureen Cormack i Francuske Claire Bodonyi te otpravnik poslova njemačke ambasade Adrian Pollmann.
Oni su u ponedjeljak zajedno s predstavnikom italijanske ambasade boravili u Banjaluci i prenijeli takvu poruku dužnosnicima u vlasti RS uoči zasjedanja entitetskog parlamenta koji bi trebao službeno odlučiti o zahtjevu predsjednika RS Milorada Dodika za raspisivanje referenduma.
Dodik je zatražio da parlament donese odluku o raspisivanju referenduma, vjerojatno tokom septembra, na kojemu bi se stanovnici RS izjašnjavali o tome treba li postojati Sud i Tužiteljstvo BiH i trebaju li se odluke tih pravosudnih tijela primjenjivati na
teritoriju RS.
Referendumsko pitanje, kako ga je formulirao Dodik, krajnje je sugestivno jer govori o tim institucijama kao o onima “nametnutim protuustavnim odlukama” visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH.
Pri tom se uopće ne spominje činjenica da je zakone o Sudu i Tužilaštvu BiH donio državni parlament 2004. godine u čemu su sudjelovali i zastupnici iz Dodikovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).
U izjavi zapadnih diplomata stoji kako su pravosudna tijela na državnoj razini “ključno važna za suverenitet i stabilnost BiH”.
“Duboko smo zabrinuti zbog činjenice da predloženi referendum predstavlja protuustavni pokušaj ne da se reformiraju nego da se potkopaju ta tijela kao i stoga što bi to predstavljalo direktnu prijetnju suverenitetu i sigurnosti cijele zemlje. To ne može biti tolerirano“, stoji u izjavi.
U njoj se konstatira da je posljednje što BiH u ovom trenutku treba sukobljavanje koje će dovesti u pitanje provedbu nužnih reformi.
U ime Europske unije posebice je istaknuto upozorenje da bi provedbom referenduma BiH sigurno bila zaustavljena na putu ka članstvu u Uniji.
Navedeno je kako bi organiziranje referenduma uz dovođenje u pitanje europske budućnosti BiH bilo i uzaludno trošenje novaca za nešto što ne može imati nikakav pravni učinak.